Ketvirtadienį Vienoje paskelbtoje metinėje ataskaitoje agentūra nurodo, kad dabartinės pagalbos priemonės turėtų būti labiau orientuotos į moteris ir vaikus – didžiąją pabėgėlių dalį, pranešė Vokietijos naujienų agentūra DPA.
Raginimas nuskambėjo tęsiantis 2022 metų vasarį Kremliaus pradėtam plataus masto karui Ukrainoje. Nuo to laiko, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) duomenimis, iš Ukrainos pabėgo apie 8,3 mln. žmonių.
Apie 5,1 mln. iš jų turi laikiną apsaugą pagal specialią tvarką ir jiems nereikia prašyti prieglobsčio ES, Šveicarijoje ir Norvegijoje.
FRA teigiamai įvertino tai, kad kai kuriose ES šalyse, įskaitant Vokietiją, asmenų iš Ukrainos apgyvendinimas yra centralizuotai reguliuojamas valstybės arba tolygiai paskirstomas šalyje.
„Vis dėlto viešojo apgyvendinimo galimybes ir tinkamumą riboja nepakankamas finansavimas ir ilgalaikių sprendimų trūkumas“, – teigiama pranešime.
Ataskaitoje pažymima, kad dauguma pabėgėlių dirba darbus, kuriems būtų pakakę žemesnės grandies išsilavinimo.
FRA paragino gerinti kalbų mokymą ir ukrainiečių kvalifikacijos pripažinimą.
Ji taip pat teigė, kad svarbu integruoti ukrainiečių vaikus į mokyklas ir darželius, kad jie ne tik tobulėtų, bet ir kad jų motinos galėtų susirasti darbą.
Ataskaitoje pažymima, kad Ukrainos moterims, patyrusioms lytinį smurtą ar išnaudojimą, reikia specialiai pritaikytos pagalbos.
„ES greitai pradėjusi taikyti Laikinosios apsaugos direktyvą suteikė galimybę nuo konflikto bėgantiems žmonėms greitai įsikurti, dirbti, keliauti ir naudotis paslaugomis visoje ES“, – sakė FRA vadovai Jimas Clarkenas (Džimas Klarkenas) ir Michaelas O'Flaherty (Maiklas O'Flahertis).
„Tačiau karui tęsiantis šalys turi pereiti nuo trumpalaikių priemonių prie tvaresnių sprendimų“, – pridūrė jie.