Centro duomenų perdavimo stebėsenos sistema aptiko duomenų perdavimo sutrikimą Ventspilio–Gotlando atkarpoje. LVRTC toliau teikia paslaugas kitais duomenų perdavimo keliais, tad vartotojai Latvijoje iš esmės neturėtų pajusti sutrikimų.
„Šiuo metu yra pagrindo manyti, kad kabelis reikšmingai pažeistas ir kad žalą nulėmė išorės įtaka“, – sakė LVRTC atstovė Vineta Sprugainė.
Pradėtas tyrimas.
Kabelis yra daugiau kaip 50 m gylyje, todėl pažeidimo pobūdis paaiškės tik pradėjus remonto darbus, sakė V. Sprugainė.
Latvijos ministrė pirmininkė Evika Silina sušaukė ministrų ir atitinkamų tarnybų pasitarimą.
Švedų premjeras Ulfas Kristerssonas irgi pranešė apie incidentą.
„Yra informacijos, kad Baltijos jūroje pažeistas bent vienas duomenų perdavimo kabelis tarp Švedijos ir Latvijos. Kabelis priklauso Latvijos įmonei. Visą dieną palaikau glaudžius ryšius su savo kolege Latvijos ministre pirmininke Evika Silina“, – parašė jis socialiniame tinkle „X“.
Patikrintas laivas
Tuo metu Latvijos ginkluotosios pajėgos skelbia, kad nustatė laivą, kuris gali būti susijęs su povandeninio kabelio sugadinimu.
Latvijos karinės jūrų pajėgos išsiuntė patrulinį laivą, kad jį patikrintų.
Po E. Silinos sušaukto susitikimo Karinių jūrų pajėgų vadas Maris Polencas žurnalistus informavo, kad Karinės jūrų pajėgos, bendradarbiaudamos su LVRTC ir atsižvelgdamos į incidentus su kabeliais Baltijos jūroje, jau parengė algoritmus, kaip elgtis tokiais atvejais.
Tuo pačiu metu Baltijos jūroje ištisą parą budi karinių jūrų pajėgų laivas, kuris buvo nedelsiant išsiųstas apžiūrėti šalia kabelio esančio „Michalis San“.
Karinės jūrų pajėgos nustatė, kad laivas yra pakeliui į Rusiją ir laukia leidimo tęsti kelionę.
„Jokių įtartinų veiksmų laive neaptikome, inkarui žalos nepadaryta, be to, toliau analizuojame kitų rajone esančių laivų judėjimą“, – sakė M. Polencas.
Viešai prieinama informacija rodo, kad „Michalis San“ plaukioja su Maltos vėliava. Laivas atplaukė iš Alžyro Bedžajos uostamiesčio, rodo laivų stebėjimo svetainėje „MarineTraffic“ pateikti duomenys.
Jūrų operacijų centras išanalizavo laivų eismą kabelio pažeidimo rajone ir nustatė dar du laivus, buvusius už Latvijos teritorinių vandenų ir išskirtinės ekonominės zonos ribų.
Ginkluotosios pajėgos apie incidentą taip pat informavo NATO sąjungininkes, įskaitant Švediją, ir keičiasi informacija apie incidentą.
Pastaraisiais mėnesiais Baltijos jūroje buvo nutraukti keli povandeniniai telekomunikacijų ir elektros kabeliai. Tai, ekspertų ir politikų teigimu, gali būti Rusijos organizuotų hibridinio karo veiksmų dalis.
Lapkričio 17-ąją buvo pažeistas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos Gotlando salos į Lietuvą. Jis buvo sutvarkytas ir dabar veikia tinkamai.
Švedijos žiniasklaida anksčiau šį mėnesį pranešė apie bandymus pažeisti Lietuvą ir Švediją jungiantį povandeninį elektros kabelį „NordBalt“. Karinės jūrų pajėgos sustiprino „NordBalt“ Baltijos jūroje stebėseną.
NATO sausio pradžioje paskelbė Baltijos jūroje pradedanti naują stebėjimo misiją, kurioje dalyvaus patruliavimo laivai ir orlaiviai, ir kurios tikslas – užkirsti kelią bet kokiems bandymams atakuoti povandeninę infrastruktūrą regione.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Kada pisssst pradėsim tas vatines lervas?