„Amerika ir pasaulis neteko nepaprasto lyderio, valstybininko ir humanitaro“, – sakoma Baltųjų rūmų išplatintame J. Bideno pareiškime.
Vėliau per televiziją transliuotame kreipimesi jis pridūrė, kad J. Carteris „nugyveno gyvenimą, matuojamą ne žodžiais, o darbais“.
„Mums visiems vertėtų pasistengti būti panašesniems į J. Carterį“, – teigė demokratas.
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas sakė, kad amerikiečiai J. Carteriui skolingi savo dėkingumą.
„Iššūkiai, su kuriais Jimmy susidūrė būdamas prezidentu, mūsų šaliai atėjo lemiamu metu, ir jis padarė viską, ką galėjo, kad pagerintų visų amerikiečių gyvenimą“, – socialiniuose tinkluose teigė jis.
Tarp buvusių JAV prezidentų Billas Clintonas minėjo, kad jo pirmtakas „nenuilstamai dirbo dėl geresnio ir teisingesnio pasaulio“.
George'as W. Bushas sakė, kad J. Carteris „garbingai ėjo šias pareigas ir jo pastangos palikti po savęs geresnį pasaulį nesibaigė kartu su prezidentavimu“.
Barackas Obama gyrė J. Carterį už tai, kad jis „mus visus išmokė, ką reiškia gyventi gracingai, oriai, teisingai ir tarnauti“.
Demokratijos mylėtojas
39-asis JAV prezidentas „anksti pripažino, kad mūsų bendros planetos apsauga ir pasaulinės visuomenės sveikatos stiprinimas yra gyvybiškai svarbūs nacionalinio saugumo interesams“, sakė valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas teigė, kad J. Carteris bus prisimenamas „dėl jo solidarumo su pažeidžiamaisiais, jo išliekančios malonės ir nepaliaujamo tikėjimo bendruoju gėriu ir mūsų bendražmogiškumu“.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pažymėjo, kad buvusio prezidento darbas su jo fondu po kadencijos „išgelbėjo daugybę gyvybių ir padėjo beveik panaikinti didelį skaičių mažiau žinomų tropinių ligų“.
Egipto vadovas Abdelis Fattahas al Sisi gyrė J. Carterį kaip humanitarinių pastangų simbolį už jo vaidmenį sudarant istorinius 1978-ųjų Kemp Deivido susitarimus, kuriais buvo įtvirtinta taika tarp Egipto ir didžiausio tuometinio jo priešininko Izraelio.
Žydų valstybės prezidentas Isaacas Herzogas sakė, kad J. Carterio pasiekta sutartis „ir po daugelio dešimtmečių išlieka stabilumo inkaru visuose Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje“.
„Jo palikimas bus apibrėžtas giliu įsipareigojimu kurti taiką tarp tautų“, – sakė I. Hercogas.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sakė, kad mirus J. Carteriui „JAV neteko kovotojo už demokratiją. Pasaulis neteko didžio tarpininko už taiką Artimuosiuose Rytuose ir žmogaus teises.“
Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad buvęs prezidentas „visada buvo rūpestingas ir dosnus savo patarimais man“.
Meksikos užsienio reikalų ministerija J. Carterio mirtį pavadino liūdna netektimi.
Jungtinės Karalystės (JK) karalius Karolis III sakė, kad J. Carterio „pasiaukojimas ir nuolankumas daugeliui tapo įkvėpimas“, o ministras pirmininkas Keiras Starmeris pagerbė JAV lyderio viso gyvenimo atsidavimą taikai.
Panamoje, kur J. Carteris pasiekė susitarimą dėl Panamos kanalo, tuo metu kontroliuoto JAV, perdavimo, prezidentas Jose Mulino gyrė demokratą už tai, kad jis padėjo jo šaliai pasiekti visišką suverenitetą.
Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva vadino J. Carterį demokratijos mylėtoju ir taikos gynėju, pabrėždamas, kad jis spaudė Brazilijos diktatūrą paleisti politinius kalinius.
„Jis visiems laikams išliks atmintyje kaip vardas, ginantis idėją, kad taika yra svarbiausia vystymosi sąlyga“, – sakė Brazilijos prezidentas.
Nors daugelis dėmesį sutelkė į jo kadenciją 1977–1981 metais, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė, kad J. Carteris „nepalaužiamai palaikė Ukrainą neišprovokuotos Rusijos agresijos akivaizdoje“.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad velionis prezidentas „buvo tvirtas pažeidžiamiausių žmonių teisių gynėjas ir nenuilstamai kovojo už taiką“.
Kinijos užsienio reikalų ministerija sveikino jo svarbų indėlį. J. Carterio administracija priėmė sprendimą užmegzti oficialius Vašingtono ir Pekino diplomatinius ryšius.
„Buvęs prezidentas J. Carteris buvo Kinijos ir JAV diplomatinių santykių užmezgimo iniciatorius ir sprendimų priėmėjas“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning.
„Žvelgiame į žvaigždes“
Kaip sekmadienį pažymėjo NASA administratorius Billas Nelsonas, J. Carterio palikimas jaučiamas net už Žemės ribų.
1977-aisiais paleistame kosminės agentūros zonde „Voyager 1“, kuris vis dar veikia, įrašyta J. Carterio žinutė, „kurioje užfiksuotas jo gerumas ir malonė“.
Įraše prezidentas sako: „Tai dovana iš mažo tolimo pasaulio, simbolis mūsų garsų, mokslo, vaizdų, muzikos, minčių ir jausmų.“
„Mes stengiamės išgyventi savo laiką, kad galėtume gyventi jūsų laikais. Tikimės, kad vieną dieną, išsprendę mums iškilusias problemas, prisijungsime prie galaktinių civilizacijų bendruomenės“, – postulavo jis.
B. Nelsonas pareiškime pridūrė, kad „prezidentas J. Carteris suprato svarbią tiesą, kad bendrą pagrindą randame tada, kai žvelgiame į žvaigždes“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!