Praėjusį savaitgalį pasirodžius JAV žvalgybos duomenims apie galimą Rusijos puolimą Ukrainoje „jau artimiausiomis dienomis“, Kremliui teko imtis skubių veiksmų.
Siekiant išlaikyti savo derybines pozicijas V. Putinas pareiškė, kad „neribota NATO plėtra į rytus buvusių sovietinių respublikų sąskaita, įskaitant Ukrainą, yra labai pavojinga Rusijai“. Tačiau tuo pačiu S. Lavrovas „rekomendavo“ šalies prezidentui toliau tęsti diplomatines derybas su Vakarais.
Rusijos užsienio reikalų ministro teigimu, jau yra parengtas 10 puslapių atsakas į NATO ir JAV rašytinį dokumentą, kurį tikimasi aptarti šios savaitės pabaigoje.
Rusijoje – siūlymas pripažinti okupuotas teritorijas
Nepaisant to, įtempta situacija dėl Ukrainos tęsiasi, o Rusija ir toliau naudojasi turimomis spaudimo priemonėmis.
Jau antradienį Rusijos Dūmoje galimai bus svarstomi įstatymų projektai, kurie numato okupuotų Ukrainos teritorijų „Luhansko Liaudies Respublika“ ir „Donecko Liaudies Respublika“ pripažinimą. 2014-aisiais pradėta Rusijos karinė operacija gali baigtis Minsko sutarties įsipareigojimų sulaužymu, pažymi Ukrainos atstovai.
„L/DLR“, kaip Ukrainos žiniasklaidoje kartais vadinamos šie Rusijos kontroliuojami ir pasaulyje nepripažįstami politiniai dariniai Ukrainos teritorijoje, gali tapti politinės kovos įrankiais.
Rusijos Valstybės Dūmos parlamentas jau vasario 15-ąją planuoja svarstyti net du projektus dėl „kreipimosi į Vladimirą Putiną, kad šis pripažintų DLR ir LLR nepriklausomybę“, – „Interfaks“ patvirtino šaltinis.
Jo teigimu, pirmasis dokumentas yra dar anksčiau paviešintas Rusijos komunistų partijos kreipimasis į šalies prezidentą, o antrasis – jau valdančiosios „Vieningoji Rusija“ partijos atstovų parengtas dokumentas su iniciatyva, prieš tai kreipusis į ministerijas suderinimui, prašyti V. Putino pripažint „L/DLR“.
Šaltinio teigimu, abu dokumentus jau bus bandoma svarstyti Dūmos plenariniame posėdyje antradienį.
Oficialiai nepripažindama „DLR“ ir „LLR“ Rusija slapta išlaiko šias okupuotas teritorijas ir suteikia joms karinę bei finansinę pagalbą nuo pat įsiveržimo į Donbasą 2014-aisiais.
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba pareiškė, kad laikinai okupuotų teritorijų pripažinimas reikštų visišką ir akivaizdų Maskvos pasitraukimą iš jos pačios akcentuojamų Minsko susitarimų.