• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį savaitgalį Vilniuje vyksta tarptautinis Mato Buzelio vardo krepšinio turnyras. Sostinėje varžosi šešios vaikų iki 12 metų komandos iš Lietuvos, Ispanijos ir kitų šalių. Šia proga Lietuvoje vieši ilgametis M. Buzelio treneris Dmitrijus Piršinas, kuris sutiko duoti išskirtinį interviu naujienų portalui tv3.lt.

Šį savaitgalį Vilniuje vyksta tarptautinis Mato Buzelio vardo krepšinio turnyras. Sostinėje varžosi šešios vaikų iki 12 metų komandos iš Lietuvos, Ispanijos ir kitų šalių. Šia proga Lietuvoje vieši ilgametis M. Buzelio treneris Dmitrijus Piršinas, kuris sutiko duoti išskirtinį interviu naujienų portalui tv3.lt.

REKLAMA

Sunku surasti krepšiniu besidomintį lietuvį, kuris nežinotų M. Buzelio pavardės. Tai – 19-likmetis Lietuvos talentas, kuriam artėjantį birželį prognozuojamas šaukimas pirmajame NBA naujokų biržos dešimtuke.

„Jis – labai ypatingas. Matas turi labai unikalų įgūdžių paketą, ūgį ir mobilumą, žaidimo supratimą. Jis kasdien tampa vis geresnis ir man atrodo, kad žmonės iki šiol nežino jo potencialo galimybių“, – intriguoja ilgametis M. Buzelio treneris D. Piršinas.

Istorinės sąsajos ir ambicingi planai

D. Piršinas Lietuvoje vieši „Asociacijos Tėvai vaikų sporte“ kvietimu. Pasak buvusio krepšininko, asociacijos „Tėvai vaikų sporte“ iniciatoriaus Rolando Skaisgirio, nors M. Buzelio šeima gyvena Čikagoje, širdyje jie – Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie absoliučiai širdimi gyvena Lietuvoje. Mato Buzelio tėvų santykis su draugais Lietuvoje yra kasdieninis.  Tų draugų yra labai daug – tai būtų Linas Kunigėlis, Martynas Starkus ar kiti. Aišku, tėvų charakteriai skiriasi, bet jie širdimi su Lietuva. Tai yra didžiulis jų nuopelnas, kad šis turnyras vyksta Lietuvoje. Didžiausia mintis ta, kad Mato Buzelio vardo turnyrą ateityje norime užauginti į daugelio amžiaus grupių turnyrą. Galbūt net paversti jį didžiausiu vaikų krepšinio renginiu visoje Europoje.“

REKLAMA

Beje, R. Skaisgirys ir Aidas Buzelis (Mato tėtis) 1997–2000 m. kartu žaidė Vilniaus „Sakaluose“  ir su šiuo klubu 1999 m. laimėjo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bronzos medalius. Tai yra pirmi ir vieninteliai LKL medaliai dabar jau neegzistuojančio „Sakalų“ klubo istorijoje.

R. Skaisgirys apibūdino ir trejais metais jaunesnį Mato brolį Vincą, kuris taip pat siekia krepšininko karjeros.  

REKLAMA
REKLAMA

„Pats Matas dar turi vaikiškumo ir jam tokie turnyrai yra artimi. Jo brolis Vincas – šiek tiek griežtesnio charakterio. Jis daug sportuoja, siekia aukščiausių tikslų. Man žiauriai patinka jo žaidimo braižas, jis krepšinyje yra tikras pitbulis.“

Pirmą kartą vykstantį M. Buzelio vardo turnyrą organizuoja Sostinės krepšinio mokykla (SKM), o šeštadienį asociacija „Tėvai vaikų sporte“ rengia edukacinę konferenciją, kurioje žinomi sportininkai, treneriai ir politikai diskutuos aktualiais jaunimo sporto klausimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus Gabijos progimnazijoje konferencija startuos 11:00 val. Didžioje mokyklos sporto salėje finalinės dienos kovos prasidėjo nuo ankstyvo ryto ir vyks iki pat 19:00 val. Įėjimas į abu šiuos renginius – nemokamas.

Vilniuje – ir L. Jasikevičiaus pasirodymas

Pristatydamas pagrindinę asociacijos idėją, R. Skaisgirys sakė: „Visi šneka apie krepšinį ir turi apie jį daug nuomonių. Pagalvojau, kad nėra ko kalbėti – reikia daryti. Vienas iš asociacijos tikslų – parodyti valstybei, kur ji daro klaidas. Ne mokyti, o parodyti ir bendru sutarimu eiti į priekį. Asociacijai svarbiausia yra stengtis ir rodyti savo veiklą. Yra labai daug idėjų, kurios atsiskleis savaime laikui bėgant“.

REKLAMA

Asociacijos „Tėvai vaikų sporte“ direktorė Justina Pakamanė, pristatydama pagrindinę organizacijos idėją, sakė:

„Tikslas – sujungti kuo daugiau sportuojančius vaikus auginančių tėvų į vieną bendruomenę. Norime turėtume daug minčių ir svarų žodį. Jau dabar turime savo puslapį „mesmusu.lt“. Jame planuojame talpinti daug aktualios informacijos ir patarimų apie vaikų sportą. Planuojame, kad tai apims psichologinę pagalbą, konsultacijas dėl koledžų ir kitus tėvams rūpimus klausimus. Konferencija ir turnyras – mūsų pirmieji žingsniai, kuriais siekiame parodyti, ką mes planuojame daryti.“

REKLAMA

Gausiai susirinkę žiūrovai turnyro metu stebi  SKM, NKA, jungtines „Kauno“ ir „Travel Team“ ekipas bei „Barcelonos“ komandą, kurios pagrindas dar praėjusią savaitę atstovaudamas Katalonijos rinktinei laimėjo U12 Ispanijos čempionatą.

Šioje „Barcelonos“ komandoje žaidžia ir vieno geriausių visų laikų Lietuvos krepšininko ir trenerio Šarūno Jasikevičiaus sūnus Lukas. Paklaustas apie Katalonijoje tobulėjančio lietuvio pasirodymą ir perspektyvas ateityje, R. Skaisgirys sakė:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausia tėvų problema ta, kad jie visi įsivaizduoja, kad jų vaikai žais net ne LKL, o Eurolygoje ar NBA. Ne, taip nėra. Esminis dalykas – tėvai turėtų suprasti, kad sportas turi turėti sinergiją su mokslu. Kuo daugiau išminties, kuo daugiau žinojimo, kur mokytis, kaip mokytis, kaip gyvenime pasiekti tam tikrus dalykus. Ne tik sporte. Taip, sportas ugdo discipliną ir daug kitų gerų dalykų, kurie su mokslu yra sinergiškai kartu. Kalbant apie dvylikamečius, tu gali matyti užuomazgas, bet vaikų brendimas yra skirtingas, todėl palikime tai ateičiai.“

REKLAMA

Tuo metu SKM sporto vadovas Karolis Čyžius, pristatydamas M. Buzelio vardo krepšinio turnyrą, sakė:

„Reikia pasidžiaugti, kad Sostinės krepšinio mokyklai (SKM) pavyko tokį turnyrą suorganizuoti. „Barcelona“ sutiko atvažiuoti ir tai yra retenybė – katalonus gali prisikviesti labai sunkiai. Padedant ilgamečiam mūsų auklėtiniui Kasparui Jakučioniui, pavyko rasti santykį su „Barcelonos“ jaunimo krepšinio akademijos vadovybe, kad jie atvyktų ir pasidalintų savo krepšinio filosofija, – pastebi K. Čyžius.

REKLAMA

– Turnyre žaidžiama pagal ispaniškas taisykles – su daugiau greičio ir dinamikos. Lietuvoje turime taisykles, kurios mus šiek tiek varžo – teisėjas paliečia kamuolį, viskas vyksta daug lėčiau. Tai yra galimybė pamatyti ispanišką krepšinio dinamiką, o kas ką pritaikys – pamatysime ateityje.“

D. Piršinas Čikagoje (JAV) lietuvius treniruoja jau ne vieną dešimtmetį, o su M. Buzeliu jo keliai susikirto, kai lietuviui buvo dvylika metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jūsų dėmesiui – išskirtinis naujienų portalo tv3.lt interviu apie M. Buzelį, jo galimybes NBA lygoje ir Lietuvos rinktinėje.

Treneri, kaip jaučiatės pirmą kartą viešėdamas Lietuvoje?

Gerai – mokausi ir žiūriu kito stiliaus krepšinį nei esame įpratę žaisti Amerikoje. Tai – labai įdomu.

Koks pirmasis įspūdis apie M. Buzelio taurę?

Man labai įdomi katalonų krepšinio filosofija. Šiame turnyre žaidžiami 6 kėliniai po 7 minutes ir tai keičia rungtynių greitį, dinamiką. Sakyčiau, kad  išskirtinumas tas, kad daugelyje moksleivių turnyrų Amerikoje mes neturime švieslentės, kuri rodytų atakos laikrodį. Čia, Lietuvoje, ji yra ir tai yra nuostabu.

REKLAMA

Ar galite plačiau papasakoti apie savo draugystę su Matu Buzeliu?

Jį pradėjau treniruoti nuo šeštos klasės, kai jam buvo dvylika. Kai dabar jis būna Čikagoje, iki šiol pasitreniruojame. Jo brolis Vincas iki šiol yra mano auklėtinis.

Kuo ypatingas yra Matas Buzelis kaip krepšininkas?

Jis – labai ypatingas. Jis turi labai unikalų įgūdžių paketą, ūgį ir mobilumą, žaidimo supratimą. Jis kasdien tampa vis geresnis ir man atrodo, kad žmonės iki šiol nežino jo potencialo galimybių.

REKLAMA

Kaip manote, koks NBA klubas jam būtų tinkamiausia vieta pradėti profesionalo karjerą?

Sunku pasakyti. Aš manau, jis galėtų sėkmingai prisitaikyti visur.

Galbūt San Antonijaus „Spurs“?

Jie turi puikią žaidėjų ugdymo kultūrą. Klubas mėgsta aukštus ir lieknus gynėjus, todėl Matui tai tikrai būtų gera vieta (šypsosi). Aišku, sunku spekuliuoti, kas šiais metais gali nutikti NBA naujokų biržoje. Prognozės gali keistis pasibaigus NCAA čempionatui. Dar gali įvykti daug judesių, nes šiuo metu biržos reitinguose nėra vieno išreikšto lyderio.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai pažymi, kad M. Buzeliui reikia stiprinti kūną. Kiek tame tiesos?

Jeigu jums tektų prieš jį žaisti, jūs taip tikrai nepasakytumėte (šypsosi). Jis atrodo liesas, bet iš tikrųjų jis labai dirba su savo kūnu ir jau dabar yra priaugęs raumenų. Kartais norint žaisti galingai nereikia turėti galingo kūno. Jis jau dabar naudojasi savo kūnu ir jeigu žiūrėjote jo rungtynes NBA G lygoje, atstovaudamas „Ignite“ komandai jis nebijojo kontakto, sėkmingai jį atlaikė ir pats jį inicijavo. Jis yra vėlyvo brendimo. Manau, kad viskas bus gerai.

Jūsų prognozė  NBA naujokų biržoje. Pirmasis dešimtukas?

Tikiu tuo. Manau, jis šiais metais yra „Top 5“ žaidėjas naujokų biržoje. Jeigu kažkuriai komandai, sakykime, reikės sunkaus krašto, Matas gali ir nepatekti į penketuką, bet jeigu tau reikia žaidimą kuriančio žaidėjo, Matas gali būti atsakymas. Daug priklausys nuo komandų ir to, ko konkrečiai joms reikia.

Ką galite pasakyti apie Mato brolį Vincą?

Jis ؘ– skirtingas. Matas turi įgūdžių paketą, aikštėje yra elegantiškas ir estetiškas. Matas tarsi pantera, o Vincas – šuo. Jeigu nori pamatyti kažką gražaus, tu eini į zoologijos sodą ir žiūri į panterą. Bet jeigu nori, kad kažkas apsaugotų tavo namus, tu turi įsigyti šunį. Vincas – tikras kovotojas, labai mėgsta varžytis ir turi savo unikalų kelią.

REKLAMA

Esate teigęs, kad Matas savo žaidimo stiliumi panašus į LaMelo Ballą. Ar dar yra krepšininkų profilių, kuriuos galėtumėte paminėti kaip pavyzdį, kad lietuviai geriau suprastų M. Buzelio galimybes aikštėje?

Jis yra L. Ballo ir Paulo George‘o kokteilis. Matas – labai kūrybingas, be to, turintis kūną ir judėjimą aikštėje, kuris  labai artimas P. George‘ui. Kai Matas pradėjo augti, kartu žiūrėjome daug P. George‘o vaizdo įrašų ir studijavome, kaip jis juda aikštėje.

Kiti specialistai lygina Matą su Franzu Wagneriu. Sunku rasti pavyzdžių, nes Matas yra gynėjas, kurio ūgis 208 cm. Kai tu į jį žiūri iš toli, atrodo, kad tai tiesiog gynėjas, bet kai prie jo artėji, turi užriesti galvą, kad jį matytum ir tada supranti, kad gynėjo dalykus daro šis dičkis. Matas turi Dievo dovanas – ūgį, atletines savybes, įgūdžius, krepšinio supratimą. 

Ar Amerikoje lietuvis jau atpažįstamas kaip kylanti žvaigždė?

Jam labai padėjo NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalis, kai jis pataikė pergalingą rungtynių metimą prieš NBA naujoką Brandoną Millerį (Į „Visų žvaigždžių“ savaigalį buvo pakviesti 7 NBA G lygos krepšininkai, – autoriaus pastaba). 

Tai buvo tikrai didis metimas. Be to, Matas turėjo gerą sezono pabaigą NBA G lygoje, pagerino pataikymą iš trijų taškų zonos ir sezono pabaigoje tai darė 40 proc. taiklumu. Žinoma yra tobulintų dalykų, bet svarbiausia, kad jis išliktų sveikas.

REKLAMA

Ką žinote apie Lietuvos krepšinį?

Žinau, kad Lietuvoje krepšinis yra kaip religija (šypsosi). Čikagoje yra didelė lietuvių bendruomenė, man teko ir vis dar tenka treniruoti daug jūsų moksleivių. Čikagos lietuviai gyvena krepšiniu, o krepšinį žaidžiantys vaikai nelanko kitų sporto būrelių, todėl jų koncentracija į krepšinį tiesiog puiki. Su lietuviais labai lengva dirbti.

Jūsų nacionalinė rinktinė yra tikrai labai gera, ypač gražiai ji žaidė praėjusiame pasaulio čempionate. Ji visada yra tarp 10 geriausių pasaulio komandų. Įdomu iš jūsų pasimokyti ir tikiuosi sužinoti apie jūsų krepšinį daugiau čia viešėdamas.

Šią vasarą laukia Paryžiaus olimpinės žaidynės. Lietuvos rinktinei dar teks įveikti atranką. Kaip vertinate mūsų šansus?

Visada yra šansų. Daug priklauso, kas atvažiuos, ar prisijungs NBA vaikinai, koks bus pasiruošimas ir kaip komanda susižais. Jeigu prisijungtų Matas Buzelis, jis galėtų suteikti naujo impulso gynėjų grandyje, nes dabar jūsų geriausi žaidėjai – aukštaūgiai. Jis būtų dar vienas pavojingas žmogus puolime. Gynyboje jis taip pat tikrai praverstų.  

Daug kalbama apie Jono Valančiūno ir Domanto Sabonio žaidimą viename penkete. Kaip manote, tai mūsų rinktinei – naudingas dalykas?

REKLAMA

Priklauso nuo varžovo. Jie abu gali pataikyti iš toliau, todėl gali praplėsti aikštę. Aišku, jie abu sunkiai telpa baudos aikštelėje. Bet jie yra du geriausi komandos žaidėjai, todėl turint juos abu ant parketo, galima sugalvoti įdomių puolimo variantų.

Viskam yra laikas ir vieta. Reikalas tas, kad komandos tampa vis mažesnės ir greitesnės. Pavyzdžiui, praėjusiame pasaulio čempionate Latvija rėmėsi gynėjais. Aukštaūgiams būna sunku prieš juos apsiginti, kai įvyksta susikeitimo situacijos. Kita vertus, Jonas ir Domas – du geriausi komandos žaidėjai, tad kodėl jiems nežaisti viename penkete?

Daugiau D. Piršino ir kitų pašnekovų įžvalgų išgirsite specialiame tv3.lt vaizdo reportaže, kurį rasite šios naujienos viršuje esančiame lange. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų