„Komitetas priėjo aiškią mokslinę išvadą: ši vakcina yra saugi ir veiksminga“, – per spaudos konferenciją sakė EVA vadovė Emer Cooke, remdamasi šios agentūros vakcinų saugumo komiteto atliktu tyrimu.
„Komitetas taip pat padarė išvadą, kad ši vakcina nėra susijusi su tromboembolijos atvejų arba kraujo krešulių [susidarymo] bendrosios rizikos padidėjimu“, – pridūrė ji.
EMA taip pat pažymėjo, kad bus prašoma gamintojų papildyti vakcinos informacinį lapelį, kuriame bus perspėjama apie galimas papildomas atsargumo priemones dėl kraujo krešėjimo problemų.
„AstraZeneca“ poveikį tyrę mokslininkai paaiškino, kad dauguma pasitaikiusių itin retų kraujo krešėjimo atvejų buvo „jaunesnio amžiaus moterys“, tačiau pažymėjo, kad kol kas nėra aišku, dėl ko taip nutiko. Galimai, tai susiję su skiepijimo politika valstybėse – daugelis šalių pirmiausiai skiepijo vyresnio amžiaus žmones ir mokymo ar gydymo įstaigų darbuotojus, o jose didesnę darbuotojų dalį sudaro moterys.
Keliolika šalių sustabdė skiepijimą „AstraZeneca“
EVA mokslininkai turi „virtinę galimybių“, taip pat ir galimybę sustabdyti vakcinos patvirtinimą Europos Sąjungoje, nors bloko vakcinavimo kampanijai ir taip labai trūksta skiepų, anksčiau šią savaitę sakė agentūros vadovė.
Nors keliolika šalių sustabdė skiepijimą „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto vakcina, EVA sako neradusi jokių rimtų problemų požymių ir nurodo, kad po paskiepijimo susidariusių kraujo krešulių atvejų skaičius nėra didesnis nei bendroje populiacijoje tarp nepaskiepytų žmonių.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį tvirtino, kad geriau pasiskiepyti „AstraZeneca“ vakcina nei nesiskiepyti, ir pridūrė, kad studijuoja prieinamus duomenis apie šiuos skiepus. Ketvirtadienį ši organizacija dar sykį paragino tęsti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina.
Triukšmas dėl „AstraZeneca“ vakcinos, kilęs kelioms šalims pranešant apie naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimą, temdo pasaulines vakcinavimo pastangas siekiant nutraukti daugiau kaip 2,6 mln. gyvybių nusinešusią pandemiją.
„AstraZeneca“ vakcina, kuri yra viena pigiausių ir lengviausiai saugomų bei transportuojamų, vadinama alternatyva neturtingesnėms šalims ir šiuo metu yra itin svarbi programos COVAX dalis. Šios Jungtinių Tautų programos tikslas yra parūpinti vakcinų nuo COVID-19 ir teisingai paskirstyti ją pasaulyje.
Didžiulę imunizavimo programą vykdanti Indija trečiadienį paskelbė, kad ir toliau „visais pajėgumais“ skiepys „AstraZeneca“ vakcinos dozėmis, gaminamomis šios šalies Serumų institute.