Iniciatyvos, dėl kurių buvo balsuojama tą pačią dieną, kai vyko prezidento rinkimai, buvo iškeltos praėjus daugiau kaip dvejiems metams po to, kai Aukščiausiasis Teismas panaikino federalinę teisę į abortą, palikdamas šį klausimą valstijų nuožiūrai.
Iš viso 10 valstijų buvo įtraukusios į balsalapius klausimus dėl priemonių, susijusių su abortais. Beveik visais šiais atvejais rinkėjams buvo suteikta galimybė išplėsti galimybes gauti abortą arba įstatymu įtvirtinti teisę į šią procedūrą.
Arizonoje, Kolorade, Merilande, Misūryje ir Niujorke rinkėjai palaikė su teise į abortą susijusias priemones, o kelių kitų valstijų sprendimai šiuo klausimu dar nėra aiškūs.
Arizonoje, pavyzdžiui, pagal valstijos konstitucijos pataisą moterys nuo šiol turės teisę į abortą iki to momento, kai vaisius pasiekia tokį išsivystymo laipsnį, kad jau galėtų išgyventi už gimdos ribų. Paprastai tai reiškia maždaug 24 nėštumo savaites. Iki šiol abortas šioje valstijoje buvo draudžiamas po 15 nėštumo savaičių.
Permaina dar didesnė Misūryje, kur galiojo vieni griežčiausių šalyje abortų draudimų, nenumatant išimčių net išžaginimo ar incesto atvejais.
Misūrio rinkėjai pritarė valstijos konstitucijos pataisai, pagal kurią nėštumą bus galima nutraukti iki atsiras galimybė vaisiui išgyventi už gimdos ribų.
Konservatyvi Florida suteikė rinkėjams galimybę leisti atlikti abortą iki tokios pačios ribos, tačiau nustatė šiai priemonei labai aukštą slenkstį – kad ji įsigaliotų, reikėjo mažiausiai 60 proc. visų atiduotų balsų. JAV žiniasklaida pranešė, kad antradienį už šią priemonę buvo atiduota 57 proc. balsų.
Tai pirmas tokių priemonių pralaimėjimas nuo 2022 metų birželio, kai JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino sprendimą byloje „Roe v. Wade“ („Rou prieš Veidą“), kuriuo buvo užtikrinta federalinė teisė į abortą.
„Šiandienos pergalė Floridoje neturi precedento ir turėtų būti laikoma revoliucijos už moterų sveikatos priežiūrą Amerikoje pradžia“, – pareiškime nurodė Christina Francis iš abortams nepritariančių akušerių ir ginekologų organizacijos „American Association of Pro-life OB/GYN“ (AAPLOG).
Šiuo metu Floridoje abortai draudžiami po šeštos nėštumo savaitės.
Reprodukcinė laisvė
Šalininkai tikėjosi, kad į Floridą, kurią supa griežtus suvaržymus taikančios valstijos, dėl aborto vėl galės keliauti moterys iš JAV pietrytinės dalies.
Teisės į abortus šalininkai sako, kad daug moterų šeštą nėštumo savaitę dar net nežino, kad laukiasi.
„Kaip šįvakar aiškiai pasakė dauguma Floridos rinkėjų, jos nori susigrąžinti savo reprodukcinę laisvę“, – sakoma organizacijos „Center for Reproductive Rights“ (CRR) prezidentės Nancy Northup (Nensi Nortup) pareiškime.
„Dėl aukšto 60 procentų slenksčio ir valstijos dezinformacijos kampanijos jos dabar turi toliau gyventi su baime, nežinomybe ir negaudamos priežiūros“, – pridūrė N. Northup.
Demokratų kandidatė į prezidentus Kamala Harris (Kamala Haris) pasisako už reprodukcines teises ir teisę į abortą, ir atkreipia dėmesį į moteris, kurios dėl abortų suvaržymų po Aukščiausiojo Teismo sprendimo patyrė rimtų komplikacijų ar net mirė.
Daug šių incidentų susiję su tuo, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, baimindamiesi kaltinimų nelegaliu abortu, nenorėjo įsikišti persileidimų ar kitų problemų atvejais.
Teisę į abortus panaikino buvusio prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) suformuotos sudėties Aukščiausiasis Teismas. D. Trumpas savo prezidentavimo metais paskyrė tris Aukščiausiojo Teismo teisėjus.
Panaikinus federalinę teisę į abortą, daug moterų yra priverstos dėl aborto keliauti į kitas valstijas.