Leidinys „Meduza“ apžvelgia, kaip pasaulis reaguoja į Donaldo Trumpo pergalę rinkimuose.
Europos komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen
„Nuoširdžiausi sveikinimai Donaldui Trumpui. ES ir JAV yra ne tik sąjungininkės. Mus sieja tikra mūsų tautų partnerystė, vienijanti 800 milijonų piliečių.
Taigi dirbkime kartu įgyvendindami stiprią transatlantinę darbotvarkę, kuri ir toliau bus naudinga.“
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte
„Jo vadovavimas vėl bus labai svarbus norint išlaikyti mūsų Aljansą tvirtą. Nekantrauju vėl dirbti su juo, kad per NATO stiprėtų taika.“
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas
„Didžiausias sugrįžimas JAV politinėje istorijoje! Sveikiname prezidentą Donaldą Trumpą su jo milžiniška pergale. Labai reikalinga pergalė pasauliui!“
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
„Sveikinu savo draugą Donaldą Trumpą, kuris po sunkios kovos laimėjo JAV prezidento rinkimus.
Šioje naujoje eroje, kuri prasidės Amerikos žmonių rinkimais, tikimės, kad Turkijos ir JAV santykiai sustiprės ir regioninės bei pasaulinės krizės ir karai, ypač Palestinos klausimas bei Rusijos ir Ukrainos karas, pasibaigs. Tikiu, kad bus dedama daugiau pastangų kuriant teisingesnį pasaulį.
Tikiuosi, kad rinkimai bus naudingi draugams ir sąjungininkams JAV ir visai žmonijai.“
Istorikas Ivanas Kurila
„Na, šį kartą ilgų pasakojimų nebus.
Sveikinu savo draugus respublikonus.
Užjaučiu savo draugus demokratus.
Tikiuosi, kad dabar demokratai ir respublikonai gali pagalvoti, kaip gyventi greta ir nematyti priešingos partijos rėmėjų kaip priešų.
Ir ne – katastrofa neįvyko. Dabar demokratai gali susiburti, kritiškai pažvelgti ne į savo politinius oponentus, o į save ir galbūt laimėti kitus rinkimus po 4 metų. Respublikonai gali pagalvoti, kaip pataisyti tai, kas jiems ypač nepatiko Demokratų partijos politikoje, tačiau nesigilindami į pusę gyventojų gąsdinantį fundamentalizmą.
Nemanau, kad katastrofa įvyks ir užsienio politikoje. Čia visi keliai atviri, ir nebūtinai bus pasirinktas tas, kurio visi bijo (ir apie kurį daugiausia buvo kalbama per rinkimų kampaniją). Gero pasirinkimo garantijų nėra, tačiau kol kas nėra ir neišvengiamo blogio.“
Rusijos tarptautinės politikos ekspertas Aleksandras Baunovas
„D. Trumpo pergalė savaip logiška. Jei ne koronavirusas, jis būtų buvęs perrinktas antrai kadencijai iš eilės. Kaip ir daugelis verslų pasaulyje, jo politinis verslas neišgyveno pandemijos. Tačiau D. Trumpo pergalė šiandien atskleidžia tikrąją jo skundų dėl „suklastotų“ 2020 m. rinkimų kainą.
Kita vertus, demokratai įstūmė save į nišą, kurioje yra įpratę matyti Trumpą – nenuspėjamumo generatorių. Nereikia turėti dirbtinį intelektą, kad prisimintum, kaip [kadenciją baigiantis] Joe Bidenas pažadėjo būti vienos kadencijos prezidentu: konsoliduoti visuomenę, kad D. Trumpas nelaimėtų, paruošti įpėdinį iš naujos kartos ir pasitraukti. Tada jis nerengė jokios pamainos ir persigalvojo dėl pasitraukimo. Tada – ko, galima sakyti, taip ir nebuvo – spaudžiamas savo paties partijos, jis pasitraukė likus trims mėnesiams iki rinkimų, kandidatu palikdamas viceprezidentę, kuri kaip kandidatas į prezidentus neperėjo pirminių rinkimų ir nors buvo jaunesnė nei Trumpas ir Bidenas, neatstovavo politinių kartų kaitai (ji beveik tokio pat amžiaus kaip Barackas Obama).“
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas
„Vokietija ir JAV turi ilgą sėkmingo bendradarbiavimo istoriją, siekdamos skatinti gerovę ir laisvę abiejose Atlanto pusėse. Mes tęsime šį [bendradarbiavimą] savo piliečių labui.“
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas
„Esame pasirengę dirbti kartu, kaip ir prieš ketverius metus. Su tavo ir mano įsitikinimais. Su pagarba ir ambicijomis. Kad būtų daugiau ramybės ir klestėjimo.“
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu
„Mieli Donaldai ir Melania Trumpai, sveikiname su didžiausiu sugrįžimu istorijoje! Jūsų istorinis grįžimas į Baltuosius rūmus žymi naują Amerikos pradžią ir yra galingas įsipareigojimo didingam Izraelio ir Amerikos aljansui patvirtinimas.
Tai didžiulė pergalė!
Su tikra draugyste, jūsų, Benjaminai ir Sarah Netanyahu.“
Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis
Prisimenu mūsų nuostabų susitikimą su prezidentu D. Trumpu rugsėjo mėnesį, kai išsamiai aptarėme strateginę Ukrainos ir JAV partnerystę, pergalės planą ir būdus, kaip sustabdyti Rusijos agresiją prieš Ukrainą.
Vertinu prezidento Trumpo įsipareigojimą laikytis „taikos per jėgą“ požiūrio į pasaulinius reikalus. Būtent šis principas tikrai priartins teisingą taiką Ukrainoje. Tikiuosi, kad kartu atgaivinsime tai.
Mes laukiame stiprios Jungtinių Amerikos Valstijų eros, kuriai ryžtingai vadovaus prezidentas Trumpas. Tikimės ir toliau stiprios abiejų partijų paramos Ukrainai Jungtinėse Valstijose.
Esame suinteresuoti plėtoti abipusiai naudingą politinį ir ekonominį bendradarbiavimą, kuris būtų naudingas abiem mūsų šalims. Ukraina, kaip viena stipriausių karinių valstybių Europoje, su sąjungininkų parama siekia užtikrinti ilgalaikę taiką ir saugumą Europoje bei transatlantinėje bendruomenėje.
Nekantriai laukiu, kada galėsiu asmeniškai pasveikinti prezidentą D. Trumpą ir aptarti būdus, kaip sustiprinti Ukrainos strateginę partnerystę su Jungtinėmis Valstijomis.“
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas
„Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir mūsų komanda rugsėjį susitiko su prezidentu Donaldu Trumpu. Tada buvo galima detaliai aptarti Ukrainos pergalės planą, strateginę Ukrainos ir JAV partnerystę bei būdus, kaip užbaigti karą.
Pirmosios Donaldo Trumpo kadencijos metu prezidentai palaikė gerus darbo santykius. Svarbu, kad Ukraina turėtų dvišalę paramą JAV. „Taika per jėgą“ yra būtent toks požiūris, kurio dabar reikia. Juk Rusija ir autokratai supranta tik jėgos kalbą. Agresoriai turi būti grąžinti į aiškią teisingumo sistemą.
Mums reikia teisingo pasaulio, o pasauliui reikia stiprių Jungtinių Valstijų ir demokratijos triumfo. Sveikiname Amerikos žmones ir ačiū už jūsų paramą.“
Ekonomistas Konstantinas Soninas
Aišku, kad Donaldas Trumpas yra istorinė Amerikos politikos figūra. Pirmą kartą per daugiau nei 130 metų ir antrą kartą istorijoje buvęs prezidentas, pralaimėjęs vienerius rinkimus, juos vėl laimi.
Viceprezidentė Kamala Harris surengė stiprią kampaniją nepadarydama jokių esminių klaidų. Ir vis dėlto to nepakako – neužteko neklysti esant situacijai, kai dabartinis prezidentas yra nepopuliarus, dauguma piliečių mano, kad šalis eina ne ta kryptimi, o oponentas stiprus. Reikėjo daugiau.“
Rašytojas Stephena Kingas
„Daugelyje parduotuvių, kuriose prekiaujama gražiais, bet trapiais daiktais, pamatysite ženklą su užrašu: „Malonu žiūrėti, malonu laikyti, bet sulaužius jis parduodamas“. Tą patį galima pasakyti ir apie demokratiją.“
Kremliaus spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas
„Nežinau apie [Rusijos] prezidento planus pasveikinti [Donaldą] Trumpą. Nepamirškime, kad kalbame apie nedraugišką šalį, kuri ir tiesiogiai, ir netiesiogiai dalyvauja kare prieš mūsų valstybę <...> Mes ne kartą sakėme, kad Jungtinės Valstijos gali prisidėti prie šio konflikto [Ukrainoje] pabaigos. To, žinoma, negalima padaryti per vieną naktį, bet kadangi būtent JAV kursto ir nuolat pila žibalą į šį konfliktą ir tiesiogiai jame dalyvauja, tai taip, JAV gali pakeisti savo užsienio politikos trajektoriją. Bet ar tai bus padaryta ir kokiu būdu – vėlgi, pamatysime po sausio.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!