Naujausioje JAV karo studijų instituto (ISW) analizėje rašoma, kad aukšti Rusijos pareigūnai ir Kremliaus atstovai tyčiojosi iš idėjos, kad Rusija įsiverš į Ukrainą iki pat invazijos pradžios. Putinas invaziją atkakliai ir toliau vadino „specialiąja karine operacija“, o ne karu, ir taip nesudarė Rusijoje informacinių sąlygų parengti gyventojus mobilizacijai.
V. Putino informacinės klaidos šiuo klausimu yra ypač svarbios, nes Rusijos gyventojų dabar beveik neįmanoma suvienyti prieš bendrą „priešą“ – Rusijos žemėje nėra nei Ukrainos, nei NATO karių, negresia ir invazija į Rusijos užnugarį.
„Tai ne 1812, 1914 ar 1941 metai, o veiksnių, prisidėjusių prie gyventojų sutelkimo ankstesniuose Rusijos karuose, šiame agresijos kare tiesiog nėra, kad ir kaip Putinas jį pristatytų savo žmonėms“, – rašoma ISW analizėje.
Analitikai pastebi, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos bent jau nuo 2008 metų nesudarė sąlygų veiksmingai didelio masto mobilizacijai ir nesukūrė momentinei mobilizacijai būtinų rezervinių pajėgų. Greitų šių problemų sprendimo būdų nėra.
„Mobilizacijos procesas bus negražus, atsargos karių kokybė žema, o motyvacija kovoti tikriausiai dar blogesnė“, – tvirtina JAV analitikai.
Tačiau kartu pažymima, kad sistema yra pakankamai suderinta, kad kariniai komisarai ir kiti Rusijos pareigūnai galėtų surasti žmones ir išsiųsti juos į mokomuosius dalinius, o vėliau – į karą.
„Problemos, griaunančios Putino pastangas sutelkti rusus kovai, yra tokios gilios ir esminės, kad jis negalės jų išspręsti artimiausiais mėnesiais, o galbūt ir metais.
Ši mobilizacija neturės įtakos karo eigai 2022 metais ir greičiausiai neturės dramatiškos įtakos Rusijos gebėjimui išlaikyti dabartinį pastangų lygį 2023 metais“, – konstatavo analitikai.