„Tai yra įrodymas, kuris patvirtina, jog dėl ligos organizme yra kažkas negerai“, – sakė tyrimo autorius Robas Wüstas iš Amsterdamo Vrije universiteto.
Manoma, jog vien Jungtinėje Karalystėje ilguoju koronavirusu serga apie 2 mln. žmonių. Daugumai iš jų, po sporto, ligos simptomai pablogėja ir, atrodo, blogėja ištisas savaites.
Tyrimo eiga
„Nature Communications“ žurnale paskelbtame tyrime, dalyvavo 25 ilguoju kovidu sergantys pacientai, kurie pareiškė, kad po fizinio krūvio jaučia negalavimus. Taip pat dalyvavo ir 21 asmuo, kuris sirgo koronavirusu, bet visiškai pasveiko. Nė vienas tyrimo dalyvis nebuvo hospitalizuotas dėl COVID-19, o prieš užsikrėsdami virusu visi buvo sveiki ir darbingo amžiaus.
Tyrimo eiga buvo paprasta – kiekvienas dalyvis apie 10–15 minučių važinėjo dviračiu, o kraujo mėginiai ir skeleto raumenų biopsijos buvo paimtos savaitę prieš tyrimą ir kitą dieną po jo.
Tyrimo rezultatai
Ištyrę prieš fizinį krūvį paimtas biopsijas, tyrėjai nustatė, kad sergančiųjų ilguoju kovidu raumenyse buvo daugiau baltųjų raumenų skaidulų nei pas sveikus dalyvius. Šių skaidulų ląstelėse yra mažiau energiją gaminančių struktūrų, vadinamų mitochondrijų, bei mažiau kapiliarų.
Tyrėjų komanda taip pat nustatė, kad žmonių, turinčių ilgąjį kovidą, mitochondrijos veikia ne taip gerai kaip sveikų dalyvių.
„Šie rezultatai iš dalies paaiškina, kodėl žmonės su ilguoju kovidu yra mažiau pajėgūs sportuoti“, – teigė R. Wüstas.
Raumenų gniužulai
Komanda taip pat nustatė, kad žmonių, turinčių ilgąjį kovidą, skeleto raumenyse buvo daugiau baltymo, vadinamo amiloidu, gniužulų. Tačiau nebuvo įrodyta, kad šie „mikrogniužulai“ užkemša kraujagysles.
Palyginus biopsijas, paimtas prieš ir po važiavimo dviračiu, paaiškėjo, kad asmenų, turinčių ilgąjį kovidą, mitochondrijų funkcija po fizinio krūvio pablogėjo. Taip pat sergančiųjų dalyvių audiniai po fizinio krūvio buvo daug labiau pažeisti, o organizmas bando juos pataisyti.
Tyrimo išvados
„Tai gali paaiškinti, pavyzdžiui, raumenų skausmą, kurį šie pacientai patiria po fizinio krūvio. O patys tyrimo rezultatai rodo, kad ilgąjį kovidą turintys žmonės turėtų vengti intensyvaus sporto, – sakė R. Wüstas. – Tai kenkia raumenims, blogina medžiagų apykaitą ir gali paaiškinti, kodėl iki kelių savaičių po fizinio krūvio galima jausti raumenų skausmą ir nuovargį“.
Oksfordo universiteto profesorė Betty Raman, kuri tyrime nedalyvavo, teigė, kad jos pačios tyrimai rodo, jog mitochondrijų disfunkcija gali turėti įtakos nuovargiui, kurį patiria kai kurie ilguoju kovidu sergantys žmonės.
Pasak jos, naujausias tyrimas patvirtina, kad mitochondrijų būklę gerinantis gydymas gali būti naudingas.
„Nors tikėtina, kad nuovargis yra susijęs su šiais medžiagų apykaitos sutrikimais, gali būti, kad tam įtakos turi ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, ilgalaikis uždegimas“, – aiškino ekspertė.