Į baigiantis balandžiui prasidėsiantį čempionatą išvyko keturi Lietuvos plaukikai: Edgaras Matakas, Gabrielė Čepavičiūtė ir debiutantai Simonas Žvirblis bei Karolina Voiciukaitė.
Labiausiai patyręs rinktinės narys bus E. Matakas, kuris būtent Madeiroje 2021-aisiais triskart tapo Europos čempionu, ten pernai rugpjūtį žengė žingsnį į naują savo gyvenimo etapą: pasipiršo mylimai moteriai Gerdai Gudliauskaitei.
„Vykstu jau kaip veteranas, tad man svarbu gerinti asmeninius laikus. Porą metų jau jų nepavyksta pagerinti, o dabar jaučiu, kad trajektorija kyla į viršų.
Apskritai tik 2021-aisiais 50 metrų laisvuoju stiliumi plaukiau greičiau nei per 26 sek. ir tokio rezultato daugiau neturėjau.
Nežinau, kas kliudo – gal nelaiku pasiekiu geriausią formą, gal dar kokių niuansų yra, bet darau viską, kad vėl pramuščiau šias lubas. Man tai pridėtų nemažai psichologinio pasitikėjimo ir į Paryžiaus žaidynes galėčiau važiuoti daug geresnės nuotaikos – žinodamas, kad vis dar galiu plaukti itin greitai“, – prieš išvykdamas sakė E. Matakas.
„Šiuo metu esu be jokių traumų ar susirgimų, tad jaučiuosi tikrai gerai. Nelabai žiūriu, kokie bus mano varžovai, labiau susitelkiu į save“, – pridūrė jis.
Tuo tarpu nors G. Čepavičiūtei dar tik 17 metų, ji irgi grįžta į Madeirą turėdama didelių vilčių. Būtent šiame mieste 2021 m. ji debiutavo Europos čempionate.
Tada S6 klasės 100 m nugara finale ji užėmė 6-ąją vietą, distanciją įveikdama per 1 min. 32,35 sek. ir daugiau kaip dviem sekundėmis pagerindama paralimpinį A normatyvą.
400 metrų laisvuoju stiliumi kaunietė buvo penkta. O per 6 min. 38,15 sek. įveikta rungtis tada tapo jos asmeniniu ir Lietuvos žmonių su negalia rekordu.
Šiame Europos čempionate G. Čepavičiūtė varžysis 100 m nugara ir 200 m kompleksiniu būdu. Iškart po čempionato Gabrielė švęs dar vieną svarbią progą: balandžio 28 d. ji sulauks pilnametystės.
„Pozityvios nuotaikos. Džiugu, kad mūsų komanda didesnė. Noriu kuo geriau pasirodyti savo pagrindinėje rungtyne ir pažiūrėti, kaip seksis 200 m kompleksiniu būdu, nes tai bus mano debiutas plaukiant šioje rungtyje tokio aukšto lygio varžybose“, – sakė ji.
„Bus įdomu pamatyti, kaip seksis. Stengiuosi koncentruotis į save. Kartais varžovės būna vienos, kartais kitos“, – pridūrė plaukikė.
Debiutantai nusiteikę pozityviai
Jei E. Matakas ir G. Čepavičiūtė jau yra sukaupę patirties, tai likusieji du plaukikai debiutuos tokios aukšto rango varžyboe. Nepaisant to, tiek Simonas Žvirblis, tiek ir Karolina Voiciukaitė tikin, kad jaudulio kol kas nesijaučia, o nori kuo labiau pagerinti asmeninius savo laikus.
„Kol kas jaudulio nėra, galbūt prieš varžybas jis bus didesnis. Mano tikslas pasižiūrėti, kaip ten viskas, ir gerinti savo asmeninius tikslus. O atstovavimas Lietuvai prideda dar papildomos motyvacijos“, – teigė S. Žvirblis.
Kai S. Žvirblio tėvas Lukas prieš pustrečių metų susirado B. Statkevičienę ir paprašė jos dirbti su sūnumi, patyrusi trenerė buvo tikra, kad nesiims šio darbo.
L. Žvirblis jau buvo matęs, kaip B. Statkevičienė dirba su kitais negalią turinčiais plaukikais Mindaugu Dvylaičiu ir Pauliumi Ašmontu, bet į plaukimo specialistę kreipėsi per vėlai: Birutė jau buvo atsisakiusi darbo su parasportininkais ir trenere dirbo tik LSU su studentais.
„Tačiau Simono tėtis ilgai mane įtikinėjo, kol galiausiai kiek nusileidau. Pasakiau, kad 10 dienų išvykstu, o per tą laiką Simonas turi išmokti paprastą pratimą – slinkimą ant vandens. Buvau garantuota, kad jam nepavyks to padaryti ir aš galėsiu atsisakyti jį treniruoti.
Vis dėlto kai grįžusi pamačiau, ko Simonas išmoko vos per kelias treniruotes, pati nustėriau: „Tu ateik pas mane į universitetą ir tave išmokysiu“.
Tokio vaiko nebuvau mačiusi, nes jis po kelių užsiėmimų labai taisyklingai atliko tuos pratimus, pats buvo labai plūdrus. Taip Simonas ir pradėjo plaukioti su mano studentais.
Su keturiolikamečiu Simonu dirbau vos mėnesį, kai Kauno aklųjų ir silpnaregių klubo „Sveikata“ vadovas Vytautas Girnius pasiguodė, kad varžyboms negali surinkti antros plaukikų komandos, mat trūksta vieno plaukiko. Sakau: „Imk mano Simoną, jis nugara jau neblogai plaukia.“ Niekas negalėjo tuo patikėti, bet Simonas vis dėlto buvo paimtas į komandą, o per tas varžybas, matyt, ir pats užkibo ant plaukimo kabliuko“, – sakė B. Statkevičienė.
S. Žvirblis varžysis toje pat S11 klasėje, kaip ir Lietuvos paraplaukimo žvaigždė 25 metų E. Matakas – daugkartinis Europos, pasaulio ir paralimpinių žaidynių prizininkas.
Tuo tarpu kita Europos čempionato debiutantė K. Voiciukaitė taip pat sakė, kad jos didžiausias noras dabar gerinti savo asmeninius rezultatus.
„Kadangi dar tik kelionės pradžia, tai jaudulio daug nėra. Šiuo metu jaučiuosi gerai, noriu padaryti kuo geresnį rezultatą tądien. Tikslas yra, visų pirma, atstovauti Lietuvai ir padaryti viską, ką galiu geriausiai. Smagu, kad vyksta didelė komanda“, – sakė Europos čempionato debiutantė.
„Noras, nuoseklus darbas, tylus tikėjimas – visa tai atneša dalelę sėkmės ir, žinoma, džiaugsmo. Beveik 15 metų plaukimo treniruočių, įvairiausių iššūkių, sėkmingų, kartais – nelabai – sezonų. Tačiau tikėjimas savimi ir komanda suteikia motyvacijos tobulėti“, – kiek anksčiau pasidžiaugė K. Voiciukaitė.
Ji savo svajonės siekė atkakliai. Nors studijuoja Kaune, ji dažnai grįžta į Vilnių treniruotis su savo treneriu ir blaškosi po sostinės baseinus, tai viename, tai kitame stipriais grybšniais matuodama užsibrėžtus įveikti metrus.
Kai baigiantis vasariui Lietuvos jaunimo plaukimo čempionate Klaipėdoje pagaliau įveikė Europos žmonių su negalia plaukimo 100 m nugara A normatyvą, Karolinos džiaugsmui nebuvo ribų.
Jei reiks – patyrę atletai debiutantams pažers ir patarimų
E. Matakas ir G. Čepavičiūtė paklausti, o galbūt jauniesiems komandos nariams jau spėjo padalinti ir patarimų, tikina, kad jei prašys, kolegoms tikrai pagelbės.
„Dar nebuvo, kad klausia tų patarimų. Bet jei kažką paklaus, tuomet patarsiu. O kol kas visi patenkinti, važiuojame su geromis nuotaikos. Svarbiausia su gera nuotaika išvykti, o grįžti su dar geresnia“, – sakė E. Matakas.
„Kol kas dar nieko neprašė. Aš gal apskritai nelinkusi tų patarimų dalinti, jei neprašo manęs. Bet, aišku, gal tiesiog labiau palaikymas ir pozityvo skleidimas“, – pridūrė ir G. Čepavičiūtė.
Lietuvos plaukikų startų tvarkaraštis Europos čempionate:
Balandžio 21 d., sekmadienis
Gabrielė Čepavičiūtė (S6 klasė) – 100 m nugara
Edgaras Matakas (S11 klasė) – 50 m laisvu stiliumi
Simonas Žvirblis (S11 klasė) – 50 m laisvu stiliumi
Karolina Voiciukaitė (S12 klasė) – 100 m nugara
Balandžio 23 d., antradienis
Edgaras Matakas (SB11 klasė) – 100 m krūtine
Gabrielė Čepavičiūtė (SM6 klasė) – 200 m kompleksiniu būdu
Balandžio 24 d., trečiadienis
Simonas Žvirblis (SM11 klasė) – 200 m kompleksiniu būdu
Balandžio 25 d., ketvirtadienis
Edgaras Matakas (S11 klasė) – 100 m laisvu stiliumi
Balandžio 26 d., penktadienis
Simonas Žvirblis (S11 klasė) – 100 m nugara
Balandžio 27 d., šeštadienis
Simonas Žvirblis (S11 klasė) – 400 m laisvu stiliumi