58-erių Davidas Ballantyne'as Smithas, kuris pripažino perdavęs slaptos medžiagos Rusijos ambasadai Vokietijoje, įkliuvo vykdant slaptą operaciją.
Ketvirtadienį teisėjas Markas Wallas teigė, jog bausmę D. B. Smithui skirs remdamasis tuo, kad jis palaikė „nuolatinius santykius“ su Maskva ir kad jam buvo „sumokėta už išdavystę“.
Bausmės skyrimo posėdis prasidės 10 val. Grinvičo (12 val. Lietuvos) laiku Londono Aukščiausiajame baudžiamajame teisme.
Teisėjas atmetė D. B. Smitho teiginius, kad jis tik dukart perdavė informaciją Maskvai, esą siekdamas sugėdinti Jungtinę Karalystę.
Teisėjas pridūrė, jog D. B. Smitho motyvas buvo „antipatija šiai šaliai“ ir kad jis savo veiksmais siekė „pakenkti šios šalies interesams“.
Iš Vakarų Škotijoje esančio Peislio miesto kilęs karo veteranas penkerius metus dirbo Berlyne esančioje Jungtinės Karalystės ambasadoje.
Prokurorai nurodė, jog D. B. Smithas 2020-aisiais pirmą kartą parašė laišką Rusijos ambasadai, kuriame atskleidė JK ambasados darbuotojų duomenis ir pasiūlė palaikyti tolimesnius ryšius.
Kai apie tai sužinojo Jungtinės Karalystės ir Vokietijos valdžios institucijos, jos parengė planą, kaip sulaikyti D. B. Smithą.
Netikri šnipai
D. B. Smithui buvo pasakyta, kad vienas Rusijos pilietis vardu Dmitrijus, kuris iš tikrųjų buvo JK agentas, nori apsilankyti britų ambasadoje ir perduoti slaptą informaciją.
Tuomet D. B. Smithas nufilmavo vaizdo kamerų įrašus, kuriuose buvo užfiksuotas Dmitrijus ambasadoje, ir paėmė jam duotos mobiliojo telefono SIM kortelės pakuotę.
Kiek vėliau į D. B. Smithą kreipėsi JK agentė, prisistačiusi Rusijos karinės žvalgybos GRU darbuotoja Irina.
Slapta nufilmuotame vaizdo įraše D. B. Smithas jai sako: „Aš nepasitikiu šunsnukiais, kuriems dirbu... Nenoriu būti Vokietijoje. Esu įstrigęs bjaurybių nacių žemėje.“
Jis buvo suimtas 2021-ųjų rugpjūtį, o vėliau išduotas Jungtinei Karalystei.
D. B. Smithas šią savaitę teismui sakė, kad jam buvo gėda pamačius JK ambasados darbuotojus, kuriuos išdavė.
Jis teigė, jog tik norėjo sukelti „nepatogumų ir sugėdinti“.
Bet teismas išsiaiškino, jog vėliau D. B. Smithas nufilmavo keletą vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotos neviešinamos ambasados pastato vietos.
Prokurorė Alison Morgan teigė, kad D. B. Smithas detaliai nufilmavo kabinetus, parodydamas tikslias jų vietas.
Jai paklausus, kas liepė padaryti tuos vaizdo įrašus, D. B. Smithas atsakė: „Niekas.“ Jis teigė, kad tuo metu buvo girtas.
Jis neigė, kad jam buvo sumokėta, tačiau paaiškėjo, kad nuo 2020-ųjų jis turėjo papildomų pajamų, o jo namuose buvo rasta 800 eurų grynaisiais, kurių nebuvo galima apskaityti.
D. B. Smithas yra vedęs ukrainietę; ji 2018 metais grįžo gyventi į savo gimtąją šalį.