• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau pirmadienį į Paryžių išvyks paraatletė Gabrielė Čepavičiūtė, kuri pasirodys savo pirmosiose paralimpinėse žaidynėse. Judėjimo negalią turinti plaukikė jau nekantrauja savu kailiu pajusti didžiausio pasaulyje sporto renginio atmosferą. 

Jau pirmadienį į Paryžių išvyks paraatletė Gabrielė Čepavičiūtė, kuri pasirodys savo pirmosiose paralimpinėse žaidynėse. Judėjimo negalią turinti plaukikė jau nekantrauja savu kailiu pajusti didžiausio pasaulyje sporto renginio atmosferą. 

REKLAMA

Jauniausia paralimpinės rinktinės narė 18-metė G. Čepavičiūtė dabar jau mažina pasiruošimo intensyvumą ir daugiau dėmesio skiria minčių nuraminimui prieš ilgai lauktą debiutą. 

„Psichologiškai jaučiu tą vidinę ramybę ir labiau nekantrauju pamatyti, kaip viskas atrodo, kaip jausiu patį baseiną ir visa kita“, – prieš svarbų startą kalbėjo plaukikė. 

Su naujienų portalu tv3.lt bendravusi sportininkė papasakojo apie savo tikslus Prancūzijos sostinėje, meilę plaukimui ir psichologinės sveikatos svarbą.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus istorinis pasiekimas

18-metė sportininkė į Paryžiaus paralimpines žaidynes gavo vardinį kvietimą. Rugpjūčio 28 – rugsėjo 8 dienomis Prancūzijos sostinėje vyksiančiose žaidynėse G. Čepavičiūtė startuos dviejose rungtyse. S6 negalios klasėje besivaržanti sportininkė plauks 100 metrų nugara ir 200 metrų kompleksiniu būdu. 

REKLAMA

Lietuvos paralimpinės rinktinės narė tai vadina svajonės išsipildymu ir iki dabar atsimena momentą, kai sulaukė lemiamo skambučio.

„Kai sužinojau, kad dalyvausiu, tikrai emocinga akimirka buvo. Buvau ką tik po treniruotės, paskambino, kai buvau su maudomu, visa šlapia. Tikrai ir verkiau, ir juokiausi.

Prisimenu, kad nuėjau praustis po dušu, plaunuos plaukus, man ašaros rieda, žmonės žiūri, bet aš tiesiog toliau verkiu“, – juokėsi sportininkė. 

REKLAMA
REKLAMA

G. Čepavičiūtė pasakojo, kad pirmiausia su šia žinia skambino trenerei, šeimai ir artimiausiems draugams. Tiesa, šią naujieną dar labiau pasaldina tai, kad Gabrielė bus pirmoji moteris plaukikė mūsų šalies istorijoje, startuosianti paralimpinėse žaidynėse. 

„Mūsų važiuoja dabar 9 sportininkai ir penkios iš jų yra moterys, tai rodo, kad moterys tame profesionaliame sporte yra, o ypač moterys su negalia. Tai nereiškia, kad moterų sportas sulaukia mažiau dėmesio ar yra mažiau įdomus ar vertas žiūrėti“, – paminėjusi ir kitas Lietuvos paralimpinės rinktinės sportininkes sakė G. Čepavičiūtė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Paryžiaus žaidynės jau galėjo būti antrosios jaunos sportininkės karjeroje. Normatyvą ji buvo įvykdžiusi ir į Tokijo paralimpiadą, tačiau į Japoniją neišskrido dėl šaliai skirtų kvotų. 

Vienintelę vietą tada užpildęs Edgaras Matakas iš Tokijo parsivežė olimpinę bronzą, tačiau G. Čepavičiūtė neslėpė, kad tuo momentu tikrai buvo apmaudu. 

REKLAMA

„Tikrai buvau puikios fizinės formos, bet taisyklės buvo taisyklės. Supratau, kad ne nuo manęs tai priklauso, tai to, kad per daug užsilikčiau strese ir liūdesy, nebuvo. 

Aš užsibrėžiau tikslą toliau sunkiai dirbti, kad išvažiuočiau į Paryžių. Dabar tai ir vyksta“, – šyptelėjo pašnekovė.

Meilė vandeniui – nuo pat mažens

Gabrielė turi įgimtą negalią, o tėvams jau palatoje buvo pasakyta, kad mergaitės kojų raumenys mažiau išsivystę. Dėl šios priežasties G. Čepavičiūtės mamai buvo parekomenduota dukrą vesti į baseiną dėl sveikatinimosi priežasčių. 

REKLAMA

„Mama mane vesdavo į tuos mažylių baseinus, vadinamus „varlinukus“. Man labai patiko vanduo, visas tas jausmas“, – savo pirmus susitikimus su vandeniu pasakojo sportininkė. 

Į rimtą baseiną Šilainiuose mergaitė buvo atvesta būdama ketverių, kur papuolė į Romualdo Bičkausko rankas. 

„Tada dar negalvojau apie jokius rezultatus, tiesiog mane išmokino plaukimo technikos. 

Man patiko ir vanduo, ir baseinas, o treneris labai maloniai ugdė tą meilę baseinui. Nieko daugiau neišbandžiau, ėjau į baseiną, tai toks buvo mano kelias nuo pat pradžių“, – sakė mergina. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Paryžiuje baseine ji nebus vienintelė lietuvė – kartu su G. Čepavičiūte vyks ir praeitų žaidynių medalininkas E. Matakas. Pati sportininkė teigė, kad su plaukiku kartu keliauja į Europos bei pasaulio čempionatus, tad ryšys jau yra ir žaidynėse dėl to bus jaukiau. 

„Tikrai smagiau, kai nesi vienas. Būna pakalbame apie viską, bet man labiausiai įsiminė, kai jis kalbėjo apie pačią atmosferą paralimpinėse, kai tribūnose būna toks garsas, kad dreba net kėdės ir suoliukai nuo fanų šauksmų“, – sakė ji. 

REKLAMA

Vardinį kvietimą gavusi plaukikė didelių tikslų sau nekelia. Labiausiai ji nori parodyti, kad Lietuvoje yra gerų plaukikų.  

„Paprasčiausiai noriu parodyti tai, ką tą dieną mano kūnas leis. Žinau, kokiais laikais nuplaukia mano varžovės, jos man visos yra matytos. Pasižiūrėsiu, kaip bus. 

Aš pakliuvau su vardiniu kvietimu, tai man labai pasisekė. Tai yra šansas parodyti, kad aš esu, aš egzistuoju“, – šyptelėjo pašnekovė.

REKLAMA

Įveikė psichologines problemas

Nors noro mergina sportuoti turėjo daug, tačiau svarbiose varžybose ją pristabdydavo psichologinės problemos. Sportininkė neretai patirdavo panikos atakas, o startai keldavo daug baimės. 

„Prieš startą atsidūrusi prie bokštelio pradėdavau dusti. Galvodavau, tiesiog įkrisiu į vandenį ir nebepaplauksiu. Atsidūrus plaukimo takelyje dusimas niekur nedingdavo, įkvėpdavau kas antrą grybšnį, kai reikėtų bent dvigubai rečiau. Nusiramindavau tik baigusi distanciją, o rezultatai nebūdavo geri. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl streso taip pat stipriai pykindavo. Pamenu, dalyvaudama Lietuvos neįgaliųjų čempionate kartojau mamai, kad nebedalyvausiu varžybose, nes tuoj apsivemsiu“, – yra pasakojusi sportininkė. 

Tam, kad galėtų tęsti savo kelią plaukime, G. Čepavičiūtė kreipėsi į sporto psichologą Šarūną Klizą, kuris jai padėjo išgyvendinti šias problemas. 

Anot sportininkės, specialistas parodė daugybę būdų, kuriuos galima naudoti dėmesiui sutelkti ir jauduliui tvardyti, o dabar su panikos atakomis ji jau nebesusiduria.

REKLAMA

„Man labai padeda muzikos klausymas, vizualizacija, kvėpavimo pratimai. Tuos būdus vis tiek turi keisti, nes vėliau tavo smegenys paprasčiausiai pripranta ir nebepriima taip efektyviai tų būdų. Visas reikia išbandyti kitus dalykus“, – apie savo ritualus pasakojo ji. 

G. Čepavičiūtė pritarė kitai paralimpietei Oksanai Dobrovolskajai, kad sportininkams svarbu varžyboms pasiruošti ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. 

REKLAMA

„Tavo kūnas būna atidirbtas. Kai stovi prie bokštelio ar starto linijos, tai kūnas būna pasiruošęs. Viską lemia tai, kaip tu psichologiškai susitvarkysi su įtampa ir jauduliu“, – dėstė pašnekovė. 

Būsima paralimpietė sakė, kad žengti didelį žingsnį jai padėjo ir trenerė Rasa Mažutaitienė. Sportininkė kalbėjo, kad darbas su šia specialiste ją „užaugino ir kaip sportininkę, ir kaip asmenybę.“

REKLAMA
REKLAMA

Nors yra jauniausia paralimpinės rinktinės narė, G. Čepavičiūtė gali daug kam tapti ir pavyzdžiu. Nors pati sportininkė tokio tikslo neturi, tačiau nori parodyti, kad kiekvienoje veikloje svarbiausia yra meilė. 

„Aš visur dalyvauju, nes aš to noriu ir dėl to dirbau. Tai darau su meile, dėkingumu, didele meile sportui ir dideliu noru. Nėra, kad kažkas mane verstų tai daryti. 

Aš palinkėčiau bet kokiam žmogui – ir jaunimui, ir vyresniems žmonėms, kad darytų tai, kas jiems patinka. Po to visi rezultatai ateis iš to, kad tą veiklą darote su meile“, – kalbėjo paraatletė. 

Primename, kad Paryžiaus paralimpinės žaidynės vyks rugpjūčio 28 – rugsėjo 8 dienomis. Pirmasis G. Čepavičiūtės startas – rugpjūčio 29 d. (penktadienis), 11.07 val., kur ji varžysis 200m kompleksiniu būdu atrankoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų