Kovo 16 dieną pačioje Ukrainoje buvo 6,48 mln. perkeltų žmonių, rodė pirmas JT Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) tyrimas.
„Žmonės dėl karo toliau bėga iš savo namų, o humanitariniai poreikiai šalyje toliau smarkiai auga“, – sakė TMO generalinis direktorius Antonio Vitorino.
„Skubiai reikia humanitarinių koridorių, kad būtų galima saugiai evakuoti civilius ir užtikrinti saugų transportą bei labai reikalingos humanitarinės pagalbos pristatymą, kad būtų galima greitai padėti šalies viduje persikėlusiems žmonėms“, – sakė jis.
Rusijai vasario 24 dieną įsiveržus į Ukrainą, milijonai žmonių pabėgo iš savo namų, įskaitant daugiau kaip 4,2 mln. iš šalies išvykusių ukrainiečių.
TMO savo antrą tyrimą vykdė nuo kovo 24 dienos iki balandžio 1-osios. Nustatyta, kad penktadienį Ukrainoje buvo 7 138 715 šalies viduje perkeltų žmonių, ir kad 59 proc. jų yra moterys.
Apskaičiuota, kad iš Kyjivo srities pabėgo kone 2,4 mln. žmonių, iš rytinio regiono – 2,4 mln., iš šiaurinio – 1,7 milijono. 41 proc. šalies viduje esančių pabėgėlių – 2,9 mln. žmonių – dabar yra Ukrainos vakaruose.
Taip pat nustatyta, jog daugiau kaip 60 proc. namus palikti turėjusiose bendrai gyvenančių žmonių grupėse yra vaikų, 57 proc. tokių grupių – pagyvenusių asmenų, o 30 proc. tokių grupių – lėtinėmis ligoms sergančių asmenų.
Daugiau kaip trečdalis namus palikti turėjusių bendrai gyvenančių žmonių grupių nurodė, kad pastarąjį mėnesį neturėjo pajamų.
Nuogąstavimai dėl saugumo
Be maždaug 7,1 mln. šalies viduje perkeltų žmonių, yra ir įstrigusių bendruomenių, kurioms reikalinga pagalba, nurodė TMO.
Nustatyta, kad dar apie 2,9 mln. žmonių svarsto, ar palikti savo namus.
Kalbėdami apie priežastis, kodėl lieka savo namuose, 16 proc. žmonių nurodė, kad jiems nesaugu išvykti, 6 proc. sakė nenorintys palikti šeimos narių, 3 proc. sakė, kad nežinotų, kur vykti, o 1 proc. tvirtino negalintys išvykti dėl sveikatos problemų.
Greitas reprezentatyvus įvertinimas buvo atliktas apklausus 2 tūkst. vyresnių nei 18 metų ir atsitiktinai parinktų anoniminių respondentų. Su jais buvo susisiekta telefonu.
TMO šio tyrimo rezultatais naudojasi vertindama šalies viduje esančių pabėgėlių skaičių ir mobilumą, humanitarinius poreikius.
Tarp pabėgėliams reikalingiausių dalykų yra pinigai, transportas, maistas, prieglobstis, higienos priemonės, nurodo TMO.
Šalies viduje esantiems pabėgėliams taip pat reikia daugiau galimybių gauti vaistų ir sveikatos priežiūros paslaugų, nurodė organizacija.