Karui Gazos Ruože tęsiantis jau penkis mėnesius, A. Guterresas trečiadienį perspėjo, jei Izraelis įžengs į pietinį Rafos miestą, tai „dar labiau padidins tai, kas ir taip yra humanitarinis košmaras, turintis nenusakomų pasekmių regionui“.
Nuo spalio 7 dienos, kai buvo surengtas precedento neturintis „Hamas“ išpuolis, Izraelio pajėgos vykdo nesiliaujantį Gazos Ruožo bombardavimą ir antžeminį puolimą, siekdamos sunaikinti islamistų grupuotę. Dėl to daugiau kaip milijonas žmonių buvo priversti persikelti į pietinę palestiniečių anklavo dalį.
„Atėjo laikas nedelsiant sudaryti humanitarines paliaubas ir besąlygiškai paleisti visus įkaitus“, – nurodė A. Guterresas per kalbą Generalinėje Asamblėjoje, kurioje pristatė savo 2024-ųjų prioritetus.
Jis taip pat paragino reformuoti JT Saugumo Tarybą ir tarptautinę finansų sistemą, pabrėždamas, kad rugsėjį vyksiantis Ateities aukščiausiojo lygio susitikimas taps itin svarbia vieta spręsti sudėtingoms problemoms.
„Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą – pagrindinę platformą, kurioje sprendžiami pasaulinės taikos klausimai, – įstūmė į aklavietę geopolitiniai nesutarimai“, – sakė JT vadovas.
„Tai ne pirmas kartas, kai Taryba yra susiskaldžiusi, tačiau šis kartas yra blogiausias. Šiandieninė disfunkcija yra gilesnė ir pavojingesnė“, – pridūrė jis.
Anot jo, priešingai nei Šaltojo karo metais, kai „nusistovėję mechanizmai padėjo valdyti supervalstybių santykius, šiandieniniame daugiapoliame pasaulyje“ šių mechanizmų trūksta.
„Mūsų pasaulis įžengia į chaoso amžių (...), pavojingą ir nenuspėjamą visišką nebaudžiamumą“, – perspėjo A. Guterresas.
Jo pastabos išsakytos Ukrainoje, Sudane, Artimuosiuose Rytuose ir kitose pasaulio vietose vykstant pražūtingiems konfliktams, dėl kurių milijonai žmonių yra priversti palikti savo namus, jiems reikia pagalbos.
„Daugėjant konfliktų, pasauliniai humanitarinės pagalbos poreikiai yra itin dideli, tačiau finansavimas atsilieka“, – sakė JT vadovas.
Be to, jis paragino pasaulio lyderius pasinaudoti rugsėjo mėnesį Niujorke vyksiančio Ateities aukščiausiojo lygio susitikimo galimybe „formuoti daugiašališkumą ateinantiems metams“.
Užsimindamas apie COVID-19 pandemiją, A. Guterresas dar kartą paragino sukurti „skubios pagalbos platformą, kuri padėtų geriau reaguoti į sudėtingus pasaulinius sukrėtimus“.
2017-aisiais pradėjęs eiti JT vadovo pareigas, A. Guterresas kovą su klimato kaita paskelbė vienu svarbiausių savo prioritetų. Trečiadienį jis pakartojo, kad šis klausimas „išlieka svarbiausiu mūsų laikų iššūkiu“, ir paragino žmoniją „susitaikyti su planeta“.
Jis nurodė, kad „žmonija pradėjo karą, kurį gali tik pralaimėti: karą su gamta. Tai beprotiška kova“.