Penki iš 31 amerikietiško tanko „Abrams“, išsiųsto į Ukrainą nuo 2023 m. sausio, jau buvo prarasti dėl Rusijos veiksmų. Jie buvo pristatyti po kelis mėnesius trukusio intensyvaus Kyjivo spaudimo, tačiau šie tankai nesugebėjo padaryti lemiamo poveikio mūšio lauke, kurio tikėjosi Ukraina.
Peržiūrės taktiką
„Abrams“, kurių kiekvieno vieneto kaina yra apie 9 mln. eurų, tapo masinio bepiločių orlaivių naudojimo auka, nes abi pusės naudoja stebėjimo ir smogiamąsias platformas kovose, kurios tapo būdingos Rusijos invazijai.
Nuolatinis dronų buvimas ore apsunkino didelės vertės ginkluotės sistemų, tokių kaip „Abrams“, sutelkimą ir perkėlimą arti fronto.
„Nėra atviros teritorijos, per kurią būtų galima tiesiog važiuoti nebijant, kad bus aptikta“, – balandžio pabaigoje žurnalistams sakė aukštas gynybos pareigūnas.
Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininko pavaduotojas admirolas Christopheris Grady ir trečias neįvardytas šaltinis patvirtino, kad išlikę tankai buvo atitraukti nuo fronto, o amerikiečiai ir ukrainiečiai dabar planuoja peržiūrėti jų naudojimo taktiką.
„Kai pagalvoji apie kovos evoliuciją, masinė ginkluotė aplinkoje, kurioje bepiločių orlaivių sistemos yra visur, gali kelti pavojų“, – sakė Ch. Grady.
Propaganda vaizduoja numuštus tankus
Rusijos propagandoje daug dėmesio skiriama vaizdo įrašams, kuriuose užfiksuoti nuginkluoti Vakarų tankai.
„Šiame tanke nėra nieko neįprasto, kaip jį giria Vakarai ir Ukraina“, – Rusijos valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė vienas karys, – Jis paliko prastą įspūdį, tikėjausi kažko daugiau“.
Maskva ne kartą žadėjo sunaikinti Ukrainai siunčiamas pažangias Vakarų ginkluotės sistemas, tvirtindama, kad JAV ir jų sąjungininkių pagalba tik pratęs ir nepadės laimėti karo Ukrainai.
Pavyzdžiui, praėjusį rugsėjį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas per spaudos konferenciją žurnalistams sakė: „Nėra panacėjos, nėra vieno ginklo, kuris galėtų pakeisti jėgų pusiausvyrą mūšio lauke“.
Apie Vakarų ginklus jis sakė: „Vakarų ginkluotė taip pat sudegs“.