Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:
23:56 | Zelenskis: ES susitarė dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo
Europos Sąjunga susitarė dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, kuriame numatyti dideli naftos importo iš Rusijos apribojimai, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Apie tai, kaip rašo UNIAN, V. Zelenskis kalbėjo kasdieniniame savo kreipimesi.
„Pagaliau turime konkrečių duomenų apie šeštąjį Europos Sąjungos sankcijų paketą Rusijai dėl šio karo. Susitarta dėl paketo. Jo patvirtinimas ir įsigaliojimas užtruks kurį laiką. Tačiau pagrindiniai paketo elementai jau aiškūs, o svarbiausia – jo kryptis“, – sakė V. Zelenskis.
Pasak V. Zelenskio, Europos šalys sutiko apriboti naftos importą iš Rusijos.
„Esu dėkingas visiems, kurie dirbo, kad būtų pasiektas šis susitarimas. Praktinis rezultatas – dešimtys milijardų eurų, kurių Rusija nebegalės nukreipti terorizmui finansuoti“, – kalbėjo jis.
Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charlesis Michelis antradienį pareiškė, kad šeštasis ES sankcijų Rusijai paketas gali būti galutinai patvirtintas birželio 1–2 d.
„Galiu patvirtinti, kad teisinis tekstas jau redaguojamas, tai kelių valandų klausimas, tikimės, kad teisinis tekstas bus patvirtintas rytoj vakare arba poryt“, – sakė Ch. Michelis.
23:39 | Mariupolio mero patarėjas atmeta teiginį, kad „Azovstal“ buvo rasta 150 ukrainiečių kūnų
BBC Monitoring praneša, kad Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka atmetė Rusijos pareiškimą, kuriame teigiama, kad plieno gamykloje rasta apie 150 žuvusių ukrainiečių karių.
Vadinamosios Donecko liaudies respublikos vadovas Denisas Pušilinas dar anksčiau pranešė, kad „Azovstal“ buvo rasta keletas gyvų ukrainiečių kovotojų.
Mariupolio plieno gamykloje „Azovstal“ įsikūrę ukrainiečių kovotojai kelis mėnesius neleido Rusijos pajėgoms visiškai perimti miesto kontrolės.
23:28 | Zelenskis: Ukraina pasiekė laimėjimų netoli Chersono
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pranešė, kad Ukrainos karinės pajėgos pasiekė tam tikrų laimėjimų netoli Chersono ir žengia į priekį kai kuriose Charkivo srities dalyse, praneša „Reuters“.
Apie tai jis kalbėjo savo kasdieniniame kreipimesi.
Pasak jo, Rusijos kariuomenė vis dar turi didelį pranašumą įrangos ir personalo atžvilgiu.
„Mūsų gynėjai demonstruoja didžiausią drąsą ir tebėra padėties fronte šeimininkai, nepaisant to, kad Rusijos kariuomenė turi didelį pranašumą įrangos ir skaičiaus atžvilgiu“, – sakė V. Zelenskis.
23:07 | Valstybės departamentas: JAV palankiai vertina siūlomą ES rusiškos naftos draudimą
Pasak Valstybės departamento atstovo spaudai Nedo Priceo, JAV palankiai vertina Europos Sąjungos pranešimą apie siūlomą draudimą importuoti rusišką naftą.
„Mes sveikiname mūsų sąjungininkų ir partnerių Europoje žingsnius mažinti priklausomybę nuo rusiškos naftos ir gamtinių dujų, įvairinant energijos šaltinius ir mažinant vartojimą pagal mūsų bendrus klimato tikslus“, – sakė N. Price.
Dėl Rusijos karo Ukrainoje Bendrijos lyderiai pirmadienį sutarė Kremliui pritaikyti šeštąjį sankcijų paketą, jame numatytas beveik viso Rusijos naftos importo embargas.
22:41 | Severodoneckas – „karščiausia vieta Ukrainoje“
Luhansko srities Severodonecko rajono vadovas Romanas Vlasenka sako, kad šis miestas šiuo metu yra „karščiausia vieta Ukrainoje“. BBC jis teigė, kad Rusijos pajėgos metė į Severodonecką viską.
R. Vlasenka priduria, kad karinės pagalbos iš Europos ir JAV, pavyzdžiui, prieštankinių ginklų, vėlavimas yra ypatingai problema Ukrainai.
Kalbant apie personalą vietoje, R. Vlasenka sako, kad jie yra lygiaverčiai su Rusija. Tačiau, pasak jo, Rusija „turi daugiau aviacijos ir artilerijos“, o tai neleidžia jiems gintis nuo Rusijos pajėgų ar pradėti kontrpuolimus.
22:21 | Per Donecko apšaudymą žuvo keturi civiliai
Praėjusią naktį Donecko srityje per Rusijos pajėgų įvykdytą apšaudymą žuvo keturi civiliai gyventojai, dar septyni buvo sužeisti, pranešė Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko.
„Gegužės 31 d. Donbase rusai nužudė keturis civilius gyventojus: tris Slovjanske ir vieną Raigorodkoje. Dar septyni civiliai buvo sužeisti“, – UNIAN cituoja jį.
Pasak P. Kyrylenko, kol kas negalima nustatyti tikslaus aukų skaičiaus Mariupolio ir Volnovachos regionuose.
Ukrainos valdžios institucijų duomenimis, nuo karo pradžios Mariupolyje žuvo daugiau kaip 20 tūkst. žmonių.
21:57 | Chersone atjungtas ryšys ir internetas
Keliuose Rusijos kontroliuojamuose miestuose Pietų Ukrainoje yra „visiška informacinė blokada“, o Rusijos kariai gyventojams pardavinėja SIM korteles, antradienį pranešė Ukrainos pareigūnai.
„Chersono srityje jau beveik parą nėra interneto ir mobiliojo ryšio“, – Chersono srities karinės administracijos vadovą Hennadijų Lahutą cituoja CNN.
„Okupantai mieste pardavinėja rusiškas SIM korteles. Norint įsigyti SIM kortelę, reikia pateikti savo paso duomenis. Raginu to nedaryti ir neteikti okupantams savo asmens duomenų“, – pridūrė jis.
H. Lahuta sakė, kad per garsiakalbius Chersone gyventojams sakoma, jog dėl ryšio trūkumo kalta Ukrainos valdžia. Vis dėlto, pasak jo, „Ukraina daro viską, kas įmanoma, kad mobilusis ryšys ir internetas grįžtų į Chersono regioną.“
21:30 | Michelis: šeštasis sankcijų Rusijai paketas gali būti patvirtintas birželio 1–2 d.
Šeštasis ES sankcijų Rusijai paketas gali būti galutinai patvirtintas birželio 1–2 d., sako Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesis Michelis, rašo UNIAN.
„Galiu patvirtinti, kad teisinis tekstas jau redaguojamas, tai kelių valandų klausimas, tikimės, kad teisinis tekstas bus patvirtintas rytoj vakare arba poryt“, – sakė Ch. Michelis.
21:13 | Buvęs ministras: Ukraina gali laimėti karą, jei gautų daugiau ginklų iš vakarų
Buvęs Ukrainos gynybos ministras Andrijus Zagorodniukas BBC pareiškė, kad Ukraina gali laimėti karą, jei turėtų daugiau ginklų iš Vakarų.
„Kai tik gausime daugiau ginklų, ypač artilerijos ginklų, kurie dabar siunčiami iš Vakarų, galėsime pereiti į kontrpuolimą“, – sakė A. Zagorodniukas.
Jis teigė, kad Rusijos pajėgos yra „maksimaliai pajėgios“ ir į kovą Donbase meta viską.
„Jie atsigabena visą savo įrangą ir taip toliau – taigi šiuo metu jie yra maksimaliai pajėgūs, maksimaliai pajėgūs“, – kalbėjo jis.
„Ukraina tikrai nekeičia strategijos. Esame absoliučiai pasiryžę laimėti. Mes žinome, kad galime. Žinome, kad mūsų kariuomenė yra daug veiksmingesnė ir efektyvesnė nei Rusijos“, – pridūrė jis.
„Vienintelis dalykas, kurio mums reikia, tai persiginkluoti papildomais ginklais, ir mes galime tai padaryti“, – sakė A. Zagorodniukas.
20:51 | Vokietija sutinka siųsti ginkluotės Graikijai, kad Atėnai nusiųstų sovietinę ginkluotę Ukrainai
Vokietija sutinka suteikti Graikijai kovos mašinų, kad Atėnai galėtų sovietinius ginklus nusiųsti Ukrainai, rašo „the Guardian“.
„Mes suteiksime Graikijai vokiškų pėstininkų kovos mašinų. Gynybos ministerijos parengs detales ir greitai įgyvendins šį susitarimą“, – žurnalistams sakė jis.
Gynybos šaltiniai agentūrai „Reuters“ teigė, kad Berlynas siekia pristatyti Graikijai 100 senų ginklų gamintojui „Rheinmetall“ priklausančių kovos mašinų „Marder“. Mainais Atėnai tiektų Ukrainai sovietinio tipo BMP IFV.
20:40 | Lukašenka apdovanojo KGB agentus
Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka įteikė valstybinius apdovanojimus vietos KGB agentams už dalyvavimą, jo teigimu, operacijoje, kurios tikslas buvo išgelbėti Baltarusijos sunkvežimių vairuotojus, įstrigusius Ukrainoje, rašo BBC.
A. Lukašenka sakė, kad Rusijai pradėjus vadinamąją „specialiąją operaciją“ (taip Rusija vadina karą prieš Ukrainą – aut. past.), kelios dešimtys vairuotojų tapo „situacijos įkaitais“ ir Baltarusijos saugumo tarnybos turėjo juos grąžinti namo.Pasak jo du iš vairuotojų žuvo.
„Esu jums dėkingas už jūsų įvykdytą operaciją, kurios metu išlaisvinote mūsų žmones, praktiškai iš nelaisvės“, – sakė A. Lukašenka.
Baltarusija turi bendrą sieną su Ukraina, o Rusija, pradėdama invaziją į Ukrainą, iš ten pasiuntė savo karius. A. Lukašenka yra ištikimas Vladimiro Putino bendražygis.
20:21 | Haidai: Rusijos kariai kontroliuoja 70 proc. Severodonecko
Luhansko srities vadovas Serhijus Haidai pareiškė, kad Rusijos kariai kontroliuoja 70 proc. Severodonecko, praneša UNIAN. S. Haidai leido Ukrainos kariuomenei atsitraukti.
„Man atrodo, ir aš nesu kariškis, kad nėra prasmės prarasti daugybę karių, kad atgautume miestą, kuris neturi jokios karinės ar strateginės prasmės. Karine prasme šis miestas neturi prasmės, nes, pavyzdžiui, kaimyniniame Lisičansko mieste yra daugiau aukštumų ir kariuomenės pozicijos bus geresnės“, – argumentavo jis.
Dar pirmadienį pranešta, kad rusams pavyko palaužti miesto gynybą, gatvėsė vyko stiprūs mūšiai.
20:04 | Karas jau pareikalavo bent 4,1 tūkst. civilių gyvybių
Nuo karo pradžios Ukrainoje iki šiol žuvo bent 4 113 civilių gyventojų. Tarp jų – 264 vaikai, praneša JT Žmogaus teisių biuras.
Dar beveik penki tūkstančiai žmonių buvo sužeisti, dauguma sužeidimų patirti dėl apšaudymų ar oro antskrydžių.
Donecko ir Luhansko regionuose žuvo 2 337 žmonės, 2 808 buvo sužeisti.
Organizacija įspėja, kad tikrasis žuvusiųjų skaičius gali būti daug didesnis. Ukraina pirmadienį pareiškė, kad vien Mariupolyje žuvo 22 tūkst. žmonių.
Latest update on civilian casualties in context of Russia’s armed attack against #Ukraine: 4,113 killed, incl 264 children; 4,916 injured, incl 421 children, mostly caused by shelling & airstrikes. Actual toll is much higher. More ➡️ https://t.co/OY3SvXHADM pic.twitter.com/UAWxmTJbkN
— UNHumanRightsUkraine (@UNHumanRightsUA) May 31, 2022
19:39 | Rusai susprogdino azoto rūgšties cisterną Severodonecke
Rusijos pajėgos smogė Severodonecke esančiai chemijos gamyklai, pataikė į čia esančią azoto rūgšties cisterną, „Telegram“ praneša Luhansko srities vadovas Serhijus Haidai.
Gyventojai raginami likti viduje ir neiti į lauką.
„Azoto rūgštis yra nesaugi įkvėpus, nurijus arba patekus ant odos ar gleivinės.
Rūgšties garai stipriai veikia kvėpavimo takus. Nedidelių priepuolių atveju atsiranda bronchito, lengvo bronchiolito požymių, mieguistumas, mieguistumas; sunkių priepuolių atveju – plaučių pabrinkimas. Nuo azoto rūgšties garų ir rūko saugokitės respiratoriais“, – rašo S. Haidai.
Jis taip pat įspėja gyventojus pasiruošti veido kaukes, išmirkytas natrio bikarbonate.
„Vietiškai vartojama azoto rūgštis smarkiai pažeidžia akis, sukelia sunkią ragenos ir junginės nekrozę, dėl kurios prarandamas regėjimas“, – įspėja S. Haidai.
„Pirmoji pagalba: patekus azoto rūgšties, 10–30 minučių plauti akis tekančiu vandeniu. Jei ant odos pateko purslų – nuplaukite pažeistą paviršių vandeniu, pridėdami sodos, muilo. Jei azoto rūgštis prarynama, skrandį reikia praplauti dideliu kiekiu vandens“, – informacija dalijasi S. Haidai.
Ukrainiečiai raginami atkreipti dėmesį į vėjo kryptį.
19:26 | Navalnas skelbia, kad jam buvo pateikti nauji kaltinimai
Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas skelbia, kad jam buvo pateikti nauji kaltinimai ir jam gresia iki 15 metų kalėjimo, rašo „Sky news“. Apie tai jis parašė savo „Twitter“ paskyroje.
„Ką aš žinau? Galbūt Putinas manęs nekenčia, galbūt jis slapta mane dievina. Štai kodėl jis nori, kad būčiau paslėptas požeminiame bunkeryje, saugomas patikimų žmonių, kaip ir jis pats“, – rašo A. Navalnas.
„Kaip kitaip paaiškinti tai, kad nepraėjo nė aštuonios dienos nuo mano devynerių metų griežto režimo bausmės įsigaliojimo, o šiandien vėl pasirodė tyrėjas ir oficialiai apkaltino mane nauja byla?“ – svarsto jis.
„Pasirodo, kad sukūriau ekstremistų grupę, siekdamas kurstyti neapykantą pareigūnams ir oligarchams. O kai mane pasodino į kalėjimą, išdrįsau dėl to pasipiktinti (kvailas aš) ir sušaukiau mitingus. Už tai prie mano bausmės jie turėjo pridėti dar iki 15 metų“, – tęsia A. Navalnas.
A. Navalnas buvo suimtas 2021 m. sausį, kai į Rusiją grįžo iš Vokietijos, kur buvo gydytas po bandymo nunuodyti nervus paralyžiuojančia medžiaga. A. Navalnas bandymu nunuodyti kaltina Kremlių.
Kovo mėnesį jis buvo nuteistas devynerius metus kalėti. Rusijos teismas jį pripažino kaltu dėl sukčiavimo stambiu mastu ir dėl nepagarbos teismui.
19:05 | Macronas siūlo V. Putinui nutraukti Odesos blokadą pagal JT rezoliuciją
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pareiškė, kad jis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nutraukti Maskvos vykdomą Ukrainos Odesos uosto blokadą pagal JT rezoliucijos sąlygas.
„Per praėjusį šeštadienį vykusią diskusiją su Olafu Scholzu pasiūliau prezidentui Putinui imtis iniciatyvos, kad Jungtinėse Tautose būtų priimta rezoliucija, kuri apibrėžtų labai aiškias šios operacijos gaires“, – pareiškė prancūzų lyderis po Briuselyje vykusio ES viršūnių susitikimo.
18:55 | Ukraina atleido ombudsmenę Denisovą
Ukrainos Aukščiausioji Rada iš parlamentinio žmogaus teisių komisaro pareigų atleido Liudmilą Denisovą, praneša „Kanal 24“. Jai pareikšti kaltinimai netinkamai vykdžius savo pareigas ir skleidus itin jautrią informaciją.
Šį sprendimą Ukrainos parlamentas priėmė antradienį. Už balsavo 234 deputatai. Deputatai surinko reikiamą parašų skaičių, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas Denisova.
L. Denisovos atleidimą iš ombudsmenės pareigų inicijavo partijos „Liaudies tarnas“ deputatai. Jie pažymėjo, kad nuo karo pradžios Denisova beveik nevykdė savo įgaliojimų organizuoti humanitarinius koridorius, kalinių apsaugą ir keitimąsi jais, taip pat nevykdė nepritariamosios žmonių ir vaikų deportavimui iš okupuotų teritorijų bei kitos žmogaus teisių veiklos.
Be to, L. Denisova buvo apkaltinta „nesuvokiamu darbo sutelkimu“ į seksualinius nusikaltimus, kuriuos rusai įvykdė prieš ukrainiečius. Šių nusikaltimų nušvietimas buvo perkrautas nepatvirtintomis detalėmis, o tai tik pakenkė Ukrainai, ypač nukreipiant pasaulio žiniasklaidos dėmesį nuo kitų Rusijos okupantų nusikalstamų veiksmų.
Teigiama, kad tai sukėlė psichologinę traumą ukrainiečiams ir šių piktnaudžiavimų aukoms ir visiškai nepadėjo nubausti kaltininkų.
Ji taip pat kaltinama informacijos, pagal kurią rusai surado Chersone besislepiančius našlaičius, paskleidimu.
18:25 | ES turi atsisakyti rusiškų dujų, ar jos bus sankcijų sąraše – neaišku, sako G. Nausėda
Europos Sąjunga (ES) turi atsisakyti rusiškų dujų importo, o tą galima pasiekti įvairiais būdais – ne tik per sankcijas, po Europos Vadovų Tarybos posėdžio antradienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.
„Turime toliau nuosekliai judėti atsisakymo Rusijos energetinių išteklių prasme. O kiek tai bus derinama su sankcijomis ar bus daroma nebūtinai įrėminant į sankcijas, kaip nuoseklūs mūsų žingsniai, įtvirtinant mūsų energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos – kitas klausimas“, – žurnalistams antradienį Briuselyje sakė šalies vadovas.
Dėl Rusijos karo Ukrainoje Bendrijos lyderiai pirmadienį sutarė Kremliui pritaikyti šeštąjį sankcijų paketą, jame numatytas beveik viso Rusijos naftos importo embargas.
Vis dėlto dalis ES lyderių kalbėti apie septintąjį sankcijų paketą neskuba, o tikslą įvesti dujų embargo vadina dar sunkiau pasiekiamu.
Reaguodamas į tokius Europos politikų pasisakymus, Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad šio klausimo „neturėtume (...) išiminėti a priori“.
„Turime toliau spausti tą (sankcijų – BNS) žiedą, kuriuo mes tikimės pasiekti tam tikrą rezultatą, – kalbėjo G. Nausėda. – O tas rezultatas yra, kad Rusijos visuomenė, o pirmiausia oligarchai, pradėtų jausti savo neatsakingų veiksmų padarinius“.
Jis taip pat teigė, kad reikia kuo greičiau ieškoti sprendimų, siekiant išvengti globalios maisto krizės dėl Rusijos veiksmų blokuojant Ukrainos grūdų eksportą.
Pasak šalies vadovo, Odesos uosto atblokavimas yra prioritetas, tačiau kaip alternatyva grūdų eksportui galėtų būti naudojamas sausumos kelias iš Ukrainos per Lenkiją į Lietuvą, taip pat – per Rumunijos ir Bulgarijos jūros uostus.
G. Nausėdos teigimu, Rusija „stengiasi prakišti“ naratyvą, jog maisto krizė gali kilti ne dėl karo Ukrainoje, bet dėl ES sankcijų.
„Mūsų pareiga – labai aiškiai sudėlioti viską į vietas, tai, kas vyksta (...) yra tiesioginė karo pasekmė, visa kita – išvestiniai dalykai ir Europa, įvesdama sankcijas, gina Ukrainą ir ginasi pati. Tokia yra realybė“, – kalbėjo prezidentas.
Tuo metu diskusijoje ES gynybos politikos tema šalies vadovas ragino didinti gynybos finansavimą, akcentavo, kad transatlantinis ryšys yra neatsiejama ES saugumo sudedamoji, o NATO – ES kolektyvinio saugumo pamatas.
Prezidentas taip pat ragino ES didinti finansavimą karinio mobilumo projektams, paprastinti viešųjų pirkimų gynybos srityje procedūras bei didinti prieigą įmonėms, ypač smulkiosioms ir vidutinėms, prie Europos gynybos fondo.
Šeštajame ES sankcijų Rusijai pakete taip pat numatytas didžiausio Rusijos banko „Sberbank“ pašalinimas iš tarptautinės atsiskaitymų sistemos SWIFT, kelių Rusijos valstybinių žiniasklaidos priemonių blokavimas.
18:05 | Zelenskis sureagavo į naują Putino tikslą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina deokupuos jai priklausančią teritoriją, rašo UNIAN.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kiek anksčiau iškėlė užduotį Rusijos karinėms pajėgoms pasiekti Luhansko ir Donecko sričių administracines sienas atitinkamai iki birželio 1 ir liepos 1 d.
Reaguodamas į tai V. Zelenskis pažymėjo, kad padėtis Ukrainos rytuose šiuo metu yra sudėtingiausia.
„Tačiau mūsų valstybė, mūsų žmonės, Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir mes visi kovojame prieš Rusijos agresiją. Padėtis rytuose yra sudėtinga dėl to, kad ten sutelkta daugiausia įrangos, karinių formuočių, batalionų, kitų Rusijos Federacijos kariuomenės dalinių. Ir Rusijos Federacija, ir išdavikai, kurie yra kolaborantai, separatistai, sąlyginių „DLR“ ir „LLR“ atstovai“, – kalbėjo V. Zelenskis.
Ukrainos prezidentas pridūrė, kad Rusija jau ne kartą telkė savo pajėgas vienam ar kitam tikslui įgyvendinti.
„Apie Rusijos Federacijos planus, susietus su datomis, simboliais ar dar kažkuo, mes su jumis daug girdėjome, sekėme. Kartais ši būsena būna sėkminga. Ukrainoje patyrė nesėkmę, nors jie visiems tikino, kad Kyjivą ir visus kitus mūsų miestus gali užimti per tris dienas“, – pažymėjo V. Zelenskis.
Rusija šiuo metu yra užėmusi kai kurias Ukrainos teritorijas. V. Zelenskis pabrėžia, kad teritorijos yra užimtos laikinai ir kad Ukraina jas susigrąžins, tai yra, deokupuos visą savo teritoriją.
„Mūsų planai aiškūs – mes deokupuosime visą savo teritoriją, kuri mums priklauso istoriškai ir pagal visus tarptautinius įstatymus. Toks yra mūsų planas. Planai: birželio 1 d., liepos 1 d. arba rugpjūčio 1 d., tačiau dar ne rugsėjo 1 d... Mums nerūpi, kokių planų turi Rusijos Federacija. Rytuose mums sunku, nes neturime pakankamai tinkamų ginklų“, – sakė jis.
17:34 | Rusai Zaporižės elektrinę pavertė karine baze
Zaporižės AE vis dar laikinai yra rusų okupantų rankose, rašo „24tv.ua“. Skelbiama, kad elektrinę rusai pavertė karine baze.
„Energoatom“ vadovas Peteris Kotinas sako, kad rusai žino apie tokio objekto kaip atominė elektrinė galią, todėl pavertė jį karine baze. Pasak jo, objektas yra labai gerai sutvirtintas, turi daug patalpų, kurios gali patenkinti daugybės žmonių poreikius, taip pat yra vaizdo stebėjimo sistema.
„Rusai supranta, kad ten esantis branduolinių medžiagų kiekis juos apsaugo. Ukraina į tokį objektą nepateks. Tai ideali karinė bazė“, – sakė P. Kotinas.
Jis taip pat pridūrė, kad Ukrainos atominių elektrinių užgrobimas gali būti interpretuojamas kaip V. Putino „fantominis skausmas“ dėl to, kad nepavyko suvienyti Ukrainos ir Rusijos branduolinio komplekso.
17:17 | Ukraina nustatė „kelis tūkstančius“ įtariamų karo nusikaltimų Donbase
Ukraina nustatė kelis tūkstančius įtariamų karo nusikaltimų atvejų rytiniame Donbaso regione, kur intensyviai atakuoja Rusijos pajėgos, antradienį pranešė ukrainiečių generalinė prokurorė Iryna Venediktova.
„Žinoma, iškėlėme keletą tūkstančių bylų dėl to, ką matome Donbase“, – I. Venediktova sakė per spaudos konferenciją Hagoje, susitikusi su tarptautiniais kolegomis.
17:06 | EVT prie Ukrainos narystės ES klausimo grįš birželį
Europos Vadovų Taryba (EVT) nurodė, kad Ukrainos ir Gruzijos prašymai dėl narystės ES bus svarstomi birželio mėnesį, praneša UNIAN.
„Europos Vadovų Taryba atkreipia dėmesį į Komisijos išvadas dėl Ukrainos, taip pat Moldovos Respublikos ir Gruzijos paraiškos dėl narystės ES. Ir grįš prie šio klausimo birželio mėnesė posėdyje“, – teigiama oficialioje ES Tarybos interneto svetainėje.
Ukrainai atsibodo „specialūs sprendimai“ ir atskiri integracijos į Europos Sąjungą modeliai, dar pirmadienį pareiškė šalies užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, praneša.
Jis teigė, kad Ukrainai reikia „aiškaus teisinio patvirtinimo“, kad ji yra Europos integracijos projekto dalis, pavyzdžiui, kandidatės statuso suteikimo.
16:48 | Kanada įvedė sankcijas 22 fiziniams ir 4 juridiniams asmenims iš Rusijos
Kanada įvedė sankcijas 22 fiziniams ir keturiems juridiniams asmenims iš Rusijos, pranešė Kanados vyriausybės spaudos tarnyba, rašo UNIAN.
Sankcijos įvestos Rusijos prezidento meiluže vadinamai gimnastei Alinai Kabajevai, taip pat „Rosselkhozbank“ ir „Investtorgbank“.
Pažymima, kad naujaisiais apribojimais siekiama daryti papildomą spaudimą Rusijos vadovybei ir priversti Maskvą nutraukti karą Ukrainoje.
16:39 | Rusijos parlamentaras siūlo pagrobti NATO šalies ministrą
Aukšto rango Rusijos parlamentaras Olegas Morozovas pasiūlė Ukrainos teritorijoje pagrobti NATO gynybos ministrą ir pristatyti jį į Maskvą apklausai, rašo „Sky news“. Apie tai jis kalbėjo pirmadienį, duodamas interviu valstybinei Rusijos televizijai „Rossija-1“.
„Žinote, galbūt tai yra fantastinis siužetas, kurį aš mąstau, kad netolimoje ateityje, kažkuriuo etapu, kurios nors NATO šalies gynybos ministras traukiniu nuvyks į Kyjivą pasikalbėti su (Ukrainos prezidentu Volodymyru – aut. past.) Zelenskiu“, – kalbėjo jis.
„Bet jis ten nepatektų. Ir pabūtų kur nors Maskvoje“, – tęsė O. Morozovas.
Prokremliška laidų vedėja Olga Skabejeva patikslino, ar parlamentaras omenyje turi ministro pragrobimą
„Taip. Ir tada išsiaiškintume, kas kokį įsakymą davė, kas už ką konkrečiai atsakingas“, – jai atsakė O. Morozovas.
„Tai nėra toks mitinis vaizdas. Dabar pasaulyje galioja naujos taisyklės. Tegul visi tie gynybos ministrai, susirinkę Kyjive, truputį pagalvoja, kaip būtų atsibusti Maskvoje“, – teigė jis.
Kyjive nuo karo pradžios lankėsi nemažai Vakarų politikų, siekiančių išreikšti solidarumą su Ukraina. Į Kyjivą vyko tokie politikai kaip JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, EK pirmininkė Ursula von der Leyen bei daugybė kitų Lietuvos bei užsienio politikų.
Minėtoji „žurnalistė“ O. Skabejeva yra Vakarams gerai žinoma Rusijos propagandistė, ne kartą pagarsėjusi savo prokremliškais pasisakymais.
16:07 | Ukraina ketina baudžiamojon atsakomybėn patraukti 80 įtariamų karo nusikaltėlių
Ukraina ketina baudžiamojon atsakomybėn patraukti 80 rusų, įtariamų karo nusikaltimais Ukrainoje, teigia šalies generalinė prokurorė Iryna Venediktova.
Pasak „Reuters“, I. Venediktova taip pat pranešė, kad Estija, Latvija ir Slovakija ketina prisijungti prie Ukrainos, Lietuvos ir Lenkijos tyrimų.
Kiek anksčiau pranešta, kad Hagos prokuroras Karimas Chanas tikisi, jog kitos šalys taip pat parems karo nusikaltimų tyrimą.
15:49 | Ukraina stebisi, kaip Rusijos pajėgos galėjo taip staigiai užimti Chersono regioną: atsakymo neturi net Saugumo Tarybos pirmininkas
Ukrainos saugumo tarybos vadovas Oleksijus Danilovas pareiškė, kad šalies teisėsauga aiškinasi, kokiu būdu Rusijos okupacinės pajėgos sugebėjo taip greitai užimti Chersono regioną ir kodėl jie be jokių kliūčių sugebėjo patekti per Krymo sąsmauką, kuri tariamai turėjo būti užminuota, skelbiama „Ukrinform“.
„Galutinio atsakymo, kas ten įvyko šiai dienai, deja, neturiu net aš. Tačiau mes tu būtinai turime kartu su jumis gauti atsakymą“, – kalbėjo jis žurnalistams.
15:46 | Tyrimo grupę dėl karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija
Jungtinę tyrimo grupę dėl Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje papildė Estija, Latvija, Slovakija, antradienį pranešė Lietuvos prokuratūra.
Speciali tyrimo grupė buvo sudaryta kovo 25-ąją tarp Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Eurojusto ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo. Ji inicijuota reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje. Dokumentą pasirašė šalių generaliniai prokurorai.
„Dėkoju kolegoms už šį sprendimą. Tikiu, kad šių valstybių dalyvavimas jungtinėje tyrimo grupėje bus naudingas tiek kiekvienoje valstybėje atliekamiems nacionaliniams tyrimams, tiek pasitarnaus bendros jungtinės tyrimo grupės efektyvumui. Neabejoju, kad ir toliau dirbsime kolegiškai ir efektyviai, nes mus vienija bendras tikslas“, – pranešime sakė Lietuvos generalinė prokurorė N. Grunskienė.
15:16 | Ukrainos Generalinė prokuratūra: Rusijos kare žuvo mažiausiai 243 vaikai, 446 buvo sužeisti
Numatoma, kad šie skaičiai bus didesni, nes į juos neįtrauktos aukų skaičius teritorijose, kuriose vyksta aktyvūs karo veiksmai, ir Rusijos okupuotose srityse, pranešė Generalinė prokuratūra.
14:43 | Kyjivas: Rusijos pajėgos kontroliuoja „pusę“ Sjevjerodonecko
Rusijos pajėgos kontroliuoja pusę Ukrainos rytinio Sjevjerodonecko miesto, antradienį pranešė vienas ukrainiečių kariuomenės pareigūnas, Maskvos kariuomenei nesiliaujamai veržiantis gilyn į Donbaso regioną.
„Deja, fronto linija dalija miestą pusiau. Bet miestas tebesigina, miestas vis dar ukrainietiškas, jį gina mūsų kariai“, – tiesioginėje transliacijoje kalbėjo miesto karinės ir civilinės administracijos vadovas Oleksandras Striukas.
14:23 | Lukašenka pasiuto: liaudis skundžiasi, kad kainos dvigubai išaugo
Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka, davė pylos savo iškviestiems ministrams dėl kylančių kainų ir liepė nesiteisinti išaugusiomis sąnaudomis ar sankcijomis. Ypatingai kliuvo vienam iš valdininkų, valstybės kontrolės komiteto vadovui, kuriam teko išklausyti moralizavimą dėl kylančių kainų ir nepatenkintų baltarusių pykčio.
„Sakykite, kiek šiandien kainuoja lengvasis automobilis „Atlas“? Doleriais? Kas nors man gali pasakyti? Jūs nežinote kainos vienintelio automobilio, kuriam yra didžiulis poreikis ir pas mus, ir Rusijoje?“ – susirinkimo metu kalbėjo A. Lukašenka.
Baltarusijos valstybės kontrolės komiteto vadovas Vasilijus Gerasimovas, tuo metu turėjęs stovėdamas išklausyti Vakaruose nepripažinto Baltarusijos prezidento pamokymų, paaiškino, kad „tokie automobiliai kainuoja apie 27-28 tūkst. dolerių. „Į 25 tūkst. nesutelpame“, – kaltai nudelbęs akis pralemeno jis.
„Buvo 27 tūkst. O kiek dabar, jūs patikslinkite ir tada žurnalistams pasakykite. Pas jus kainos dvigubai išaugo. Jūs vyriausybėje tai žinote? Ir jūs ką galvojate, liaudis tylės? Jūs man dabar pasakysite: ir logistika, ir su pinigais nebe taip, ir dar kažkas ne taip. Klausykite, bet juk ne dvigubai?!“ – sau būdingu stiliumi barė savo valdininkus įsiaudrinęs A. Lukašenka.
Gegužės pradžioje Baltarusijos žiniasklaida pranešė apie „Geely“ modelių pabrangimą. Pažymima, kad labiausiai išaugo „Geely Coolray“ ir „Geely Tugella“ modeliai – 31-42 proc., priklausomai nuo konkretaus modelio ir komplektacijos.
13:56 | Naujas Putino tikslas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iškėlė užduotį Rusijos karinėms pajėgoms pasiekti Luhansko ir Donecko sričių administracines sienas atitinkamai iki birželio 1 ir liepos 1 d, skelbia Ukrainos televizija „24 Kanal“, remdamasi šaltiniais Ukrainos specialiosiose tarnybose.
Kremliaus planuose, remiantis gauta informacija, iš pradžių numatyta užgrobti visą Luhansko sritį. Su Donecku Rusijos pajėgoms situacija yra daug sudėtingesnė, todėl jo paėmimui laikas neva pratęstas iki liepos 1 d., skelbia UNIAN. Pranešama, kad atsisakyta minties vienu metu užgrobti visą Donbasą.
Praėjusią savaitę Luhansko gubernatorius Sergijus Haidajus patvirtiono, kad Rusijos karinės pajrėgos kontroliuoja apie 95 proc. Luhansko.
13:49 | „Bloomberg“: Rusija dėl ES įvedamo naftos embargo per metus neteks iki 10 mlrd. dolerių
Tarptautinė žiniasklaida paskaičiavo tikėtiną smūgį Kremliaus piniginei dėl Europos Sąjungos įvedamo embargo rusiškai naftai.
Agentūros „Bloomberg“ skaičiavimais, įsigaliojus ES draudimui importuoti Rusijos laivais tiekiamą naftą, tvirtos valiutos srautai į Rusiją sunyks iki 10 mlrd. JAV dolerių per metus.
Tokia tikėtina praradimų suma nustatyta įvertinant ir tai, kad dėl šio embargo Rusija bus priversta siūlyti savo naftą pirkėjams Azijoje su solidžia nuolaida. Rusiška nafta Azijos rinkoje jau dabar yra maždaug 34 JAV doleriais už barelį pigesnė bei Šiaurės jūros „Brent“ nafta.
Europos Sąjungos lyderiai, pasiekę kompromisą su Vengrija, antradienio naktį pritarė tam, kad būtų uždraustas kone visas rusiškos naftos importas, taip baudžiant Maskvą už karą Ukrainoje. Kompromisiniu susitarimu numatyta išimtis dėl rusiškos naftos tiekimo „Družba“ vamzdynu Vengrijos kryptimi, kuris sudaro apie dešimtadalį viso.
13:20 | Rusija perduos gamykloje „Azovstal“ žuvusių ukrainiečių karių palaikus
Rusija antradienį paskelbė, kad perduos 152 ukrainiečių karių, rastų tuneliuose po rusų kontroliuojamo Mariupolio metalurgijos gamykla „Azovstal“, palaikus.
Rusijos gynybos ministerija pranešė, kad rusų kariai rado „152 žuvusių kovotojų ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių palaikus“ vienoje šaldymo patalpoje ir kad po lavonais buvo „keturios minos“.
„Rusija planuoja atstovams Ukrainoje perduoti ukrainiečių kovotojų ir karių palaikus, rastus gamyklos „Azovstal“ teritorijoje“, – nurodė ministerija.
Rusams balandžio pabaigoje užrėmus Mariupolį, likę miesto gynėjai ištisas savaites slėpėsi tuneliuose po didžiule metalurgijos gamykla.
12:53 | Žiniasklaida: Ukrainoje nuteisti dar 2 Rusijos kariai
Ukrainos teismas antradienį skyrė 11 su puse metų kalėti du sulaikytus Rusijos karius už miesto Rytų Ukrainoje apšaudymą.
Rusijos kariai, Aleksandras Bobikinas ir Aleksandras Ivanovas, praėjusią savaitę pripažino savo kaltę, praneša „Reuters“.
12:35 | Latvijos premjeras: „Kuo griežtesnės sankcijos, tuo greičiau baigsis karas“
Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis Karinis pasveikino naujausią sankcijų, nukreiptų prieš Rusiją, paketą. Anot jo, „kuo griežtesnės sankcijos, tuo greičiau baigsis karas“.
„Visos valstybės narės yra pasiryžusios atsikratyti Rusijos energetinės priklausomybės“, – sakė jis antradienį atvykęs į specialų Europos Vadovų Tarybos susitikimą Briuselyje, rašo CNN.
„Per pastaruosius 20, 30 metų valstybės sukūrė infrastruktūrą, kuri labai priklausė nuo Rusijos energetikos šaltinių. Mes labai greitai nuo jos tolstame. Vienoms valstybėms narėms tai lengviau, kitoms sunkiau dėl uostų trūkumo, infrastruktūros trūkumo, bet visi juda ta pačia kryptimi“, – sakė K. Karinis.
12:16 | Lavrovas vyksta į Turkiją: dėrėsis dėl Ukrainos grūdų eksporto
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kitą savaitę lankysis Turkijoje, kur ves derybas dėl grūdų eksporto iš Ukrainos atblokavimo, antradienį pranešė Turkijos diplomatijos vadovas.
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu per televiziją transliuotame interviu sakė, kad S. Lavrovas birželio 8 dieną atvyks į Turkiją „derybų dėl saugumo koridoriaus, kuris apimtų ir kviečių gabenimą Juodąja jūra, atidarymo“.
Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per pokalbį telefonu su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu sakė, kad Maskva pasiruošusi tartis dėl Ukrainos uostų atvėrimo grūdų eksportui.
Kyjivas sako, kad dėl Rusijos vykdomos Ukrainos jūrų uostų blokados šalis negali eksportuoti 22 mln. tonų grūdų.
12:04 | Ukrainos pareigūnas: dalinio rusiškos naftos embargo nepakanka
Dalinio rusiškos naftos embargo, dėl kurio susitarė ES valstybės, nepakanka, o sankcijų tempas iki šiol buvo per lėtas, Madride sakė Volodymyro Zelenskio biuro pareigūnas.
„Jei manęs paklaustumėte, sakyčiau, kad per lėtai, per vėlai ir tikrai nepakankamai“, – prezidento Volodymyro Zelenskio biuro vadovo pavaduotoją Ihorį Žovkvą cituoja „Reuters“.
Pasak jo, Ukraina taip pat nėra patenkinta ginklų tiekimo iš Vakarų tempais.
11:55 | Ekspertas įžvelgia rimtą iššūkį Rusijai – netrukus kare gali tekti daryti pertrauką
Ukrainos karo analitikas Olegas Ždanovas neabejoja, kad Rusijos Federacija invazijoje į Ukrainą bus priversta padaryti pertrauką, nes šalis neturi operatyvinių rezervų.
Dabar Rusijos Federacija personalą ir įrangą renka „kaip papuola“, interviu vienam iš „Youtube“ kanalų sakė O. Ždanovas.
Jo nuomone, šią savaitę Rusijos karinės pajėgos gali pabandyti vykdyti aktyvias puolimo operacijas, ir tokį tempą rusai galės išlaikyti apie penkias dienas, o tada iškils rotacijos ir pajėgų pergrupavimo klausimas. Pašnekovas pabrėžė, kad be naujų atsargų nėra kaip vykdyti rotacijos.
„...gal šią savaitę bandys aktyviai pulti ir, galbūt, visas jėgas sutelkti į patį Severodonecką, suprasdami, kad kitose srityse nelabai pavyksta. Vis tiek atlaikys tokį tempą keturias penkias dienas, o tada kils karių pergrupavimo, jų rotacijos ir t.t. klausimai...“, – įžvelgė O. Ždanovas.
11:24 | Rusijos pajėgų nuostoliai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 30 500 Rusijos karių.
Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 208 lėktuvus, 174 sraigtasparnius, 1358 tankus, 3302 šarvuočius, 649 artilerijos pabūklus, 207 raketų sistemas, 13 laivų, 2275 mašinas, 76 kuro cisternas, 515 bepiločių orlaivių, 93 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas bei 48 specialiosios įrangos vienetus.
10:53 | Vengrijos premjeras sveikina rusiškos naftos embargo išimtį
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas antradienį sveikino Europos Sąjungos kompromisą dėl rusiškos naftos importo draudimo, leisiantį jo šaliai toliau gauti pigios naftos iš Maskvos.
Po kelias savaites trukusių sunkių ES ir Budapešto derybų Bendrijos lyderiai vėlai pirmadienį pasiekė kompromisinį susitarimą, pagal kurį bus uždraustas naftos importas jūrų keliais, bet palikta išimtis vamzdynais tiekiamai rusiškai naftai. Tai leis išėjimo prie jūros neturinčiai Vengrijai toliau importuoti rusišką naftą vamzdynu „Družba“.
„Šiąnakt šeimos gali miegoti ramiai, nes apsisaugojome nuo baisiausios idėjos“, – sakė V. Orbanas savo „Facebook“ paskyroje paskelbtame vaizdo kreipimesi.
„Pasiekėme susitarimą, kuriame konstatuojama, kad vamzdynais naftą gaunančios šalys gali toliau tvarkyti savo ekonomiką ankstesnėmis sąlygomis“, – sakė jis.
V. Orbanas grasino vetuoti susitarimą, tvirtindamas, kad visiškas rusiškos naftos embargas sugriautų Vengrijos ekonomiką.
10:19 | Įnirtingi mūšiai dėl Severodonecko
Luhansko gubernatorius Sergijus Haidajus Ukrainos televizijai pranešė, kad dalį Severodonecko jau kontroliuoja Rusijos kariuomenė, tačiau anksčiau Rusijos skelbta informacija, kad visas miestas rusų kontrolėje, yra melagingas.
„Severodonecke dalis miesto jau yra kontroliuojama Rusijos kariuomenės“, – kalbėjo S. Haidajus.
„Prieš kelias dienas jie pasakė, kad užgrobė visą miestą, bet taip nėra, – pridūrė jis. – Turime savo vaikinus – jie kovoja. Taigi jie [rusai] negali laisvai judėti pirmyn“.
„Nemanau, kad yra [Severodonecko] apsupimo rizika; [karių] išvedimas į Lysyčanską tebėra įmanomas, – situaciją įvertino S. Haidajus. – Visa likusi Ukrainos kontroliuojama teritorija yra apšaudoma“.
09:49 | Pasikeitė karo eiga – Arestovyčius įvardijo keturis frontus, kur turi laimėti Ukraina
Kaip teigia Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos pergalė kare užtruks dar bent keletą mėnesių, nes šaliai reikia pelnyti pergales ne viename, o keturiuose frontuose.
„Noriu, kad suprastumėte labai svarbų dalyką. Rusišką „specoperaciją“ mes jau nugalėjome. O karas dar turi būti laimėtas. Ir jis bus ilgas – truks mažiausiai kelis mėnesius“, – interviu Rusijos žmogaus teisių aktyvistui Markui Feiginui sakė O. Arestovyčius.
Anot O. Arestovyčiaus, „pasikeitė karo tempas, pasikeitė to, kas vyksta, logika ir kovos technikos bei metodai“.
Dabar, sako prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas, karą reikia laimėti keturiuose frontuose: kariniame, diplomatiniame, informaciniame ir ekonominiame.
„Tai nebėra „kas numuš daugiau lėktuvų“ ar „kas sunaikins oro desanto šturmą“. Kalbama apie tai, kas laimi diplomatinėse platformose, sankcijų platformose, kas laimi informacinėje priešpriešoje su Vakarais ir pan. Rusijos galimybės vis dar yra didesnės nei mūsų – ir finansiškai, ir kitaip...“, – pridūrė O. Arestovyčius.
09:18 | Situacija Donbase „labai sudėtinga“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pateikė atnaujintą informaciją apie situaciją Donbase, apibūdindamas situaciją kaip „labai sudėtingą“.
„Padėtis Donbase išlieka itin sunki. Rusijos kariuomenė tam tikrose srityse bando suburti didžiules pajėgas, kad darytų vis didesnį spaudimą mūsų gynėjams. Ten, Donbase, dabar sukaupta maksimali Rusijos kariuomenės kovinė galia.
Severodoneckas, Lysyčanska, Bachmutas, Avdijivka, Kurachovas, Slovjanskas ir kai kurios kitos gyvenvietės išlieka pagrindiniais okupantų taikiniais šia kryptimi“, – savo naktinėje kalboje sakė V. Zelenskis.
08:51 | Lysyčanske per dieną dėl Rusijos pajėgų apšaudymo žuvo du žmonės, dar trys buvo sužeisti
Tai paskelbė Luhansko gubernatorius Serhijus Haidajus.
„Lysyčanske du žuvę ir trys sužeisti, iš viso keturi, rusai šturmuoja Severodonecko ir Toškovkos rajonus, Gorske sugriovė vaikų darželį“, – sakė jis.
Anot S. Haidajaus, kito žuvusio vyro kūnas buvo rastas prie jo namų Lysyčanske. Evakuacija iš miesto sustabdyta.
08:21 | Nuo vasario 24 d. Ukrainoje žuvo 32 žurnalistai
Ukrainos Masinės informacijos instituto duomenimis, nuo vasario 24 d. pranešdami apie Rusijos karą Ukrainoje, žuvo mažiausiai aštuoni žurnalistai, o bendras žuvusiųjų skaičius pasiekė 32.
Apie naujausią mirtį pranešta pirmadienį – Luhanske žuvo prancūzų žurnalistas Frédéricas Leclerc-Imhoffas. Jis žuvo nušviesdamas evakuaciją iš Luhansko, kai į jį pataikė skeveldra.
07:50 | Šimkus: Rusijai palikta galimybė susirasti naujas rinkas naftai
Europos Sąjungos (ES) lyderiams šeštuoju sankcijų paketu sutarus dėl embargo naftai iš Rusijos, šio žingsnio veiksmingumas mažėja dėl ilgo pereinamojo laikotarpio, sako „Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus.
Antradienio naktį sutarta, kad kad embargas būtų taikomas jūra gabenamai rusiškai naftai, šia išimtimi naftotiekiams siekta sulaukti naujoms sankcijoms nepritarusios Vengrijos ir kitų nuo šių išteklių priklausomų šalių paramos.
„Manau, kad didesnė problema yra pakankamai ilgas pereinamasis laikotarpis, per kurį Rusija gali nukreipti srautus, organizuoti laivus ne į Europą, kur įprastai parduodavo savo naftą, o į kitas šalis, Aziją, Afriką. Pusė metų yra pakankamai ilgas laiko tarpas surasti alternatyvius kelius rusiškai naftai, dėl to sankcijų veiksmingumas, mano supratimu, mažėja“, – antradienį LRT radijui sakė V. Šimkus.
07:25 | Zelenskis: Rusija siekia sukelti badą
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad dėl Rusijos vykdomos Ukrainos jūrų uostų blokados Kyjivas negali eksportuoti 22 mln. t grūdų.
Vėlai pirmadienį paskelbtame vaizdo pareiškime V. Zelenskis sakė, kad rezultatas yra bado grėsmė nuo šių grūdų priklausomose šalyse, galinti sukelti dar vieną migracijos krizę.
„To Rusijos vadovybė aiškiai siekia“, – pareiškė jis.
V. Zelenskis apkaltino Maskvą „tyčia kuriant šią problemą, kad būtų sunku visai Europai ir kad Ukraina neuždirbtų milijardų dolerių iš savo eksporto“.
Rusijos tvirtinimus, kad sankcijos neleidžia jai eksportuoti daugiau savo maisto produktų, Ukrainos prezidentas pavadino cinišku melu.
06:49 | Nausėda: kompromisas buvo būtinas
Kompromisas dėl rusiškos naftos importo embargo buvo būtinas, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiams antradienio naktį sutarus dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai.
„Šiandien buvo padėtas taškas. Kad ir labai siauru liepteliu ėjome, radome tą kompromisą, kuris buvo būtinas. Manau, kad šiandien tesiog galime pasidžiaugti rezultatu“, – po Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžio Briuselyje žurnalistams sakė G. Nausėda.
06:36 | Turkija Putinui siūlo taikos derybas su Ukraina Stambule
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sakė, kad jo šalis yra pasirengusi surengti Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų delegacijų susitikimą. R. T. Erdogano komentarai pasirodė po telefoninių pokalbių su Volodymyru Zelenskiu ir Vladimiru Putinu.
06:09 | ES sutinka uždrausti dalies rusiškos naftos importą
Po kelias valandas trukusių paskutinės minutės derybų Europos Sąjungos lyderiai sutiko uždrausti daugiau nei du trečdalius viso Rusijos naftos importo. Embargas bus taikomas jūra importuojamai naftai, išitimtis padaryta naftotiekiais atgabenamai naftai.
Nors draudimas padarys „didžiulį spaudimą Rusijai užbaigti karą“, kaip „Twitter“ pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles‘is Michelis, jis taip pat greičiausiai padidins ir taip aukštas dujų kainas visoje Europoje, kurios labai priklauso nuo Rusijos naftos.
Ch. Michelis sprendimą iki metų pabaigos uždrausti beveik 90 proc. viso Rusijos naftos importo apibūdino kaip „nepaprastą laimėjimą“.
„Tai puikus Europos Vadovų Tarybos pasiekimas. Nenuvertiname visų sunkumų. Žinome, kad mums prireikė kelių savaičių, kol galėjome priimti sprendimą.
Pastarosiomis valandomis ir dienomis buvo spėliojama apie Europos vienybės trūkumą ir manau, kad labiau nei bet kada svarbu parodyti, kad galime būti stiprūs, kad galime būti tvirti, kad galime būti kieti, kad apgintume savo vertybes ir interesus“, – ES sprendimą komentavo Ch. Michelis.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pridūrė, kad šis sprendimas „išreiškia vieningą žinią“.
„Taryba turėtų galėti iki metų pabaigos įforminti beveik 90 proc. visos Rusijos naftos importo draudimą, – pridūrė ji. – Tai svarbus žingsnis į priekį“.
Von der Leyen sakė, kad taryba „netrukus grįš prie likusių 10 proc. klausimo“, pakartodama, kad svarbūs ir kiti paketo elementai.
„Sankcijos iš karto paveiks 75 proc. Rusijos naftos importo. O iki metų pabaigos 90 proc. į Europą importuojamos Rusijos naftos bus uždrausta“, – sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis.
Svarbiausi pirmadienio įvykiai
► Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, pirmadienį atvykęs į Europos Sąjungos lyderių susitikimą, perspėjo, kad blokas dar nepasiekė kompromiso su Budapeštu dėl Rusijos naftos embargo.
► JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė nesiųsiantis Ukrainai raketų sistemų, kuriomis Kyjivo pajėgos galėtų smogti taikiniams Rusijos teritorijoje, nors ukrainiečiai ragino kuo greičiau perduoti tokios ginkluotės.
► Bendra tiesioginė žala Ukrainos ekonomikai dėl gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų bei infrastruktūros sugadinimo ir sunaikinimo gegužės 25-ąją siekė apytikriai 105,5 mlrd. JAV dolerių, per savaitę išaugusi daugiau kaip 8 mlrd. dolerių, rodo Kyjivo ekonomikos mokyklos karo žalos tyrimų „Rusija sumokės“ naujausi duomenys.
► Maskvos kontroliuojamame Ukrainos pietrytiniame Melitopolio mieste per sprogimą buvo sužeisti du žmonės, pirmadienį pranešė prokremliška vietos valdžia, dėl incidento kaltinanti Kyjivą.
► Rusijos puolimo epicentre atsidūrusio Ukrainos rytinio Sjevjerodonecko miesto gatvėse vyksta įnirtingos kovos, pirmadienį pranešė meras Oleksandras Striukas.
► Ukraina nesutiks su įšaldytu konfliktu, kad dalis jos teritorijos būtų perleista Rusijai mainais už taiką, sako šios šalies parlamento vadovas.
► Ukrainos pajėgos surengė kontrpuolimą šalies pietuose ir pranešė, kad iš trijų kaimų apylinkių Chersono srityje išstūmė Rusijos karius, prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pirmą kartą nuo karo pradžios apsilankius kautynių apimtuose šalies rytuose.
► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pranešė atleidęs Charkivo saugumo tarnybos vadovą, nuo Rusijos invazijos pradžios „nedirbusį dėl miesto gynybos“.