Ši procedūra primena 2021-ųjų sausio 6-osios įvykius, kai po D. Trumpo kalbos tūkstančiai jo šalininkų šturmavo Kapitolijų, ir tai, kad kandidatas, atsisakęs pripažinti ankstesnių rinkimų rezultatus, šiais metais juos teisėtai laimėjo.
Įstatymų leidėjai susirinks pirmadienio vidurdienį (19 val. Lietuvos) laiku, galiojant griežčiausiam nacionalinio saugumo lygiui.
Nenorint, kad pasikartotų prieš ketverius metus nutikę įvykiai, kai po pralaimėtų rinkimų D. Trumpas pasiuntė minią, kad ši neleistų patvirtinti rinkimų rezultatų, aplink JAV Kapitolijaus kompleksą buvo pastatytos aukštos juodos tvoros.
Kapitolijaus šturmas tapo šiurpiausiu per 200 metų išpuoliu prieš Amerikos demokratijos būstinę.
Šį kartą nesitikima smurto, protestų ar net procedūrinių prieštaravimų Kongrese. Respublikonai iš aukščiausių valdžios sluoksnių, kurie ginčijo 2020 metų rinkimų rezultatus, kai D. Trumpas pralaimėjo prezidentui Joe Bidenui, šiemet nemano, kad jis neteisėtai nugalėjo savo varžovę viceprezidentę Kamalą Harris.
Demokratai, nusivylę D. Trumpo pergale, kai jis surinko 312 rinkikų balsų (K. Harris gavo 226 rinkikų balsus), vis dėlto pripažįsta Amerikos rinkėjų pasirinkimą.
Regis, patvirtinti D. Trumpo pergalės rinkimuose nesutrukdys net JAV pasiekusi smarki žiemos audra.
„Nesvarbu, ar mus užklups pūga, ar ne, mes būsime salėje ir užtikrinsime, kad tai įvyktų“, – sekmadienį televizijai „Fox News“ sakė Atstovų Rūmų pirmininkas Mike'as Johnsonas (Maikas Džonsonas), padėjęs vadovauti D. Trumpo pastangoms panaikinti jam nepalankius 2020-ųjų prezidento rinkimų rezultatus.
Po dviejų savaičių prezidento pareigas pradėsiantis eiti D. Trumpas neigia ankstesnį pralaimėjimą ir svarsto apie galimybę šiose pareigose likti ilgiau nei dvi kadencijas, nors JAV konstitucijoje prezidentams leidžiama dirbti tik dvi kadencijas.
Jis taip žada suteikti malonę kai kuriems iš daugiau nei 1 250 asmenų, kurie pripažino savo kaltę arba buvo nuteisti už nusikaltimus dėl Kapitolijaus šturmo.
Sunku pasakyti, ar labiau stebina Kapitolijaus šturmas 2021-ųjų sausio 6-ąją, ar dabartinė ramybė.
Šiais laikais, kai visame pasaulyje kyla grėsmė demokratijai, JAV sunkiai tvarkosi su savo politiniais ir kultūriniais skirtumais.
D. Trumpas 2021-ųjų sausio 6-ąją yra pavadinęs meilės diena.
Pavojingas žingsnis
„Neleiskite, kad dabartinė ramybė užliūliuotų“, – sakė ne pelno organizacijos „Protect Democracy“ vykdomasis direktorius Ianas Bassinas.
Jis, kaip ir daugelis kitų, perspėjo, kad D. Trumpo, kuris praėjusį kartą viešai atsisakė atsistatydinti, perrinkimas yra precedento neturintis atvejis.
Grąžinti į valdžią lyderį, kuris kartą jau buvo pareiškęs, kad valdžios neketina atsisakyti, „yra be precedento pavojingas žingsnis“, pažymėjo I. Bassinas.
J. Bidenas, sekmadienį kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose vykusiuose renginiuose, 2021-ųjų sausio 6-ąją pavadino „viena sunkiausių dienų Amerikos istorijoje“.
„Turime grįžti prie pagrindinio, įprasto valdžios perdavimo“, – sakė J. Bidenas.
Pasak J. Bideno, tai, ką praėjusį kartą padarė D. Trumpas, „buvo tikra grėsmė demokratijai“.
„Tikiuosi, kad dabar mes tai peržengėme“, – pridūrė jis.
Vis dėlto Amerikos demokratija yra įrodžiusi savo atsparumą, ir Kongresas susirinks patvirtinti amerikiečių pasirinkimo.
Ši proga, kaip ir anksčiau, greičiausiai bus paminėta pompastiškai ir laikantis tradicijų.
Tikimasi, kad bus atvežtos raudonmedžio dėžės su valstijų rinkimų pažymėjimais. Šias dėžės Kongreso darbuotojai bandė žūtbūt apsaugoti, kai prieš ketverius metus į pastatą įsiveržė D. Trumpo šalininkų minia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!