Svarbiausi dienos įvykiai:
23:55 | Rusijos dronai smogė ypatingos svarbos objektui
Rusijos paleisti dronai penktadienio vakarą smogė kritinei Dniepropetrovsko srities infrastruktūrai, rašo „Ukrinform“. Anot srities karinės administracijos vadovo Serhijaus Lysako, smogta svarbiam infrastruktūros objektui Novomoskovske.
„Du bepiločiai orlaiviai pataikė į ypatingos svarbos infrastruktūros objektą Novomoskovske. Padaryta didelė žala. Visos tarnybos veikia. Atokos pasekmės aiškinamos“, – cituojamas jis.
Kiek anksčiau taip pat pranešta, kad ukrainiečiams virš Dniepropetrovsko srities pavyko sunaikinti tris rusų dronus.
23:15 | Oro pavojus Ukrainoje
Penktadienio vakarą daugelyje Ukrainos regionų buvo paskelbtas oro pavojus, rašo UNIAN. Skelbiama, kad rusai į Ukrainą paleido dronus.
„Kyjivo regionas! Dronų atakos grėsmė. Raginame gyventojus likti saugiose vietose, kol baigsis oro pavojaus signalas. Pasirūpinkite savimi ir savo artimaisiais!“ – dar anksčiau penktadienį pranešė Kyjivo srities karinė administracija.
Oro pavojus taip pat paskelbtas Rivnėje, Žytomyre, Dniepropetrovsko srityje. Ukrainiečių žiniasklaida skelbia, kad minėtuose rajonuose griaudi sprogimai, dirba oro gynybos sistemos.
22:56 | JAV: nėra abejonių, kad Rusija vykdo karo nusikaltimus
Nėra jokių abejonių, kad Rusija Ukrainoje vykdo karo nusikaltimus, pareiškė JAV valstybės departamentas, rašo „Sky news“.
Anot departamento, visi už karo nusikaltimus Ukrainoje atsakingi žmonės turi būti patraukti atsakomybėn. Taip JAV sureagavo į žinią, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Vladimiro Putino ir dar vienos Rusijos pareigūnės arešto orderį.
„TBT prokuroras yra nepriklausomas veikėjas ir pats priima sprendimus dėl baudžiamojo persekiojimo, remdamasis jam pateiktais įrodymais.
Mes remiame karo nusikaltėlių patraukimą atsakomybėn“, – nurodoma departamento pareiškime.
22:30 | Bachmuto srityje sunaikintas rusų karinis sunkvežimis
Ukrainiečiai Bachmuto srityje sunaikino rusų karinį sunkvežimį, okupantams gabenusį techniką, rašo „Ukrinform“.
„Bachmuto srityje Ukrainos kariai ir toliau suduoda tikslius smūgius okupantams. Taigi Ukrainos nacionalinės gvardijos 3-ioji operatyvinė brigada „Spartan“ kartu su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 44-ąja artilerijos brigada aptiko ir sunaikino okupantų sunkvežimį“, – cituojamas Nacionalinės gvardijos Rytų dalinys.
Skelbiama, kad sunkvežimio judėjimą ukrainiečiai užfiksavo naudodami droną.
21:58 | Zelenskis: į Ukrainą sugrįžo vos 2 proc. deportuotų vaikų
Pasak Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio, į Ukrainą sugrįžo mažiau nei du proc. iš Ukrainos išvežtų vaikų, rašo „Sky news“.
Anot V. Zelenskio, išgelbėti pavyko tik 300 iš daugiau kaip 16 tūkst. vaikų, kurie nuo karo pradžios buvo prievarta deportuoti į Rusiją.
„Kol kas pavyko grąžinti kiek daugiau nei 300 vaikų iš visų tų, kurie buvo prievarta išvežti, pavogti iš Ukrainos. Akivaizdu, kad turime grąžinti visus“, – pabrėžė jis.
„Mes ir toliau darysime viską, kad tai pasiektume. Kad būtų grąžintas kiekvienas ukrainietis, kiekviena ukrainietė, kiekviena moteris, kiekvienas vaikas“, – tikina V. Zelenskis.
„Ir už tai, kad visi, atsakingi už šią deportaciją – nuo teroristinės valstybės vadovo iki visų vykdytojų – būtų realiai atsakingi“, – sako jis.
21:18 | Rusų nuostoliai auga: ukrainiečiai netoli Bachmuto numušė rusų šturmo lėktuvą Su-25
Netoli Bachmuto esančiame Brestovės kaime ukrainiečiai numušė rusų šturmo lėktuvą Su-25, rašo UNIAN. Lėktuvą, kaip skelbia 10-oji atskiroji kalnų šturmo brigada „Edelveisas“, ukrainiečiai numušė lenkų gamybos nešiojama oro gynybos sistema „Piorun“.
„10-osios „Edelveiso“ priešlėktuvinės gynybos dalinys virš Berestovo kaimo iš lenkų rankinės nešiojamos oro gynybos sistemos „Piorun“ numušė rusų lėktuvą Su-25. Numušimo nuotolis – 2–3 km“, – cituojamas brigados pranešimas.
Internete skelbiama, kad toks lėktuvas kainuoja apie 11 mln. dolerių.
Ukrainos skaičiavimu, Rusija nuo karo pradžios jau neteko 305 lėktuvų ir 290 sraigtasparnių.
20:57 | ES diplomatijos vadovas sveikina TBT sprendimą išduoti Putino arešto orderį
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis penktadienį pasveikino Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotą Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, kurį pavadino „svarbiu sprendimu“ tarptautiniam teisingumui ir Ukrainos žmonėms.
„Mes Europos Sąjungoje visada aiškiai sakėme, kad atsakingieji už neteisėtą agresiją prieš Ukrainą turi būti patraukti atsakomybėn, ir šis Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis yra tik šio traukimo atsakomybėn proceso pradžia“, – pareiškė jis.
TBT sprendimą išduoti V. Putino arešto orderį palankiai įvertino ir Jungtinė Karalystė.
JK užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly penktadienį pareiškė, kad Londonas sveikina šį TBT sprendimą, ir pridūrė, jog įtariamų žiaurumų Ukrainoje tyrimai turi būti tęsiami.
„Sveikiname šį žingsnį, kurį nepriklausomas TBT žengė siekdamas patraukti atsakomybėn Rusijos režimo vadovus, įskaitant Vladimirą Putiną“, – parašė jis tviteryje ir pridūrė, jog „atsakingieji už siaubingus karo nusikaltimus Ukrainoje privalo būti patraukti atsakomybėn“.
TBT kiek anksčiau penktadienį išdavė V. Putino arešto orderį dėl Ukrainos.
„Įtariama, kad Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“, – rašoma pranešime, paskelbtame teismo svetainėje.
Hagoje įsikūręs TBT taip pat išdavė Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderį dėl panašių kaltinimų.
Rusija nėra TBT narė ir nėra aišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.
20:38 | Zelenskis: istorinis Hagos teismo sprendimas lems istorinę atsakomybę Putinui
Istorinis Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) sprendimas lems istorinę Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino atsakomybę, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Apie tai jis penktadienį kalbėjo kreipdamasis į ukrainiečius.
„Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė V. Putino arešto orderį. Tai istorinis sprendimas, kuris lems istorinę atsakomybę“, – sako jis.
„Teroristinės valstybės vadovas ir dar viena Rusijos pareigūnė oficialiai tapo įtariamaisiais dėl karo nusikaltimo. Ukrainos vaikų deportacijoje – neteisėtame tūkstančių mūsų vaikų perkėlime į Rusijos teritoriją“, – tęsia V. Zelenskis.
Anot prezidento, tokia nusikalstama operacija nebūtų buvusi įmanoma be aukščiausio Rusijos vadovo įsakymo.
„Vaikų atskyrimas nuo šeimų, atimant bet kokią galimybę susisiekti su artimaisiais, vaikų slėpimas Rusijos teritorijoje, išsklaidymas į atokius regionus – visa tai akivaizdžiai yra Rusijos valstybės politika, valstybės sprendimai ir valstybės blogis. Tai prasideda nuo pirmojo šios valstybės pareigūno.
Esu dėkingas prokuroro Karimo Chano komandai ir Tarptautiniam baudžiamajam teismui, visiems pasaulyje, kurie padeda mums kovoti už teisingumą. Esu dėkingas už jų sąžiningumą ir norą patraukti atsakingus asmenis atsakomybėn.
Šlovė visiems, kurie dabar kovoja už Ukrainą! Šlovė visiems, kurie padeda mums apsaugoti mūsų žmones!“, – kalba Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.
19:57 | Nausėda: išduotas arešto orderis Putinui yra pirmas žingsnis, siekiant teisingumo
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) penktadienį išduotas arešto orderis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui dėl karo nusikaltimų yra pirmasis žingsnis, siekiant teisingumo.
„Tarptautinio Baudžiamojo Teismo šiandien išduotas Vladimiro Putino arešto orderis yra pirmasis žingsnis teisinga linkme – siekiant teisingumo dėl barbariškos Rusijos agresijos prieš Ukrainą,“ – rašoma Prezidentūros pranešime.
G. Nausėda atkreipia dėmesį, kad šis arešto orderis išduotas tiriant tik vienos rūšies karo nusikaltimus – vaikų grobimą ir deportacijas.
„O teisingumo šaukiasi ir kiti nusikaltimai prieš Ukrainos žmones – žudymai, kankinimai, prievartavimai. Šie nusikaltimai taip pat turi būti tiriami, o įtariamieji, kas jie bebūtų, – patraukti atsakomybėn“, – sako prezidentas.
Hagoje įsikūręs TBT, penktadienį išdavęs arešto orderį V. Putinui ir Marijai Lvovai-Belovai, paskelbė, jog šis veiksmas paremtas įtarimais, jog „Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“.
Teismas nurodė, kad nusikaltimai buvo įvykdyti nuo 2022 metų vasario 24-osios, tai yra pirmosios Rusijos invazijos į Ukrainą dienos.
„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad V. Putinui tenka individuali baudžiamoji atsakomybė už minėtus nusikaltimus“, – teigė Teismas.
Vis dėlto Rusija nėra TBT narė, todėl neaišku, kaip teismas planuoja vykdyti orderį.
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad TBT sprendimai „neturi jokios reikšmės mūsų šaliai, taip pat ir teisiniu požiūriu“.
19:49 | Landsbergis: Putino arešto orderis už vaikų deportaciją sukuria naujus precedentus
Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotas arešto orderis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui dėl karo nusikaltimų Ukrainoje sukuria naujus precedentus, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Rašoma istorija. Putino arešto orderis už ukrainiečių vaikų deportacijas sukuria naujus precedentus. Istorija vis dėlto bus baigta tik tuomet, kai visi karo ir agresijos nusikaltimai bus ištirti, o kaltieji – nuteisti“, – penktadienį tviteryje rašė G. Landsbergis.
Hagoje įsikūręs TBT, penktadienį išdavęs arešto orderį V. Putinui ir M.Lvovai-Belovai, paskelbė, jog šis veiksmas paremtas įtarimais, jog „Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“.
Teismas nurodė, kad nusikaltimai buvo įvykdyti nuo 2022 metų vasario 24-osios, tai yra pirmosios Rusijos invazijos į Ukrainą dienos.
„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad V. Putinui tenka individuali baudžiamoji atsakomybė už minėtus nusikaltimus“, – teigė Teismas.
19:35 | Buvęs Rusijos prezidentas Putino arešto orderį prilygino tualetiniam popieriui
Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) išduotą Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį penktadienį prilygino tualetiniam popieriui.
„Tarptautinis Baudžiamasis Teismas išdavė Vladimiro Putino arešto orderį. Nereikia aiškinti, KUR reikėtų panaudoti šį popierių“, – parašė jis tviteryje, prie žinutės pridėjęs tualetinio popieriaus paveikslėlį.
Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova socialiniuose tinkluose parašė, kad „Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimai neturi jokios reikšmės mūsų šaliai, taip pat ir teisiniu požiūriu.“
Anot jos, „Rusija nėra Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Romos statuto šalis ir neturi jokių įsipareigojimų pagal šį dokumentą“.
„Rusija nebendradarbiauja su šia institucija, o galimi arešto „receptai“, kylantys iš Tarptautinio Teisingumo Teismo, mums bus teisiškai niekiniai“, – pridūrė ji, nepaminėjusi V. Putino vardo.
TBT penktadienį paskelbė išdavęs Rusijos prezidento V. Putino arešto orderį dėl „neteisėtos“ ukrainiečių vaikų „deportacijos“.
Rusija nėra TBT narė ir nėra aišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.
19:15 | Kyjivas sveikina „istorinį“ TBT sprendimą dėl Putino arešto orderio
Ukrainos pareigūnai penktadienį pasveikino Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) sprendimą išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl „neteisėtos“ ukrainiečių vaikų „deportacijos“.
Hagoje įsikūręs TBT taip pat išdavė Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderį.
Rusija nėra TBT narė ir nėra aišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.
Komentuodamas žinią apie V. Putino arešto orderį, Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, jog tai reiškia, kad „už Rusijos ribų V. Putinas turi būti suimtas ir pristatytas į teismą“.
„Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas yra nusikalstamas, o jo vadovybė ir bendrininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – parašė A. Kostinas.
Anot jo, tai istorinis sprendimas Ukrainai ir visai tarptautinės teisės sistemai.
„Pasaulio lyderiai dukart pagalvos prieš paspausdami jam ranką ar sėsdami su juo prie derybų stalo“, – pridūrė jis.
TBT sprendimą taip pat pasveikino Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
„Teisingumo ratai sukasi. Sveikinu TBT sprendimą“, – pareiškė jis.
„Tarptautiniai nusikaltėliai bus patraukti atsakomybėn už vaikų grobimą ir kitus tarptautinius nusikaltimus.“
Ukrainos prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas pažymėjo, jog šis sprendimas yra „aiškus ženklas [Rusijos] elitui, kuris rodo, kas jų laukia, ir kodėl nebebus „taip, kaip anksčiau“.
19:08 | Haga išdavė arešto orderį Putinui: ekspertai įvardijo, ką tai jam reiškia
18:28 | Rusai baiminasi: Kryme sukūrė gynybinę grupuotę, įrengė įtvirtinimus
Neteisėtai aneksuotame Kryme rusai stiprina gynybą, sako Ukrainos žvalgyba, rašo CNN. Rusija Kryme sukūrė galingą gynybinę grupuotę, rengiasi gynybiniams veiksmams.
Tai patvirtino Ukrainos gynybos ministerijos Gynybos žvalgybos skyriaus vadovo pavaduotojas Vadimas Skibickis sakė.
„Rusai laikinai okupuotame Krymo pusiasalyje sukūrė gynybinę grupę ir rengiasi gynybiniams veiksmams“, – cituojamas jis.
„Infrastruktūra laikinai okupuotame pusiasalyje palaikoma kovinėje parengtyje. Kryme dislokuotas galingas sausumos ir aviacijos komponentas. Pavyzdžiui, yra apie 90 kovinių lėktuvų ir 60 kovinių sraigtasparnių“, – nurodo pareigūnas.
„Sukurta gynybos grupė, kuri imasi priemonių įrengti įtvirtinimus ir gynybinę liniją“, – sako V. Skibickis.
Ukraina ne kartą yra sakiusi, kad ketina susigrąžinti visą Rusijos okupuotą teritoriją, įskaitant Krymą. Jį Rusija aneksavo 2014 m., suklastojusi referendumą, kurį Ukraina ir didžioji pasaulio dalis pasmerkė.
„Jie ruošiasi gynybiniams veiksmams pusiasalio teritorijoje. Ir pasirinko pavojingiausias vietas, kur gali būti vykdoma jūrų desanto operacija, ir dabar ten rengia gynybines linijas“, – tikina V. Skibickis.
17:58 | Zacharova sureagavo į naujienas iš Hagos
Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) išdavus Vladimiro Putino ir Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderius, į naujienas iš Hagos sureagavo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova, rašo „The Guardian“.
„Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimai mūsų šaliai neturi jokios reikšmės, taip pat ir teisiniu požiūriu.
Rusija nėra Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statuto šalis ir neturi jokių įsipareigojimų pagal jį“, – tikina ji.
17:49 | Ukrainos reakcija į arešto orderio Putinui išdavimą
Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas socialiniame tinkle „Facebook“ komentuodamas žinią apie Vladimiro Putino arešto orderį parašė, jog tai reiškia, kad „už Rusijos ribų V. Putinas turi būti suimtas ir pristatytas į teismą“.
„O pasaulio lyderiai dukart pagalvos prieš paspausdami jam ranką ar sėsdami su juo prie derybų stalo. Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas yra nusikalstamas, o jo vadovybė ir bendrininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė A. Kostinas.
Anot jo, tai istorinis sprendimas Ukrainai ir visai tarptautinės teisės sistemai.
Ukrainos prezidentūra savo ruožtu pareiškė, kad TBT sprendimas išduoti Rusijos prezidento arešto orderį yra tik pirmas žingsnis atkuriant teisingumą dėl Rusijos invazijos.
„Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Hagos kolegija išdavė V. Putino arešto orderį. Tai tik pradžia“, – socialiniuose tinkluose pareiškė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
17:30 | Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė arešto orderį Putinui
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino arešto orderį, rašo „The Guardian“.
Skelbiama, kad TBT išdavė V. Putino ir Rusijos vaiko teisių komisarės Marijos Aleksejevnos Lvovos-Belovos arešto orderius.
TBT pareiškime teigiama, kad yra pagrįstų priežasčių manyti, jog tiek V. Putinas, tiek jo vaiko teisių įgaliotinė yra atsakingi už karo nusikaltimus, pavyzdžiui – neteisėtą gyventojų deportaciją ir neteisėtą gyventojų perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federaciją.
16:50 | Erdoganas prašo parlamento balsuoti dėl Suomijos prašymo prisijungti prie NATO
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį paprašė savo parlamento balsuoti dėl Suomijos prašymo prisijungti prie NATO.
„Nusprendėme pradėti Suomijos stojimo į NATO protokolo svarstymą mūsų parlamente“, – sakė R. T. Erdoganas po derybų su jo šalyje viešinčiu savo kolega iš Suomijos Sauli Niinisto.
Maskvai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, praėjusių metų gegužę Suomija ir Švedija pateikė prašymą prisijungti prie Vakarų aljanso, atsisakydamos dešimtmečius gyvavusios karinio neprisijungimo politikos.
Šiuo metu Turkija ir Vengrija yra vienintelės NATO narės, kurios dar neratifikavo Šiaurės šalių prašymų, kuriems turi pritarti visos esamos Aljanso narės.
R. T. Erdoganas, besirengiantis artėjantiems prezidento rinkimams, turi prieštaravimų Švedijos siekiui, bet pastaruoju metu būta ženklų, kad Ankara yra pasirengusi ratifikuoti Suomijos narystės dokumentus.
Nepaisant to, Turkijos parlamentas dar nėra nustatęs ratifikavimo datos. Gegužės 14-ąją įvyks tiek turkų įstatymų leidėjų, tiek prezidento rinkimai.
Vengrijos pritarimo taip pat dar laukiama, tačiau panašu, kad Suomija įstos į NATO anksčiau nei Švedija, nors abi šalys kartu derino savo prašymus ir ne kartą pabrėžė, kad nori prisijungti drauge.
Švedų ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas (Ulfas Kristersonas) antradienį prisipažino, jog tikimybė, kad Suomija įstos į NATO anksčiau nei Švedija, pastarosiomis savaitėmis smarkiai išaugo, tačiau pažymėjo, kad prisijungimas yra tik laiko klausimas.
Ankara derybas su Švedija sustabdė po protestų, kurių metų sausį prie Turkijos ambasados Stokholme buvo sudegintas Koranas, bet kovo 9 dieną Briuselyje derybos buvo atnaujintos.
16:17 | Sandu: Ukraina gina ir Moldovos laisvę
Ukraina šiuo metu gina ir Moldovos laisvę, sako šalies prezidentė Maia Sandu, rašo „The Guardian“. Anot jos, kol Ukraina laikosi, Moldovai negresia karo pavojus.
„Kol Ukraina kariauja, Moldovai negresia joks karas. Noriu nuraminti mūsų piliečius, kad Moldovai dabar negresia joks karo pavojus. Rusijos kariuomenė negali čia patekti, kol Ukraina laikosi – ir (taip) saugo Moldovą. Esame dėkingi ukrainiečiams už jų drąsą ir meilę laisvei“, – penktadienį kreipdamasi į Moldovos parlamentą sakė ji.
Prezidentė taip pat pakartojo, kad Rusija rengia sąmokslą, siekdama destabilizuoti padėtį šalyje. M. Sandu padėkojo Moldovos institucijoms, kurios užkerta kelią bandymams sėti chaosą.
15:36 | „Karščiausiame taške“ Ukrainoje – seniai neregėtas rusų karių elgesys
Kario šaukiniu „Mamajus“ teigimu, Ukrainos pajėgoms pavyko sumažinti Rusijos puolimo potencialą. Būtent dėl to yra pastebimas puolimo sulėtėjimas, o kai kuriose vietose rusai perėjo į gynybą.
Tuo pat metu „Mamajus“ akcentavo, kad Bachmutas vis dar primena pragarą – mūšiai čia vyksta 24/7, o Ukrainos kariai yra užverčiami priešo sviediniais kiekvieną minutę.
Nepaisant itin sudėtingų sąlygų, „Mamajaus“ teigimu, Ukrainos kariuomenė jau pradėjo bandymus atstumti rusų pajėgas toliau nuo miesto. Tai verčia Rusijos karius pereiti į dalinę gynybą.
„Į kiekvieną priešo ataką atsakoma mūsų kontrataka. Kiekvienas priešo judėjimas reiškia jam daug skausmo ir netekčių. Praėjusią savaitę priešai siautė kaip pamišę, puolimas, rodosi, buvo maksimalus. <...> Mūsų teritorijoje pamažu bandome juos atstumti. Todėl priešas jau turi pereiti į dalinės gynybos būseną, naudotis ginančiąja ugnimi, kasetinėmis bombomis“, – UNIAN cituojamas „Mamajus“.
14:54 | Amerikiečiai atsiuntė kitą orlaivį į Juodąją jūrą
JAV atsiuntė į Juodosios jūros oro erdvę dar vieną bepilotį, kurio skridimo trajektoriją galima stebėti „Flight Radar“ sistemoje. Šis įvykis susilaukė didelio susidomėjimo visame pasaulyje, nes vos prieš kelia dienas Rusija numušė amerikiečių bepilotį „MQ-9 Reaper“, tariamai dėl oro erdvės pažeidimo.
13:37 | Rusija išsidavė: tyčia taranavo amerikiečių droną
11:37 | Laimėjimas Ukrainai: Slovakija perduoda dar 13 naikintuvų
Slovakijos premjeras Eduardas Hegeris savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad šalis „laikosi duoto žodžio“ ir atsiliepė į Ukrainos pagalbos prašymą suteikti šaliai naikintuvų. Jo teigimu, vyriausybė kovo 17-ąją išdavė leidimą išsiųsti 13 „MiG-29“ naikintuvų Ukrainai.
Anksčiau Slovakijos žiniasklaidoje buvo cituojami šalies gynybos ministerijos atstovai, kurie teigė, kad sovietiniais „MiG-29“ jau niekas neskraidys, juos pilotuoti nebėra rengiami šalies pilotai, o lėktuvų sandėliavimas tik kainuoja daug pinigų.
Šiuo metu Slovakijos oro erdvę saugo trijų kaimyninių šalių ginkluotosios oro pajėgos, o jau 2024-aisiais šalis gaus iš JAV įsigytus naikintuvus F-16.
#Slovak gov. just approved sending 13 #MiG29s to #Ukraine! Promises must be kept&when @ZelenskyyUa asked for more #weapons incl. fighter jets, I said we’ll do our best. Glad others’re doing the same. #Military aid’s🔑to ensure🇺🇦can defend itself&the entire #Europe against #Russia
— Eduard Heger (@eduardheger) March 17, 2023
10:23 | „Kinija nepadės idiotams Kremliuje“ – Zalužno patarėjas
V. Zalužno spec. patarėjas Danielis Rice’as pažymėjo, kad nesitiki Kinijos įsitraukimo į karą Ukrainoje ar karinės pagalbos Rusijai.
„Iranas pasirodė esąs pakankamai kvailas, kad prisijungtų. Aš nemanau, kad Kinija prisijungs. Aš manau, kad Xi Jinpingas pamatė kiekvieną Putino klaidą ir nenorės jungties prie idiotų. Aš nesitikiu prisijungimo ar ginkluotės tiekimo“, – pareiškė D. Rice’as.
Jis taip pat priminė, kad Irano pagalba Rusijai nebuvo itin efektyvi. Jeigu iš pradžių iraniečių dronai suteikė Rusijai trumpalaikę sėkmę kare, tai dabar Ukrainos kariuomenė su jais tvarkosi gana efektyviai.
Vakarų šalys pastaruoju metu perspėja Kiniją dėl galimo ginkluotės tiekimo Rusijai pasekmių. Nepaisant to, Kinija neatmetė šios galimybės. Dar karo Ukrainoje pirmosiomis dienomis Kinijos atstovai tikino, kad „kol kas nėra jokios būtinybės padėti Rusijai, nes ji puikiai pati tvarkosi“. Nepaisant to, kad karas vyksta jau daugiau nei metus, JAV nemato įrodymų, kad Kinija tiektų Rusijai ginkluotę.
Kinija oficialiai deklaruoja neutralumą karo Ukrainoje klausimu, tačiau šalies propaganda gyventojams iš esmės atkartoja Rusijos propagandos naujienas iš fronto.
09:46 | Kinų URM: kovo 20–22 dienomis Kinijos lyderis viešės Rusijoje
Kinų užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad kovo 20–22 dienomis Kinijos lyderis Xi Jinpingas viešės Rusijoje.
„Rusijos Federacijos prezidento Vladimiro Putino kvietimu Prezidentas Xi Jinpingas kovo 20–22 dienomis su valstybiniu vizitu lankysis Rusijoje“, – sakoma ministerijos pranešime.
Kremliaus pranešime sakoma, kad Rusijos prezidentas ir Xi Jinpingas aptars strateginę savo šalių partnerystę bei pasirašys virtinę dokumentų.
Anksčiau šią savaitę JAV žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, skelbė, kad Kinijos lyderis Xi Jinpingas planuoja kelionę į Maskvą ir virtualų pokalbį su ukrainiečių lyderiu Volodymyru Zelenskiu.
08:56 | Išanalizavo Putino kalbą: ruošia rusus ilgam karui ir žada šviesų rytojų
08:07 | Rusams numušus virš Juodosios jūros droną JAV atsiuntė dar vieną
07:25 | Rusijos puolimas Bachmute išsikvepia: artėja kulminacija
Savo kasdieninėje ataskaitoje Karo tyrimų instituto (ISW) ekspertai įvardijo kelias nedideles gyvenvietes Bachmuto apylinkėse, kur dar vyksta Rusijos samdinių iš privačios karinės bendrovės (PKB) „Wagner“ puolimas. Analitikai taip pat remiasi Ukrainos kariuomenės atstovų teigimu, kurie atskleidė, kad per paskutinę dieną Rusijos kariuomenė bandė 42 sykius pulti Bachmuto apylinkėse.
„Sulėtėjęs Rusijos puolimo Bachmute ir jo apylinkėse tempas kovo 16-ąją, kartu su gana negausiu Rusijos pranešimų apie vykdomą puolimą ar užimtas teritorijas šiame regione skaičių, patvirtina ankstesnę ISW išvadą, kad PKB „Wagner“ puolimas Bachmute, tikėtina, artėja prie kulminacijos“, – sakoma ISW ekspertų pranešime.
Teigiama, kad rusai ir toliau vykdo ribotos galios puolimą vakarinėje Donecko srities dalyje, netoli Vuhledaro miesto, kuris yra nutolęs nuo srities centro Donecko per 30 kilometrų.
ISW analitikai priminė, kad jau anksčiau buvo pranešama apie apverktiną Rusijos padalinių būklę Vuhledaro apylinkėse ir tvirtina, kad ten esantys Rusijos kariuomenės dalinių galimybė artimiausiu metu atnaujinti čia puolimą yra labai menkai tikėtina.