O kada nauja vaistų partija pasieks Lietuvos vaistines – apie tai TV3 žinių reportaže.
Vaistinės aiškina, kad dėl tiekimo trikdžių kalta Sveikatos apsaugos ministerija. Pati ministerija teisinasi, kad vaistų užsakė gruodžio pradžioje, kai tik padidėjo sergamumas kovidu.
„Šiuo metu Vilniuje jau, deja, negalima įsigyti vaistų nuo koronaviruso, tačiau to vaisto dar turėtų būti ir kitose savivaldybėse, ir kituose didžiuosiuose miestuose. Tai mes patartume skambinti į mūsų pagalbos centrą ir ten išsiaiškinti, kur artimiausiai paciento galima įsigyti vaistą nuo koronaviruso“, – kalba „Eurovaistinės“ atstovė Kamilė Rutkaitė.
Pasiteiravus, kur dar galima gauti vaisto nuo kovido, atstovė teigia, kad Kaune, Panevėžyje, Utenoje ir Telšiuose, tad vilniečiui arčiausiai vaisto nuo COVID-19 tektų važiuoti į Uteną.
„Kur garantija, kad kol nuvažiuosi iki tos Utenos, kad jų ten bus. Išvažiuoji, dvi valandos kelio, dar tokiu keliu. Gali būt, kad nebebus tų vaistų paprasčiausiai“, – klausia gatvėje sutikti praeiviai.
Liko vos 400
Lietuvoje vaistai nuo COVID-19 Lietuvoje atsirado gegužę. Tuomet Sveikatos ministerija skelbė, kad nupirko 13 tūkstančių pakuočių. Šiandien vidudienį visoje Lietuvoje buvo likę apie 400 pakuočių.
„Šiuo metu patys laukiame žinių iš Sveikatos apsaugos ministerijos dėl vaistų papildymo“, – aiškina K. Rutkaitė.
Kodėl Vilniuje nebeliko vaistų nuo kovido, o kituose miestuose jie eina į pabaigą, ministerija aiškina taip:
„Todėl, kad padidėjo sergamumas ir padidėjo suvartojimas. Su visais vaistais taip būna. Su antibiotikais taip nutinka“, – sako SAM Farmacijos politikos departamento patarėja Dovilė Zacharkienė.
„Nu, čia jau ministerijos problema, turėjo pasirūpinti, žinojo, kad bus sergamumas, kad dabar toks laikotarpis“, – kalba vilniečiai.
„Žmonės gi miršta nuo to kovido, reikalingi būtinai vaistai, o jų nėra, tai ką daryt. Kaip gelbėtis nuo ligos?“ – klausia kiti.
Atkeliaus sausio pradžioje
Ministerija aiškina, kad papildomą pusšešto tūkstančio pakuočių partiją užsakė gruodžio pradžioje.
„Galiu pasakyt, kad ministerija tai tikrai dėjo daug pastangų ir pats gamintojas nemažai pastangų dėjo, ir vaistinių tinklas, tikrai viską sutvarkėm dar gruodžio pradžioj, kai matėm, kad stipriai mažėja to vaisto, o burbančių buvo ir bus. Sakė bus vaistų, dabar nebus vaistų, koks čia darbas yra, blogas darbas, aišku“, – pasakoja D. Zacharkienė.
Ministerija žada, kad užsakyti vaistai nuo kovido Lietuvą pasieks sausio pradžioje. Ligoniai tiek laukti negali – vaistą, kuris stabdo viruso dauginimąsi ląstelėse, reikia pradėti gerti kuo greičiau, per 5 paras nuo simptomų pradžios.
Beje, vaistus nuo kovido, kurie su gydytojo receptu yra nemokami, galima atsiimti tik „Eurovaistinėse“ – kitų tinklų vaistinės jų nedalina.
„Kvietėm visus tinklus, norinčius prisidėti prie šitos galimybės išduoti pacientams vaistus, tai „Eurovaistinės“ tinklas atsiliepė“, – teigia SAM Farmacijos politikos departamento patarėja.
Vaistų nuo kovido reikia ne visiems – gydytojai juos išrašo rizikos grupių žmonėms: vyresnio amžiaus arba sergantiems lėtinėmis ligomis – tiems, kam gresia komplikacijos. Artimiausiu metu vaistų nuo kovido poreikis gali dar didėti – virusas siautėja vis labiau.
„Stebime savaitinius sergamumo duomenis, jie šiek tiek rodo didėjimą, praeitos savaitės kovido ligos atvejų skaičius buvo mažesnis, negu prieš tai savaitę, tačiau bendras kvėpavimo takų infekcijų sergamumas išlieka didėjantis“, – sako NVSC atstovė Greta Gargasienė.
Jau pusė Lietuvos savivaldybių pasiekė epideminį lygį, kai sergamumas kvėpavimo ligomis sudaro pusantro tūkstančio atvejų šimtui tūkstančių gyventojų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Kazkoks fantastinis "vaistas" nuo kovido, kad zurnaliugos net jo pavadinimo nesugeba parasyti.