Nors neseniai paskelbti Jungtinės Karalystės sveikatos agentūros duomenys rodo, kad prieš Naujuosius metus teigiamų COVID-19 testų atsakymų sumažėjo, profesorius A. Pollardas įspėjo, kad šventiniu laikotarpiu paprastai ir yra pastebimas „atvejų sumažėjimas“.
„Iš tikrųjų tai yra tai, kas vyks toliau, kai vaikai grįš į mokyklą, – sakė jis laikraščiui „Mirror“. – Dauguma žmonių per Naujuosius metus pasiėmė atostogas ir dabar pradeda grįžti į darbą“.
Naujoji atmaina jau tapo dominuojančia
Remiantis Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos agentūros duomenimis, per savaitę iki gruodžio 27 d. Didžiojoje Britanijoje buvo užregistruoti 7 862 teigiami COVID-19 atvejai. Per septynias dienas iki gruodžio 22 d. pranešta apie 179 mirties atvejus, kai mirties liudijime buvo įrašytas COVID-19, skelbia portalas „Daily Mail“.
Šiuo metu vyrauja labai užkrečiama COVID-19 atmaina JN.1, kuri sudaro didžiąją dalį visų Jungtinėje Karalystėje patvirtintų atvejų. Duomenys rodo, kad tai yra tris kartus dažniau pasitaikanti atmaina, lyginant su kitomis COVID-19 variacijomis.
„Šiuo metu ji geriau plinta, todėl tapo dominuojančia, – paaiškino profesorius A. Pollardas. – Šiuo metu ji tiesiog geresnė už kitus variantus“.
Jis teigė, kad ciklas, kai naujos atmainos monopolizuoja COVID-19 atvejų dalį, kartojasi nuo pat pandemijos pradžios 2020 m.
„Mutavę virusai tiesiog yra geresni ir išstumia visus kitus. Tai vyksta todėl, kad jie geriau išvengia imuninių reakcijų, kurias turime nosyje ir gerklėje ir kurios neleistų seniesiems variantams sukelti infekcijų“, – sakė jis.
Koronavirusas niekur nedings
Profesorius Pollardas pridūrė, kad, nepaisant to, jog JN.1 yra labai užkrečiamas, nėra tvirtų įrodymų, kad jis yra mirtinesnis už ankstesnius. Andrew Pollardas teigė manantis, kad mažai tikėtina, jog Jungtinėje Karalystėje vėl reikės imtis priemonių, panašių į tas, kurių buvo imtasi pandemijos įkarštyje.
„Tikėtina, kad COVID-19 ir toliau cirkuliuos artimiausioje ateityje. Nėra jokios priežasties, kodėl jis turėtų visiškai išnykti“, – sakė profesorius A. Pollardas. Jis paaiškino, kad virusas gali prisitaikyti prie imuniteto ir kurti naujas atmainas, „kurios vis dar gali sparčiai plisti, nors mes ir turime imunitetą“.
COVID-19 ir gripas
„Prognozuoju, kad jis, kaip ir gripas, mus lydės visą likusį gyvenimą. Neaišku, ar jo užsikrėtimo piku taps žiemos metas, o likusią metų dalį nieko neatsitiks, ar ir toliau viskas bus šiek tiek nenuspėjama, ir susirgimų skaičius skirtingais metų laikais svyruos“, – kalbėjo profesorius.
A. Pollardas teigė, kad dėl buvusios ūmios pandemijos, dabar pakankamai daug dėmesio yra skiriama COVID-19 virusui, tačiau, jo nuomone, „gripas ir toliau kelia didesnę grėsmę silpnesnį imunitetą turintiems visuomenės nariams“.
Tikėtina, kad netgi naujos COVID-19 atmainos, daugumai gali sukelti tik „nemalonų peršalimą“ arba „viršutinių kvėpavimo takų infekciją“, nors kai kuriems užsikrėtusiems gali prireikti ir gydymo ligoninėje. „Svarbu paminėti, kad per pastaruosius dvejus metus yra daug labiau tikėtina sunkiai susirgti gripu“, – pakartojo profesorius.