Portalas „The Sun“ skelbia, jog 12-oji „Azovo“ brigada turėjo vieną tikslą – rizikuodami gyvybe prasmukti per fronto liniją ir pavogti tanką T-72, nes Kyjivas baiminosi, kad šis tankas gali įveikti bepiločius lėktuvus.
Įstrigo vielose
Balandžio pradžioje tankas T-72 įvažiavo į fronto liniją netoli Rytų Ukrainos Donecko srityje. Jis susidūrė su kovos mašina ir įstrigo spygliuotose vielose.
Ukraina nedelsdama smogė savo sėdinčiam taikiniui iš bepiločio orlaivio. Jo trijų žmonių įgula žuvo, bet pats tankas nenukentėjo, patyrė tik minimalią žalą.
O Kyjivas jo labai norėjo.
Šis tankas – ypatingas
Per 26 karo mėnesius Rusija neteko 2 600 tankų T-72, tačiau šis buvo ypatingas – prie jo bokštelio buvo pritvirtinta keistas antenų ir siųstuvų statinys.
Atrodė, kad improvizuota elektroninio karo sistema gali bandyti blokuoti radijo signalus tarp atakos bepiločių lėktuvų ir jų operatorių.
Tačiau įrenginys neveikė, ir Ukrainai reikėjo sužinoti, kodėl.
Bepiločių orlaivių kare abi pusės nuolat stengiasi išlikti vienu žingsniu priekyje, atremdamos priešo elektroninę ataką, ir paleisti savo trukdžius.
Buvo įsakyta surengti išpuolius
12-ajai „Azovo“ brigadai buvo įsakyta surengti tris pavojingus naktinius išpuolius į „niekieno žemę“, kad pavogtų apleistą tanką, praneša „The Telegraph“.
Įtūžęs dalinys turėjo išpainioti tanką iš spygliuotų vielų raizgalynės, pakeisti jo akumuliatorius ir išvalyti visas jo kelyje padėtas minas.
Tuomet T-72 teko važiuoti per bombarduotą vietovę į Ukrainą, pakeliui jį apšaudė rusų artilerija.
Tai, ką jie rado, buvo ne naujas bauginantis trukdymo įrankis, o lipnia juosta suklijuota nesuderinta antenų ir siųstuvų mišrainė. „Azovo“ vadas santūriai ją įvardijo kaip „laikiną“.
Anksčiau Rusija susidūrė su kritika dėl savo elektroninio karo sistemų fronte. Dėl artilerijos praradimo kenčianti Ukraina, medžiodama priešą ir sprogdindama jo tankus, labai pasikliauja bepiločiais orlaiviais – kamikadzėmis, kurie yra pirmojo asmens vaizdo (FPV) dronai.
Daugiau kaip du trečdaliai sunaikintų tankų
Daugiau kaip du trečdaliai pastaraisiais mėnesiais sunaikintų Rusijos tankų buvo sunaikinti naudojant bepiločius orlaivius, „Foreign Policy“ sakė NATO pareigūnas. Be to, jie nuolat pritaikomi ir tobulinami, nes Ukrainos kariuomenė mokosi iš kiekvieno naujo mūšio.
Kyjivo atakos bepiločių orlaivių „Arsenal“ operacijų vadovas sakė, kad FPV trimis iš penkių savo taikinių mūšio lauke sunaikina tris iš penkių.
Jis pavadino FPV „mūsų kalaviju, mūsų smogiamąja jėga“ ir pridūrė, kad: „Absoliučiai kiekvienas dronas, net ir tie, kurie patenka į Rusijos elektroninio trukdymo įtaką, gelbsti gyvybes“.
Tačiau patyrusi didelių nuostolių, Rusija dabar bando įveikti Ukrainos technologinę sėkmę naudodama kovinę ginkluotę. Maskvos pajėgos dabar savo tankus ir kovines mašinas lengvai aprūpina šarvuočiais prieš dronus, įskaitant plieninius narvus, vadinamus „mobiliomis slėptuvėmis“.
Įprastas FPV dronas gabena tik vieno kilogramo sprogstamąjį užtaisą, kuris gali būti nepajėgus prasiskverbti pro plieninį skydą. Tačiau žudantys „qaudopteriai“ nuolat pritaikomi ir tobulinami, nes Ukrainos kariuomenė mokosi iš kiekvieno naujo mūšio.
Svarbiausia – technologijos
Vasarį paskirtas naujasis Ukrainos vyriausiasis vadas generolas Oleksandras Syrskis įspėjo, kad vienintelis būdas įveikti Rusiją – pasiekti technologinį pranašumą.
Nustatydamas naują mūšio darbotvarkę, jis teigė, kad įvaldžius bepiločių orlaivių karą ir sukūrus sudėtingesnius ginklus, Kyjivas galės „perimti strateginę iniciatyvą“ iš geriau aprūpinto priešo
2023 m. Ukrainos tikslas buvo įsigyti 200 tūkst. dronų. Volodymyras Zelenskis pažadėjo, kad 2024 m. jie patys sukurs milijoną. Šių metų sausio–vasario mėnesiais pareigūnai atskleidė, kad FPV gamyba jau pasiekė 200 tūkst. vienetų.
Ukraina taip pat tikisi, kad pagrindiniai sąjungininkai atsiųs jai brangesnių, aukštųjų technologijų bepiločių orlaivių, tačiau tiekimai nė iš tolo neprilygsta pakankamam reikalingam mastui.