Tai pirmas oficialus pranešimas apie mirties atvejus, susijusius su viena didžiausių aplinkosaugos krizių nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.
Rusijos paskirtas Naujosios Kachovkos meras Vladimiras Leontjevas Rusijos valstybinei televizijai sakė, kad dar du žmonės, dingę po antradienį įvykusios užtvankos griūties, buvo surasti ir juos stengiamasi evakuoti.
Pareigūnų teigimu, iš abiejų Dnipro upės, kuri tapo kovojančių pajėgų fronto linijos dalimi, pusių evakuota mažiausiai 4 000 žmonių.
Į Ukrainos kontroliuojamą vakarinį jos krantą ketvirtadienį atvyko prezidentas Volodymyras Zelenskis, kad įvertintų, kaip reaguojama į įvykio padarytą žalą. Savo „Telegram“ paskyroje jis rašė, kad padeda vertinti pastangas evakuoti civilius gyventojus, aprūpinti juos geriamuoju vandeniu ir kita parama, taip pat stengiantis sustabdyti didžiulę žalą aplinkai.
V. Zelenskis užsiminė ir apie galimybę suteikti finansinę pagalbą gyventojams bei įmonėms, atitinkamai praradusiems namus ir patalpas.
Užtvanka ir su ja susijęs rezervuaras, kurie pietinei Ukrainos daliai yra labai svarbūs gėlo vandens tiekimui ir drėkinimui, yra Chersono regione, kurį Maskva neteisėtai aneksavo rugsėjį ir kurio dalį Rusijos pajėgos okupavo per pastaruosius metus.
Regiono gubernatorius Oleksandras Prokudinas sakė, kad ketvirtadienio rytą vidutinis potvynio lygis regione siekė daugiau kaip 5,6 metro, o maždaug 600 kvadratinių kilometrų plotas buvo apsemtas – daugiau kaip du trečdaliai šio ploto yra Rusijos kontroliuojamame rytiniame krante.
Tikrasis nelaimės mastas nukentėjusioje teritorijoje, kurioje gyveno daugiau kaip 60 000 žmonių, dar tik aiškėja.
Rezervuaras taip pat labai svarbus vandens tiekimui Krymo pusiasaliui, kurį Rusija neteisėtai aneksavo 2014 metais.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) tviteryje teigė, kad užtvankos sugriovimas yra išpuolis ir žiaurus veiksmas, tačiau nieko dėl to neapkaltino.
Paryžius pareiškė, kad skuba teikti pagalbą, įskaitant vandens valymo įrenginius, 500 000 vandens valymui skirtų tablečių ir higienos reikmenų rinkinius, kad padėtų žmonėms, kurie dėl šios nelaimės buvo priversti palikti namus.
Ukrainos pareigūnai apkaltino Rusiją tyčia sunaikinus užtvanką, kuri yra Maskvos pajėgų kontroliuojamoje teritorijoje.
Tuo metu autokratinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka, svarbus Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, palaikė Rusijos teiginį, kad užtvanką susprogdino ukrainiečiai, norėdami nukreipti dėmesį nuo nesėkmingo bandymo pradėti kontrpuolimą.
„Jiems reikėjo nuslėpti tris dienas trukusį „kontrpuolimą“, per kurį jie prarado beveik 200 šarvuočių ir daugiau kaip 2 000 karių“, – sakė jis per ketvirtadienį vykusį susitikimą su pareigūnais.
„Ir taip viskas sukasi apie Kachovką, o apie tai niekas nekalba. Tai gana akivaizdu“, – pridūrė A. Lukašenka.
Zelenskis giria pagalbos pastangas Chersono srityje
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis ketvirtadienį gyrė gelbėtojų ir savanorių pastangas Chersono srityje toliau evakuojant gyventojus iš rajonų, užlietų griuvus Rusijos kontroliuojamoje Pietų Ukrainos dalyje esančiai užtvankai.
Jis sakė apsilankęs ten, kur žmonės evakuojami iš užlietų rajonų. „Mūsų užduotis yra apsaugoti gyvybes ir kuo labiau padėti žmonėms. Dėkoju gelbėtojams ir savanoriams! Dėkoju visiems, dalyvaujantiems šiame darbe!“ – kalbėjo V. Zelenskis.
V. Zelenskis paskelbė vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip jis susitinka su vietos pareigūnais, o jie aiškina apie esamą sistemą. Įrašuose taip pat matyti, kad prezidentas buvo nuėjęs apžiūrėti potvynio.
Kiek anksčiau V. Zelenskis pranešė apie darbinę kelionę į Chersono sritį, kur ryte naujienų agentūros AFP žurnalistai matė sustiprintą apsaugą.
V. Zelenskis sakė, kad surengė susitikimą, kuriame aptarė gyventojų evakuaciją iš galimų potvynių zonų, užtvankos sprogimo sukeltos avarinės situacijos likvidavimą ir gyvybiškai svarbios pagalbos užlietose teritorijose organizavimą.
Taip pat buvo aptartos „regiono ekosistemos atkūrimo perspektyvos ir operatyvinė karinė padėtis“, sakė jis.
V. Zelenskis trečiadienį kreipėsi į tarptautines organizacijas ir išreiškė susirūpinimą, kad Jungtinės Tautos ir Raudonasis Kryžius nepakankamai padeda likviduoti užtvankos griūties padarinius.
„Kiekvienas ten žuvęs žmogus yra nuosprendis esamai tarptautinei architektūrai ir tarptautinėms organizacijoms, pamiršusioms, kaip gelbėti gyvybes“, – sakė jis savo vakaro kalboje.