Tai dar vienas bandymas daryti ekonominį spaudimą Maskvai dėl jos karo Ukrainoje.
Pagal įsakymą, kurį penktadienį pasirašys prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), Jungtinėms Valstijoms bus leista taikyti vadinamąsias antrines sankcijas finansinėms institucijoms, kurios remia Rusijos gynybos pramonę, sakė pareigūnai.
JAV, didžiausia pasaulio ekonomika, siunčia žinią finansų įstaigoms, kad jos turi labai gerai pagalvoti, ką pasirinkti, sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs aukšto rango pareigūnas.
„Galiausiai, jei beveik bet kuriam pasaulio bankui suteiksite galimybę rinktis, ar ir toliau pardavinėti nedidelį kiekį prekių Rusijos karinės pramonės kompleksui, ar būti prisijungusiam prie JAV finansų sistemos, jis pasirinks būti prisijungęs prie JAV finansų sistemos, nes mūsų ekonomika yra kur kas didesnė, o mūsų valiuta naudojama visame pasaulyje“, – teigė jis.
Tačiau Rusija siekia sumažinti priklausomybę nuo dolerių, eurų ir jenų po to, kai jos 2022 metų vasarį pradėta invazija į Ukrainą išprovokavo Vakarų sankcijų bangą.
Didžiausi Kinijos bankai, pasitraukus Vakarų institucijoms, nuo karo pradžios suteikė Rusijai milijardus dolerių vertės kreditų juaniais.
JAV pareigūnas išreiškė viltį, kad Europos ir JAV bankai, nors ir neturintys tiesioginių investicijų Rusijoje, darys spaudimą šioje šalyje veikiantiems partneriams.
Sankcijų smūgis Rusijai
Rusijos ekonomikai dėl sankcijų buvo padaryta didelė žala, tačiau ji vis dar auga.
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) spalį prognozavo, kad 2024 metais augimas sieks 1,1 procento.
Pagrindinis sankcijų taikinys yra Rusijos naftos eksportas, o Vakarų šalys sutiko nustatyti ne didesnę kaip 60 JAV dolerių (54 eurų) už barelį viršutinę ribą.
JAV Iždo departamentas ketvirtadienį pranešė, kad dėl šio apribojimo Rusijos mokestinės pajamos iš naftos ir naftos produktų eksporto sausio–lapkričio mėnesiais, palyginti su praėjusiais metais, sumažėjo 32 procentais.
Tačiau kiti vertinimai buvo ne tokie optimistiški. Neseniai Kyjivo ekonomikos mokyklos atliktame tyrime nustatyta, kad dėl plačiai paplitusio sukčiavimo praktiškai nesilaikoma kainų viršutinės ribos.
Naujos pastangos taikyti antrines sankcijas dedamos Didžiojo septyneto (G-7) grupei nesiryžtant areštuoti Rusijos vyriausybės turto, kad paremtų Ukrainą. Tai galėtų būti dar viena priemone, padedančia daryti spaudimą Rusijai. Šios priemonės pritaikymą palaiko JAV.
Netrukus gali nutrūkti ir tiesioginė JAV parama Ukrainai, Kongresui vis dar nepatvirtinus J. Bideno administracijos prašymo. Įstatymo projektas dėl finansinės paramos Ukrainai JAV Senate buvo atmestas dėl nesusijusio ginčo dėl imigracijos politikos.
Baltieji rūmai baiminasi, kad pagalbos nutraukimas suteiktų naują postūmį Rusijai, tęsiančiai invaziją į Ukrainą, kuri nuo plataus masto karo pradžios iš Jungtinių Valstijų gavo 43 mlrd. dolerių (40,3 mlrd. eurų) karinės pagalbos.
Be to, JAV, imdamosi tolesnių veiksmų, penktadienį aiškiai nurodys, kad uždraus produktus, kurių kilmės šalis yra Rusija, net jei jie kažkur kitur yra iš esmės perdaryti, sakė kita JAV pareigūnė.
Ji sakė, kad po šią savaitę Europos Sąjungos paskelbto rusiškų deimantų draudimo bus uždrausti brangakmeniai, kurių kilmės šalis yra Rusija, nepaisant to, kad jie apdirbami kitur.
Rusams pavyko sušvelninti sankcijų poveikį prekiaujant per trečiąsias šalis, ypač Vidurinę Aziją, kur smarkiai išaugo technologijų siuntų kiekis.
Jungtinės Valstijos vis dažniau taiko antrines sankcijas, nors kai kurie politikai ir ekspertai nuogąstauja, kad tai paskatins kitas šalis atsisakyti dolerio.
Jungtinės Valstijos savo įtaką Iranui akivaizdžiausiai panaudojo grasindamos šalims, kurios perka naftą iš šios valstybės.