Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
21:55 | Ukrainos žmonės nupirko kariuomenei palydovą: rusai jau perspėja savus nebesinaudoti internetu
Ukrainos žmonės, rinkę pinigus trims „Bayraktar“ bepiločiams, įsigijo bendrovės ICEYE palydovą. Kariuomenė džiaugiasi naujuoju pirkiniu, kuris turės gerokai savo techninėmis galimybėmis palengvinti Ukrainos pajėgų veiklą ir priešo pajėgų sekimą.
„Dabar situacija bus iš principo kita. Aparato objektyvas mato naktį ir kiaurai debesis, tai yra jis susitvarko su savo užduotimis 24/7. Jis gaus informaciją Ukrainos gynybai tiek, kiek fiziškai egzistuos“, – pažymėjo O. Reznikovas.
Maža to, gautų nuotraukų dešifravimo sparta dabar leis sureaguoti daug sparčiau negu tai buvo iki šiol.
„Visi žino, kaip meistriškai dirba mūsų kariai vadovaujant savo kariuomenės vadovybei. Įsivaizduokite, ką jie darys su rusų okupantais, kuomet gaus papildomas galimybes. Tai iš tiesų yra geros naujienos, prie kurių prisidėjo eiliniai piliečiai, Ukrainos verslas, savanoriai, gynybos sektorius, karinė žvalgyba ir Generalinio štabo specialistai“, – pareiškė O. Reznikovas.
20:32 | Rusams baigiasi amunicija, karas Ukrainoje perėjo į kitą stadiją – Vakarų žvalgyba
„Turime daug įrodymų, kad šaudmenys baigiasi... įskaitant šaudmenis, kurie vežami iš giluminių saugyklų“, – per spaudos konferenciją Pentagone sakė tas pareigūnas. Jį socialiniame tinkle „Twitter“ cituoja televizijos ITN žurnalistė Emma Burrows.
Anot jo, sumažėjęs šaudmenų kiekis „galiausiai pakirs Rusijos galimybes pradėti puolimą“. Rusija šiuo metu yra sujungusi batalionų ir taktinių grupių pajėgas, ji išgyvena sunkius laikus bandydama atstatyti savo jėgas“.
„Tuo metu karas Ukrainoje perėjo į kitą stadiją“, bet „pikas“ dar nepasiektas. Taip yra iš dalies todėl, kad „abi šalys ėmė geriau suprasti, kad čia yra maratonas, o ne sprintas“, teigė pareigūnas.
Rusijos karinius objektus pusiasalyje neseniai sukrėtė virtinė sprogimų, o Gynybos ministerija pareiškė, kad vienas šią savaitę įvykęs incidentas buvo „sabotažo“ aktas.
Kyjivas viešai neprisiėmė atsakomybės už sprogimus, tačiau Ukrainos politikai ir kariuomenės pareigūnai internete ironiškai pasisakė apie incidentus, leisdami suprasti, kad prie jų prisidėjo šalies pajėgos.
Kaip pranešė naujienų agentūra „Unian“, rugpjūčio 18 dienos vakarą nugriaudėjo sprogimai didžiausioje okupuotame Kryme okupacinių oro pajėgų bazėje Belbeke, esančioje Sevastopolio šiaurės vakaruose.
Tos pačios dienos vakarą sprogimai griaudėjo ir Kerčės mieste okupuotame Kryme.
Be to, dažnai dega ne tik Rusijos oro pajėgų bazės, bet ir šaudmenų sandėliai. Vienas iš jų ketvirtadienį liepsnojo Belgorodo srityje.
19:27 | „Gazprom“: planuojama trims dienoms stabdyti dujų tiekimą „Nord Stream“
Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ penktadienį pranešė, kad nuo rugpjūčio 31-osios iki rugsėjo 2-osios dujų tiekimas į Europą dujotiekiu „Nord Stream“ bus sustabdytas dėl „techninės priežiūros“.
„Techninę priežiūrą būtina atlikti kas 1000 eksploatavimo valandų“, – sakoma „Gazprom“ pranešime.
19:26 | JAV skirs Ukrainai didelę karinę pagalbą
Pentagonas paskelbė, kad JAV skirs Ukrainai 15 bepiločių „Sky Eagle“, kovai su radarais skirtų raketų HARM, prieštankinių kompleksų TOW ir 1 tūkst. „Javelin“ sistemų.
JAV taip pat per artimiausius 2 ar 3 mėnesius perduos Ukrainai priešlėktuvinės gynybos sistemas NASAMS.
Amerikiečiai analizuoja situaciją Ukrainoje ir planuoja galimą naujos ginkluotės tiekimą, kuris galėtų pakeisti situaciją šalies pietuose ir rytuose, kur įsitvirtinusius Rusijos pajėgos.
19:17 | JAV paskelbė apie naują 775 mln. JAV dolerių vertės ginkluotės paketą Ukrainai
JAV gynybos departamentas penktadienį paskelbė skirsiantis dar vieną 775 mln. JAV dolerių (772 mln. eurų) vertės gynybos įrangos ir šaudmenų paketą Ukrainai, įskaitant raketas „Himars“, artileriją ir išminavimo sistemas.
„Norime užtikrinti, kad Ukraina turėtų nenutrūkstantį šaudmenų tiekimą savo poreikiams tenkinti, ir to siekiame šiuo paketu“, – žurnalistams sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.
19:03 | Estija siūlys ES priimti aštuntą sankcijų Rusijai paketą
Estijos vyriausybė ketvirtadienį vykusiame kabineto posėdyje nusprendė kreiptis į Europos Komisiją, oficialiai siūlydama priimti aštuntąjį sankcijų Rusijai paketą.
Pasak užsienio reikalų ministro Urmas Reinsalu (Urmo Reinsalaus), labai svarbu paspartinti kito sankcijų paketo priėmimą, siekiant sugriežtinti ir sustiprinti apribojimus Rusijai ir sistemingai dirbti, nuosekliai didinant agresijos kainą Maskvai.
Estija nori, kad aštuntuoju paketu būtų išplėstos sankcijos Rusijai ekonomikos, energetikos ir prekybos sektoriams ir į sankcijų sąrašą būtų įtraukta daugiau asmenų.
Estija taip pat siekia gerokai išplėsti sankcijas, apribojant Rusijos piliečių judėjimą.
18:26 | JT vadovas prašo Rusijos neatjungti Zaporižios jėgainės nuo Ukrainos elektros tinklo
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas penktadienį paprašė, kad Rusijos okupuota Zaporižios atominė elektrinė nebūtų atjungta nuo Ukrainos elektros tinklo, Kyjivui paskelbus, kad Maskva planuoja tai padaryti.
„Akivaizdu, kad elektra iš Zaporižios yra ukrainietiška elektra... Šio principo turi būti visapusiškai laikomasi“, – sakė JT generalinis sekretorius, lankydamasis Odesos uoste pietų Ukrainoje.
Zaporižios branduolinę jėgainę kovą užėmė Rusijos pajėgos, o pastaruoju metu aplink ją vykstantys kovos veiksmai kelia branduolinės nelaimės grėsmę.
Kyjivas penktadienį apkaltino Maskvą planuojant atjungti Zaporižioje elektrinę nuo Ukrainos tinklo.
17:43 | Žiniasklaida: smūgis į užnugarį Rusijai išvedė iš rikiuotės pusę Juodosios jūros laivyno aviacijos
Po sprogimų „Saki“ karinėje oro pajėgų bazėje okupuotame Kryme buvo išvesta iš rikiuotės daugiau nei pusė Juodosios jūros laivyno aviacijos, skelbia „Reuters“ šaltinis Vakarų žvalgyboje. Paveikė ne tiek pats smūgis tiesiogiai, kiek iš to išplaukiančios sutrikdytos tiekimo grandinės ir panika rusų gretose.
Naujienų agentūros šaltinis taip pat pažymėjo, kad Ukraina šiuo metu siekia „kinetinio efekto“ giliai Rusijos kariuomenės užnugaryje.
Pasak neįvardintos šalies žvalgybos atstovo, Ukrainos veiksmais suteikia stiprų poveikį Rusijos kariuomenės aprūpinimui ir ženklų psichologinį poveikį Rusijos vadovybei.
„Mes dabar vertiname, kad rugpjūčio 9-osios įvykiai aerodrome „Saki“ išvedė iš rikiuotės daugiau nei pusę Juodosios jūros laivyno karo aviacijos lėktuvų“, – cituojamas jis.
Žvalgybininkas taip pat pridūrė, kad Rusijos Juodosios jūros laivynas „iš visų jėgų bandė funkcionuoti daug labiau negu tik pakrančių apsaugos flotilė“, kuri tik retkarčiais smogdavo raketomis. Ekspertas pažymėjo, kad sprogimai Novofedorivkos bazėje sumažino galimo rusų desantininkų išsilaipinimo Odesoje grėsmę.
16:57 | Macronas vėl paskambino Putinui: aptarė svarbiausią pastarųjų dienų įvykį
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas po ilgos pertraukos paskambino Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Jis išsakė būtinybę kuo sparčiau įgyvendinti TATENA ekspertų misiją Zaporižios AE, o V. Putinas patvirtino jam, kad yra pasirengęs bendradarbiauti.
16:45 | Rusijoje pradeda veikti pirmosios „Starbucks“ tinklą perėmusios „Stars Coffee“ kavinės
JAV kavinių tinklui „Starbucks“ pasitraukus iš Rusijos, tinklą perėmusi įpėdinė, pasivadinusi „Stars Coffee“, penktadienį Maskvoje pasitiko pirmuosius savo lankytojus.
Liepą prokremliškas reperis Timati ir restoranų projektų plėtotojas Antonas Pinskij įsigijo „Starbucks“ padalinį Rusijoje ir suteikė jam naują pavadinimą, paskelbdami šūkį „Bucks“ nebeliko, tačiau „Stars“ pasiliks“.
„Kodėl STARS? Naujasis prekės ženklas vienija gastronomijos pramonės žvaigždes“, – tinklalapyje su naujuoju logotipu parašė naujieji kavinių tinklo savininkai.
Sukurtas ir naujas logotipas – tiesa, labai panašus į savo pirmtaką.
Naujajame logotipe vietoje legendinės „Starbuck“ dviuodegės undinės vaizduojama tradicinį rusišką galvos apdangalą kokošniką dėvinti mergina.
Skelbiama, kad kavinių meniu lankytojai ras pažįstamų gėrimų su kofeinu, bet ne „Starbucks“ patentuotų frapučinų.
Naujasis tinklas taip pat tęs „Starbucks“ tradiciją priimant užsakymą ant puodelių užrašyti klientų vardus.
„Starbucks“ laikinai uždarė savo 130 kavinių Rusijoje, kai vasario pabaigoje Maskva įsiveržė į Ukraina. Vėliau tinklas paskelbė, kad po beveik 15 metų visam laikui paliks Rusijos rinką.
„Stars Coffee“ savininkai teigė, kad visos tinklo prekyvietės Rusijoje bus atidarytos iki rugsėjo pabaigos.
Dauguma jų išliks kavinėmis, o kai kurios taps restoranais.
Pasak jų, apie 80 proc. iš 2 tūkst. „Starbucks“ darbuotojų Rusijoje pasikeitus savininkams nusprendė pasilikti.
15:24 | Lukašenka baltarusiams: pulti Ukrainos nesiruošiu, siųsti ten savo ar jūsų vaikų kariauti – taip pat
Kremliaus parankinis Baltarusijoje Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija „nesiruošia pulti Ukrainos“, o ir jis taip pat „neturi ketinimų siųsti ten kariauti savo vaikų ir tautiečių“.
Susitikimo su žemės ūkio produkcijos gamintojų „Žuralvinoje“ ūkininkais ir vietos gyventojais Vakaruose nepripažinta Baltarusijos prezidentas paragino baltarusius „džiaugtis tuo, ką turi“ ir negalvoti, kad jis nori pradėti karą su Ukraina.
„Jūs negalvokite, kad aš čia planuoju kažkokį puolimą, kad Ukrainą bombarduosime iš Baltarusijos teritorijos ir taip toliau. Neturiu tokio noro, kad jūsų ir mano vaikai kariautų. Vardan ko? Mums reikia nurimti. Jokia Ukraina šiandien nekariauja. Šiandien su Rusija kariauja visas NATO blokas ir Amerika visų pirma“, – skleidė demagogiją A. Lukašenka.
15:03 | CNN: Vaizdo įrašas su karine įranga Zaporižios AE – tikras
CNN žurnalistai patikrino rugpjūčio 18-osios vakare pasirodžiusį vaizdo įrašą, kuriame matyti ne mačiau penkių okupacinės kariuomenės mašinų užimtoje Zaporižės atominėje jėgainėje. Viena iš jų pažymėta rusams būdinga Z raide – vienu iš Ukrainos puolimo simbolių. Šalia mašinų matyti įranga, panaši į palapines.
Vaizdo įrašas buvo filmuotas vienoje iš šešių mašininių patalpų vakarinė atominės elektrinės pusėje. Visos jos yra sujungtos ir įtrauktos į vieną didelį pastatą, kuriame ir yra branduolinis reaktorius.
CNN patvirtino, kad įrašas yra tikras, tačiau nepavyko nustatyti jo tikslios datos.
13:41 | Į nelaisvę paimtiems „Azovstal“ gynėjams rusai netrukus surengs viešą „teismą“ – Ukrainos žvalgyba
Ukrainos nepriklausomybės dieną, kurią šalis minės rugpjūčio 24-ąją, Rusijos pajėgos planuoja surengti parodomąjį „teismą“ iš Mariupolio į nelaisvę paimtiems „Azovstal“ plieno gamyklos gynėjams.
Apie tai „Telegram“ pranešė Ukrainos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas, skelbia UNIAN.
Ukrainos žvalgų teigimu, okupacinė valdžia Mariupolyje skuba atnaujinti Mariupolio filharmonijos patalpas, rusai scenoje esą montuoja geležinius narvus, kuriuose laikys į nelaisvę paimtus Ukrainos karius. Šalia šių patalpų taip pat kyla keletas naujų laikinų statinių.
„Siekdami pridėti savotiško „teisėtumo“ šiai akcijai, okupantai ruošia specialiai apmokytus „liudininkus“ ir atsiveda Rusijos „žiniasklaidos“ atstovus“, – teigia Vyriausiasis žvalgybos direktoratas.
Pagal vieną iš galimų scenarijų, žvalgybos teigimu, rusai gali pradėti tikslinę raketų ataką į minėtas patalpas. Tokiu atveju įsibrovėliai tradiciškai bandytų permesti kaltę dėl įvykdyto nusikaltimo Ukrainai.
12:56 | „The Washington Post“ paviešino FSB planus
Rusijos Federacijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) invazijos į Ukrainą išvakarėse buvo numačiusi dvi potencialias marionetines Vyriausybes, jei Rusijai būtų išdegęs pirminis invazijos planas nuversti valdžią Kyjive.
Apie tai skelbia „The Washington Post“. Leidinio teigimu, FSB glaudžiai bendradarbiavo su savo bendrininkais, tarp kurių pagrindinį vaidmenį atliko buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir liaudies deputatas Viktoras Medvedčukas, šiuo metu esantis ukrainiečių nelaisvėje. Jis, beje, yra tvirtinęs, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra jo jauniausios dukros Darjos krikštatėvis.
Leidinys V. Medvedčuką vadina „oligarchu, kuris užmezgęs artimus santykius [su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu] tapo vienu iš pagrindinės Ukrainos prorusiškos partijos lyderių“.
Leidinio teigimu, V. Janukovyčius vadovavo grupei, kuri kovo pradžioje susitiko Baltarusijoje, kad galbūt mėgintų perimti valdžią Kyjive. Antroji grupė, kuriai priklausė buvę Regionų partijos nariai, susibūrė laikinai okupuotose Pietų Ukrainos teritorijose.
12:28 | Ukrainos žvalgyba gavo duomenų apie rugpjūčio 19 d. Zaporižios AE planuojamą provokaciją
Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas skelbia turintis naujos informacijos apie tai, kad Rusijos pajėgos rugpjūčio 19 dieną, penktadienį, planuoja teroro aktą Zaporižios atominės elektrinės teritorijoje.
„Gauta papildomos informacijos apie okupantų pasiruošimą provokacijai Zaporižios atominėje elektrinėje rugpjūčio 19 d. Visų pirma, licencijuotiems darbuotojams (atliekantiems savo funkcijas pagal Valstybinės branduolinės energetikos inspekcijos išduotą licenciją) įsakyta likti namuose. Nedidelė dalis operatyvinio personalo bus įleisti į gamyklos teritoriją“, – skelbia Vyriausiasis žvalgybos direktoratas.
Anot Vyriausiojo žvalgybos direktorato, rugpjūčio 18 dieną vakariniame Zaporižios atominės elektrinės vadovybės posėdyje Rusijos „Rosatom“ atstovų, dalyvavusių visuose tokiuose susitikimuose nuo okupacijos pradžios, nebuvo. Žvalgyba pažymėjo, kad „Rosatom“ atstovai iš viso paliko ZAE teritoriją.
„Atsižvelgiant į dabar atominės elektrinės teritorijoje esančių ginklų skaičių ir pasikartojančius provokacinius apšaudymus, didelė tikimybė, kad branduoliniame objekte įvyks didelio masto teroristinis išpuolis“, – pabrėžė Gynybos ministerijos Vyriausiasis žvalgybos direktoratas.
11:57 | Putinas ir Zelenskis pagaliau pasimatys gyvai? Abu ketina dalyvauti G20 susitikime
Kinijos lyderis Xi Jinpingas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja gyvai dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikime Indonezijoje šių metų lapkritį. Tai pareiškė Indonezijos prezidentas Joko Widodo, rašo „Bloomberg“.
„Xi Jinpingas ateis. Prezidentas Putinas taip pat man pasakė, kad ateis“, – teigė J. Widodo.
Ketvirtadienį Kremliaus spaudos tarnyba pranešė, kad V. Putinas telefonu kalbėjosi su J. Widodo, ir be kitų klausimų aptarė ir pasirengimą G20 viršūnių susitikimui Balyje, tačiau ataskaitoje neužsimenama, ar Putinas dalyvaus susitikime.
„Bloomberg“ teigimu, Xi Jinpingo ir Vladimiro Putino buvimas viršūnių susitikime sukeltų konfrontaciją su JAV prezidentu Joe Bidenu ir kitais demokratiniais lyderiais, kurie ketina susitikti pirmą kartą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą.
Kinijos užsienio reikalų ministerija Xi Jinpingo planų kol kas nekomentavo. Kremlius taip pat atsisakė oficialiai komentuoti informaciją. Tačiau vienas Rusijos pareigūnas patvirtino, kad V. Putinas dabar planuoja asmeniškai dalyvauti susitikime.
Kiek anksčiau Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kabinetas paskelbė, kad V. Zelenskis dalyvaus rudenį Indonezijoje vyksiančiame G20 viršūnių susitikime, jei ten dalyvaus ir V. Putinas. Tai interviu BBC sakė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas.
Anot jo, V. Zelenskis įsitikinęs, kad jis turėtų likti Ukrainos teritorijoje, o dalyvauti susitikime galima ir nuotoliu. Tačiau, jei V. Putinas ketintų vykti į viršūnių susitikimą, Ukrainos delegacija turėtų apsvarstyti savo dalyvavimą.
11:25 | „Bloomberg“: Vakarų teisininkai sieks 1 trln. dolerių vertės Rusijos turto konfiskavimo
Vakarų teisininkų grupė sieks iš Rusijos įmonių ir jos oligarchų, kuriems buvo pritaikytos tarptautinės sankcijos, atimti iki 1 trln. JAV dolerių vertės turto, skelbia agentūra „Bloomberg“.
Aljansu už Ukrainos teisingumą pasivadinę teisininkai, atstovaujantys tarptautinėms advokatų kontoroms „McCue Jury & Partners“ ir „Mishcon de Reya“, dabar ieško finansavimo, kad galėtų pradėti bylinėjimąsi ir pasiektų šio turto nusavinimą.
Anot agentūros, jei planuojamas bylas pavyktų laimėti, didžioji dalis konfiskuotų pinigų atitektų nuo Rusijos invazijos nukentėjusiems ukrainiečiams, o investuotojai ir teisininkai gautų savo uždarbius.
„Bloomberg“ pažymi, kad šis bylinėjimasis būtų sunkus ir tęstųsi daug mėnesių, nes didžioji dalis šio turto paslėpta neskaidriose ofšorinėse jurisdikcijose, todėl jo išieškojimas – sudėtingas ir ilgas procesas, neturintis pakankamai teisinių precedentų. Situaciją apsunkina ir tai, kad apie dvi dešimtys nubaustų rusų oligarchų, tokių kaip Michailas Fridmanas, Romanas Abramovičius ir Piotras Avenas, apskundė sankcijų jiems teisėtumą Europos Teisingumo Teisme.
10:24 | Rusų pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 44 700 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai tvirtina sunaikinę 234 lėktuvus, 197 sraigtasparnius, 1899 tankus, 4195 šarvuočius, 1016 artilerijos pabūklų, 266 raketų sistemas, 15 laivų, 3130 mašinų, 795 bepiločius orlaivius, 141 priešraketinės gynybos sistemą, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas, 94 specialiosios įrangos vienetus bei 190 sparnuotųjų raketų.
09:26 | Britų žvalgyba paaiškino, kodėl Rusija nusitaikė į Charkivą
Kelias dienas iš eilės Rusijos pajėgos nepaliaujamai bombarduoja Charkivą. Vienos iš atakų metu – rugpjūčio 17-ąją bombardavus gyvenamąjį namą, – žuvo mažiausiai 12 žmonių, dar 17 buvo sužeisti.
Didžiosios Britanijos Gynybos ministerijos žvalgyba pažymi, kad Charkivas, antras pagal dydį Ukrainos miestas, kur didžiulė populiacijos dalis yra rusakalbiai, yra vienas nuosekliausiai nuo karo pradžios atakuojamų miestų.
„Būdamas maždaug 15 km nuo rusų fronto linijos, Charkivas nukentėjo, nes patenka į daugumos Rusijos artilerijos rūšių apšaudymo zoną. Salvinės raketų ugnies sistemos ir dažniausiai netaiklūs ginklai nuniokojo dideles miesto dalis“, – rašoma naujausioje žvalgybos ataskaitoje.
„[Rusų pajėgos], tikėtina, bando išlaikyti Ukrainos pajėgas fronte ties Charkivu, kad užkirstų kelią jas dislokuoti kitose vietose, kur ukrainiečiai galėtų surengti kontratakas“, – pridūrė britų žvalgai.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 19 August 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) August 19, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/H4kJ85x7OH
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/yODxnSBw7g
08:48 | Charkive paskelbta gedulo diena
Charkivo meras Ihoris Terechovas savo „Telegram“ paskyroje pranešė, kad penktadienį Charkive skelbiama gedulo diena.
„Brangūs charkiviečiai! Šiandien Charkive yra Gedulo diena. Rugpjūčio 17-osios vakaras ir rugpjūčio 18-osios rytas Charkivui tapo vienu sunkiausių nuo karo pradžios. Žuvo žmonės, daug sužeistų, tarp jų ir vaikų.
Manau, Šiandien būtų teisinga prisiminti visus, kurių gyvybes nusinešė karas, visus žuvusius tarp namų sienų, gimtojo miesto gatvėse, mūšio lauke. Jie bus prisiminti su šiluma ir meile. Mokėdami siaubingą kainą, mes tapsime stipresni, o priešo raketos taps rūdžių krūva, kuri suės savo pačių kūrėjus. Ramybės Ukrainai ir stiprybės kiekvienai ukrainiečių šeimai! Amžiną atilsį žuvusiems“, – rašė jis.
Per pastarąsias porą dienų Rusijos pajėgos intensyviai bombarduoja Charkivą. Rugpjūčio 17 d., apšaudžius gyvenamąjį namą, žuvo mažiausiai 12 žmonių, dar 17 buvo sužeisti, tarp jų – ir 11 metų vaikas.
08:18 | Rusijos pajėgos ryte atakavo Charkivą
Charkivo miesto meras Ihoris Terechovas „Telegram“ pranešė, kad Rusijos pajėgos 5.44 val. apšaudė tris miesto rajonus. Mero teigimu, nukentėjo Charkivo Kyjivo, Osnoviankos ir Nemyšliankos rajonai. Per apšaudymą buvo apgadintas gyvenamasis namas, užsidegė kitas nepatikslintas pastatas.
Kol kas pranešama apie vieną sužeistą žmogų.
07:54 | DB šnipų vadas: Putinas Ukrainoje pralaimi informacinį karą
Rusijai nepavyko įgyti pozicijų kibernetinėje erdvėje prieš Ukrainą praėjus beveik šešiems mėnesiams po jos įsiveržimo į šalį, pareiškė Didžiosios Britanijos žvalgybos tarnybos GCHQ vadovas.
Žvalgybos vadovas Jeremy Flemingas sakė, kad abi šalys kare Ukrainoje naudojasi savo kibernetiniais pajėgumais. Penktadienį žurnale „The Economist“ jis rašė:
„Iki šiol prezidentas Putinas visapusiškai pralaimėjo informacinį karą Ukrainoje ir vakaruose. Nors tai yra priežastis švęsti, neturėtume nuvertinti, kaip Rusijos dezinformacija sklinda kitur pasaulyje“.
J. Flemingas rašė, kad Rusija panaudojo „WhisperGate“ kenkėjišką programinę įrangą, kad sunaikintų ir sugadintų Ukrainos vyriausybės sistemas.
Jis taip pat akcentavo, kad dezinformacija internete yra pagrindinė Rusijos strategijos dalis.
07:30 | Kryme nugriaudėjo sprogimai
Ukrainos žiniasklaida, cituodama vietinius „Telegram“ kanalus, skelbia, kad ketvirtadienio naktį Rusijos okupuotame Kryme, didžiausioje Rusijos karinėje oro bazėje, esančioje Sevastopolio šiaurės vakarinėje dalyje, nuaidėjo sprogimai. „The Guardian teigimu“, sprogimų buvo mažiausiai keturi.
Kaip rašo UNIAN, liudininkai girdėjo sprogimus Belbeko aerodromo teritorijoje. Vėliau ten nuvažiavo Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos automobilis.
Po kurio laiko internete pasirodė vaizdo įrašas tariamai iš Belbeko. Filmuotoje medžiagoje matomas gaisras, girdimi sprogimų garsai ir oro pavojaus signalas, skelbia UNIAN.
Remiantis vietos informacija, naktį Belbeko aerodrome po sprogimų įsiplieskė gaistas. Okupacinė valdžia sprogimų kol kas nekomentuoja.
Vadinamasis Sevastopolio gubernatorius Michailas Razvožajevas sakė, kad virš Belbeko buvo numuštas dronas. Pasak jo, „nėra sužeistųjų ar aukų“, rašo vienas iš Rusijos „Telegram“ kanalų.
Belbeko aerodromas yra didžiausia Rusijos karių oro bazė laikinai okupuotame Kryme.
06:49 | Rusijoje netoli sienos su Ukraina užsidegė ginklų sandėlis
Rusijos pietvakariuose didžiulis gaisras ir sprogimai apėmė vieną ginkluotės sandėlį netoli sienos su Ukraina, o dėl šio incidento teko evakuoti dvi gyvenvietės, pranešė vietos tarnybos.
Keliomis dienomis anksčiau gaisrų ir sprogimų įvyko vienoje karinėje bazėje ir ginkluotės sandėlyje Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje. Maskva tuos incidentu siejo su Kyjivo „diversantais“.
„Užsidegė šaudmenų sandėlis netoli Timonovo kaimo“ Belgorodo srityje, arčiau kaip už 50 km nuo sienos su Ukraina, sakoma srities gubernatoriaus Viačeslavo Gladkovo pranešime.
Apie jokias aukas nebuvo pranešta, bet Timonovo ir netoliese esančio Solotų kaimo gyventojai buvo „perkelti saugiu atstumu“, nurodė V. Gladkovas. Pasak gubernatoriaus, tarnybos aiškinasi gaisro priežastį.
06:10 | Rusijos pajėgos artilerija apšaudė Nikopolio centrą, Dniepropetrovsko srityje
Apie tai pranešė Nikopolio srities karinės administracijos vadovas Jevhenijus Jevtušenka.
„Rusijos kariuomenė apšaudo Nikopolio miesto centrą iš pabūklų artilerijos. Būkite slėptuvėse ar koridoriuose“, – „Telegram“ paskelbė J. Jevtušenka.
Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai
Rusijai trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio rytą apšaudžius Ukrainos Charkivo regioną iš viso žuvo 11 žmonių, dar dešimtys buvo sužeisti, pranešė pareigūnai.
Estiją trečiadienį užklupo plataus masto kibernetinių atakų banga, kuri vis dėlto nepadarė didelės žalos, pranešė Ekonomikos ir ryšių ministerija.
Ukraina turi „pasiruošti visiems scenarijams“ dėl padėties Rusijos okupuotoje atominėje elektrinėje, pareiškė vidaus reikalų ministras per avarinių tarnybų darbuotojų pratybas Zaporižios mieste.
Estijoje ketvirtadienį įsigaliojo draudimas atvykti į šalį Rusijos piliečiams, kuriems Estija yra išdavusi Šengeno vizą turizmo, verslo, sporto ar kultūros tikslais.
Rusija ketvirtadienį perkėlė į Kaliningrado sritį tris karinius lėktuvus, apginkluotus raketomis „Kinžal“, kurias Maskva vadina hipergarsiniais ginklais, pranešė Gynybos ministerija.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį paragino Jungtines Tautas užtikrinti Zaporižios atominės elektrinės saugumą, kur dėl suintensyvėjusių kautynių didėja branduolinio incidento rizika.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis palaiko Ukrainą, ir perspėjo dėl pavojaus atsirasti „naujam Černobyliui“ atominėje jėgainėje, užimtoje įsiveržusių Rusijos pajėgų.