„Čia mes nenorime daryti nieko, kas galėtų būti klaidingai suprasta kaip agresyvus veiksmas“, – sakė jis. Pavyzdžiui, manevruoti į šaudymo poziciją ar duoti neteisingą signalą.
Net tokie paprasti veiksmai gali greitai išaugti į konfliktą, jei tai bus interpretuojama kaip priešiškas veiksmas.
Pilotas, kurio pavardės negalima atskleisti dėl saugumo sumetimų, teigė, kad Jungtinės Karalystės Karališkųjų oro pajėgų buvimas regione yra strateginis signalas Rusijai: „Mes esame čia, kad atgrasytume nuo bet kokios agresijos ar oro erdvės pažeidimų. Skriskite kiek norite. Mes kiekvieną kartą pakilsime ir kiekvieną kartą susitiksime čia.“
Jis atskleidė, jog sudėtingiausia būna sulaukti „taikinių“ arba „zombių“ pasirodymo – tai kariniai terminai, reiškiantys radaro signalus arba neidentifikuotus lėktuvus, kurie pastebimi įtartinai skraidantys arti NATO sienų.
Malborko bazėje dislokuoti 200 Karališkųjų oro pajėgų personalo nariai, kurie budi 24 valandas per parą, pasirengę per kelias minutes pakilti į orą.
„Kai suskamba signalas, bėgi iš visų jėgų, užsivelki striukę, užsidedi šalmą“, – pasakojo lakūnas.
„Ar man galvoje sukasi mintys? Žinoma, baimė. Ar aš tam pasirengęs? Ar tai bus didelis dalykas? Ar tai bus svarbu?“ – savo mintimis dalinosi pilotas.
Be to, tam, kad pilotai galėtų išlikti sąmoningi beveik 17 km aukštyje, jiems į plaučius pumpuojamas oras iš deguonies kaukių, kad jų krūtinės išliktų išsipūtusios.
Kasdieniniai pratimai yra skirti paruošti pilotus bet kokiai grėsmei, kurią kelia Rusija
Praėjusį mėnesį į rytinės Lenkijos oro bazę buvo dislokuoti šeši britų naikintuvai, kurie pradėjo vykdyti operaciją „Chessman“. Tai pirmas kartas, kai Karališkųjų oro pajėgų pilotai jungiasi su naujausia NATO nare Švedija skrydžių misijose.
Britai treniravosi su kolegomis iš Lenkijos bei Švedijos, kurie skraido naikintuvais „MiG-29“ ir „Saab AS 39 Gripen“.
Anksčiau šiais metais prie Ukrainos krantų du naikintuvai „Typhoon“, lydėję Karališkųjų oro pajėgų žvalgybinį lėktuvą „Rivet Joint“, buvo įspėti, kad bus „sunaikinti“, jei tęs skrydį Krymo pusiasalio link.
„Jūs artėjate prie Rusijos Federacijos kovinės zonos. Jei neišskrisite, būsite sunaikinti“, – sakė Rusijos pilotas.
Tokios grėsmės pastaraisiais metais imtos vertinti rimčiau po to, kai 2022 m. Rusijos naikintuvas bandė numušti kitą „Rivet Joint“ lėktuvą virš Juodosios jūros.
Dviem naikintuvams „Su-27“ buvo įsakyta sekti turintį Karališkųjų oro pajėgų lėktuvą, kuris vykdė žvalgybos misiją tarptautinėje oro erdvėje į pietus nuo Ukrainos.
Tačiau perimti Kremliaus naikintuvų pranešimai atskleidė, kad vienas pilotas neteisingai suprato nurodymą „turite taikinį“ ir paleido raketą.
Laimei, raketa į lėktuvą nepataikė, nes nesugebėjo užfiksuoti tikslo, todėl buvo išgelbėtos apie 30 įgulos narių gyvybės ir vos išvengta didelio tarptautinio incidento.
Palyginti su tuo, NATO pilotai, ginantys Europos oro erdvę, tvirtina, kad jų tikslas yra deeskaluoti situaciją. „Mes esame čia gynybos, o ne puolimo tikslais“, – praėjusią savaitę sakė vienas iš jų.
Ir pridūrė: „Tai tikrai yra buvimo parodymas. Norime parodyti (rusams), kad Karališkosios oro pajėgos yra čia ir kad mes užtikrinsime tokį patį saugumo lygį, kokį užtikriname Jungtinei Karalystei.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!