Viršūnių susitikimą, kuriuo, kaip teigiama, pradedamas naujas glaudaus trišalio bendradarbiavimo saugumo srityje etapas, surengė Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas Kemp Deivido rezidencijoje.
Penktadienį paskelbtame bendrame pareiškime trys lyderiai pareiškė nepritariantys, anot jų, pavojingam ir agresyviam Kinijos elgesiui jūrų ginčuose Rytų ir Pietų Kinijos jūrose.
Pekinas pirmadienį atsakė, teigdamas, kad „per susitikimą Kemp Deivido rezidencijoje JAV, Japonijos ir Korėjos vadovai šmeižė ir puolė Kiniją Taivano ir jūrų klausimais, grubiai kišosi į Kinijos vidaus reikalus ir sąmoningai sėjo nesantaiką tarp Kinijos ir jos kaimynių“.
„Kinija reiškia didelį nepasitenkinimą ir griežtą nepritarimą bei pateikė oficialius pareiškimus atitinkamoms šalims“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas.
Pareiškime Kemp Deivide konkrečiai paminėtas Taivanas, o taika ir stabilumas šiuo klausimu pavadinti būtinu tarptautinės bendruomenės saugumo ir klestėjimo elementu.
„Mūsų pagrindinės pozicijos dėl Taivano nesikeičia ir mes raginame taikiai išspręsti sąsiaurio klausimus“, – teigiama pareiškime.
Šeštadienį Kinijos liaudies išlaisvinimo armija (PLA) surengė oro ir jūrų pratybas aplink Taivaną – savarankišką demokratinę salą, kurią Pekinas laiko savo dalimi, – taip, anot jos, griežtai įspėdama po to, kai salos viceprezidentas apsilankė JAV.
„Jei atitinkamoms šalims tikrai rūpi Taivano sąsiaurio taika ir stabilumas, jos turėtų laikytis vienos Kinijos principo, nustoti pritarti Taivano nepriklausomybę propaguojantiems separatistams ir jų veiklai bei juos remti ir imtis konkrečių veiksmų taikai ir stabilumui regione užtikrinti, – pirmadienį sakė Wang Wenbinas. – Taivano klausimas yra visiškai Kinijos vidaus reikalas. Taivano klausimo sprendimas yra pačios Kinijos reikalas.“