Apie tai rašo leidinys „The Guardian“.
Ukrainos visuomenė yra išvarginta karo, o tarptautinė parama skilinėja, todėl fronte labai trūksta amunicijos. Tuo pačiu metu dauguma ukrainiečių nelinkę pritarti taikos sutarties idėjai, nes būtų nedaug mechanizmų, galinčių priversti Rusiją jos laikytis, ir rizikuotų tik suteikti Maskvai laiko papildyti savo pajėgas ir vėl smogti Ukrainai, rašo leidinys.
Šie metai bus lemiami
Sekmadienį, praėjus dienai po invazijos metinių, surengtoje spaudos konferencijoje V. Zelenskis kalbėjo ir apie kitų metų prognozę.
„Pirmieji metai buvo tiesiog išgyvenimas, visiškas išgyvenimas... Antrieji – ištvermė, pasipriešinimas... Tretieji metai bus lemiami. Tai iššūkių iš vidaus ir išorės metai”, – kalbėjo V. Zelenskis.
Jis pripažino, kad daug kas dėl Ukrainos ateities priklauso nuo šių išorinių veiksnių, o ypač nuo nuotaikų Vašingtone.
„Lemiamas momentas bus rinkimai Jungtinėse Valstijose ir tada galėsime suprasti, kas vyks toliau“, – sakė jis.
Dėl šiuo metu Kongrese sustingusio didžiulio JAV pagalbos paketo V. Zelenskis galėjo pasakyti tik štai ką: „Esu tikras, kad bus priimtas teigiamas sprendimas, nes priešingu atveju man kils klausimas, kokiame pasaulyje gyvename“.
Iššūkiai kils ir šalies viduje
Be šių išorės problemų, kurių didžiosios dalies jis nekontroliuoja, V. Zelenskiui tai gali būti sunkūs metai ir šalies viduje. Nors jis vis dar turi aukštus reitingus tarp ukrainiečių, jis nebelaikomas neliečiamu, o politinė konkurencija grįžta į Ukrainą.
Prieš dvejus metus, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją, V. Zelenskio atsisakymas išvykti iš Kyjivo ir jo vaizdo žinutės įkvėpė daugelį Ukrainoje ir užsienyje. Tačiau pastaruoju metu pasigirdo teiginių, kad V. Zelenskio komanda tebėra pirmųjų karo dienų „bunkerio režime“ ir valdo mažame rate. Keletas šaltinių teigė, kad per pastaruosius susitikimus prezidentas atrodė išsekęs po dvejų metų vadovavimo kariaujančiai šaliai.
Sekmadienį jis atrodė pasiryžęs parodyti, kad vis dar ryžtingai valdo savo šalį ir yra kupinas gyvybės. Vietomis prasiveržė ir buvęs jo, kaip komedijos aktoriaus, būdas. Į vieno žurnalisto klausimą, ką jis atsakytų Vladimirui Putinui, jei Rusijos prezidentas jam paskambintų šį vakarą, V. Zelenskis greitai atsakė: „Jis nepaskambins, nes jis neturi mobiliojo telefono“.
Apie vidaus reikalus kalbėti nepanoro
Tačiau kelis kartus V. Zelenskis spaudos konferencijoje, kai buvo stumiamas atsakyti į klausimus apie vidaus politiką, jis ėjo į gynybą. Kai japonų žurnalistas paklausė, ar jis gali pateikti nuoseklią priežastį, kodėl atleido ankstesnį kariuomenės vadą Valerijų Zalužną, V. Zelenskis trumpai pasakė, kad tai vidinis reikalas. Jis taip pat buvo nedaugžodžiavo atsakydamas į klausimą apie neseniai kilusį skandalą, susijusį su Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vykdomu žurnalistų stebėjimu.
Ragindamas pasaulį ir toliau remti Ukrainą, jis tebėra įtikinamas oratorius ir ne kartą pabrėžė, kad tai gali būti sunkiausi karo metai iki šiol.
„Mums reikia drąsos, reikia ištvermės, kad išgyventume. Šie metai nulems šio karo pabaigos formatą“, – sakė V. Zelenskis.