Abi finalininkės šiemet reguliariajame sezone pasidalijo po pergalę – 82:69 pirmąjį komandų mūšį laimėjo karališkasis klubas, o antrąjį 90:93 laimėjo praėjusio sezono Eurolygos čempionai „Anadolu Efes“.
Kalbant apie šio sezono pusfinalius – abi ekipos išgyveno tikras dramas.
Stambulo klubas į finalą pateko per stebuklingą Vasilije Micičiaus tolimą metimą paskutinėmis rungtynių akimirkomis, o „Real“ pusfinalyje grįžo į rungtynes iš dviženklio deficito ir galop nutraukė penkių iš eilės pralaimėjimų seriją prieš Katalonijos klubą.
„Negalėčiau pasakyti, kad nustebino, nes finalo ketverto varžybos yra žaidžiamos iš vienų rungtynių ir tokios svarbos mačuose labai daug ką lemia detalės, keli taiklūs metimai, sėkmė. Aš asmeniškai tikėjausi, kad finale žais „Real“ prieš „Olympiakos“, bet šiandienos finalo dalyviai manęs irgi nenustebino“, – kalbėjo Vilniaus „Perlo–Energijos“ trenerio asistentas Ignas Pagalys.
Sistemų žaidimai
Galima rasti paralelių ir panašumų, kad abi komandos savo gerą žaidimą grindžia puolimu ir žaidžia itin laisvą krepšinį, o komandos, kurios nepateko į didįjį Eurolygos finalą, yra labiau sustyguotos, jose labiau jaučiasi stipri trenerio ranka.
Krepšinio aistruoliai gali susidaryti nuomonę, kad „Real“ ir „Anadolu Efes“ žaidžia krepšinį, kuris yra praktiškai yra be derinių, bet tai yra tik pirminis įspūdis, neatskleidžiantis tikrosios tiesos.
„Real“ ir „Anadolu Efes“ komandų žaidimo stilius skiriasi nuo „Oly“ ir „Barcos“. Turkų komandos taktika yra paprasta – atiduoti visus metimus Shane‘ui Larkinui ir V. Micičiui. Tai irgi yra tam tikra sistema, kurios metu reikia sustatyti puolimą, kad pagrindiniai žaidėjai išsimestų savo metimus. Taip – komanda žaidžia mažiau derinių, taiko mažiau gynybos sistemų, bet vis tiek yra kryptis, kuria jie eina.
Kalbant apie „Real“ – aš manau, kad tai yra labai stipri taktiškai komanda. Gynyboje naudojo dvi sistemas – net su Walteriu Tavaresu, ką retai matome, bet viską keitėsi – Tavaresas gainiojosi „Barcos“ mažiukus, o po to gynėsi drop (kai aukštaūgis lieka baudos aikštelėje po varžovų du prieš du – aut. past.) gynyba su minėtu vidurio puolėju“, – apie Eurolygos finalo dalyves kalbėjo I. Pagalys.
Tiek Eurolygos pusfinaliuose, tiek ACB lygoje karališkasis klubas demonstravo itin solidų žaidimą puolime – ne kartą žiūrovai galėjo stebėti tikrą puolimo šou, kai Pablo Laso auklėtiniai įmesdavo 80, 85 ir net 90 taškų. Visgi nors ir gali susidaryti bendras vaizdas, kad „Real“ yra puolimo komanda, nereikėtų pamiršti ir to, kad Ispanijos sostinės ekipa taip pat pasižymi solidžia gynyba.
Praktiškai visose pozicijose „Real“ gali keistis gynyboje, išskyrus atskiras situacijas su W. Tavaresu ir Vincentu Poirier, tačiau ne kartą sezono metu matėme ir tai, kad ir su minėtais krepšininkais „Real“ keičiasi gynyboje.
„Negalėčiau pasakyti, kad „Realas“ yra puolimo komanda. Ypač dabar, kai Ispanijos klubas neturi stiprių gynėjų, yra labiau gynybinė komanda ir „Real“ pateikė daugiau siurprizų gynyboje, o ne puolime. Puolime karališkasis klubas žaidžia sunkiai, bet gynyba – viena geriausių, kurią teko matyti atkrintamosiose. Sakykime, kad tas taškų skaičius, kur „Real“ praleido pusfinalyje, atrodo, jog yra didelis, tačiau reikia nepamiršti sudėtingų metimų, kuriuos įmetė „Barca“, o ypač Nikola Mirotičius. Jeigu tie metimai nebūtų įkritę, „Barca“ nebūtų įmetusi 80 taškų“, – apie stereotipą, kad „Real“ yra puolimo komanda kalbėjo treneris.
Gynyba, gynyba ir dar kartą gynyba
Kaip jau kalbėjo I. Pagalys – „Real“ pasižymi solidžia gynyba, ko negalima pasakyti apie varžovus iš Turkijos.
„Anadolu Efes“ akcentuoja izoliacines situacijas puolime, greitąjį puolimą ir tritaškius, tačiau gynyba didžiąją laiko dalį lieka antrajame plane, kadangi Ergino Atamano vadovaujamos komandos siekia visada įmesti vienu tašku daugiau nei varžovai.
„Anadolu Efes“ niekada nepasižymėjo gera gynyba ir aš nemanau, kad jie patys nededa daug vilčių į gynybą – vienintelis „Anadolu Efes“ laukiantis iššūkis bus kaip stabdyti post‘ą (varžovų žaidimą po krepšiu – aut. past.) ir kaip susistabdyti missmatch (pranašumų – aut. past.) gynybą. „Real“ pranašumas puolime automatiškai yra vos ne kiekvienoje pozicijoje“, – apie Turkų gynybą pasisakė I. Pagalys.
Grįžtant prie „Real“ gynybos – ypač svarbu, kad karališkojo klubo atstovai gali keistis ginamaisiais, duoti dideli fiziškumą, kurio „Anadolu Efes“ ekipa nebus mačiusi senokai.
„Manau, kad finale pagrindinis „Realo“ ginklas bus gynyba. Galima sakyti, kad „Real“ turi vieną didžiausių fiziškumų visoje lygoje. Kur yra dar viena P. Laso komandos stiprybė – jie gali išleisti penketą, su kuriuo gali visi keistis, visi turi didelį size‘ą (dydį – aut. past.) ir aš neabejoju, kad Jeffery Tayloras, A. Abalde, Gabrielis Deckas – jie dirbs gynyboje su „Anadolu Efes“ lyderiais S. Larkinu ir V. Micičiumi ir šie matchupai (mikrodvikovos – aut. past.) bus vieni sudėtingiausių turkų ekipos gynėjams.
Aš įsivaizduoju, kad Larkiną gali gaudyti Tayloras, o Micičių – Abaldė arba Deckas. Vienintelis raktas į „Real“ pergalę yra gynyba. Jei į aikštelę yra išleidžiamas Tavaresas – į baudos aikštelę įeiti neįmanoma, o jeigu bus išeinama su mažesniu penketuku, kur vidurio puolėjo pozicijoje žaidžia Guerschonas Yabusele, o sunkiojo krašto pozicijoje G. Deckas – su tokiu penketuku gali viską keistis. Man yra labai gražu žiūrėti į „Real“ gynybą“, – apie išskirtinę gynybą kalbėjo „Perlo–Energijos“ strategas.
Skaudi netektis pusfinalyje
Nors „Anadolu Efes“ taip pat yra kamuojama traumų – jai negali padėti Krunoslavas Simonas, neaišku, kokios formos yra Rodrigue‘as Beaubois, su sveikata neseniai problemų turėjo ir Stambulo lyderiai S. Larkinas ir V. Micičius.
Visgi pusfinalio kovose „Real“ klube traumą patyrė Nigelis Williamsas-Gossas, kurio būvimas aikštelėje tapo svarbus tada, kuomet Thomasas Huertelis sukėlė skandalą savo komandoje ir dėl to buvo išstumtas iš rotacijos.
Nors ir viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, kad neatmetama, jog prancūzas grįš į rotaciją finaliniame mače, tačiau tai yra mažai tikėtina. Tam pritaria treneris I. Pagalys.
„N. Williamsas-Gossas paskutinį mėnesį ACB lygoje žaidė tikrai įspūdingai, nors Eurolygoje šis sezonas amerikiečiui nebuvo pats geriausias. Aš manau, kad treneris P. Laso ACB kovose ruošė Gossą atkrintamųjų kovoms Eurolygoje, kad krepšininkas vėl būtų aikštelėje įtaką darantis žaidėjas. Tai buvo daroma todėl, nes žinome, kokia situacija atsitiko su prancūzu T. Huerteliu.
Kalbant apie T. Huertelio įtraukimą į rotaciją – aš manau, kad tai bus tik triukas, su kuriuo bus bandoma nukreipti „Anadolu Efes“ dėmesį, kad turkai turėtų šiek tiek daugiau darbo scoutindami (atlikdami varžovų analizę – aut. past.). Iš tikrųjų P. Laso liks su tais pačiais pagrindiniais gynėjais A. Abalde ir S. Llull‘u. Be Huertelio yra nueitas toks didelis kelias, tad nemanau, kad prancūzas bus įtraukiamas į tokią didelę rotaciją ir manyčiau, jog gali būti, kad išvis nepasirodys aikštelėje ir karališkojo klubo strategas versis dviem minėtais, tačiau patikimais gynėjais.“
Be to, grįžtant prie rotacijos, labai svarbu paminėti, kad ne tik didelę rotaciją turi P. Laso, bet ji taip pat yra ir nenuspėjama. Tokią komandą labai sunku scoutinti, nes varžovai nežino, kas tą vakarą bus lyderis
Rotacijos žaidėjų svarba
Pusfinaliuose abiejų ekipos rotacijos krepšininkai žibėjo gražiausiomis spalvomis.
Visą sezoną bangavo Elijah Bryanto metimas, tačiau pusfinalyje su „Oly“ amerikietis tritaškius metė neįtikėtinai gerai – pataikė 4/6 ir dar pridėjo 2 tikslius dvitaškius. Negana to, Bryantas nebuvo skylė gynyboje ir padarė didelę įtaką pergalei prieš Graikijos grandą.
Ne visai slapta, bet stipria korta „Real“ ekipoje tapo Fabienas Causeuras, kuris prieš „Barcą“ pademonstravo savo geriausią žaidimą – 18 taškų, 5 išprovokuotos pražangos ir 3 perimti kamuoliai.
Rotacijos žaidėjų svarba yra fundamentaliai didelė, kadangi abi ekipos akcentuos varžovų lyderius, tad norint laimėti, reikės ypač gero pagalbinių žaidėjų pasirodymo.
„Ką mes matėme „Anadolu Efes“ mače su „Olympiakos“ – E. Bryantas padarė tai, ko iš esmės nedarė visus metus. Rolės žaidėjai finalo ketvertuose, kuomet žaidžiama iš vienerių rungtynių, ir komandos yra labai apylygės – labai svarbus momentas yra tas, kad reikia atrasti rotacijos krepšininkus. Komplimentai P. Laso, kuris pusfinalyje atrado F. Causeurą, sužaidusį įspūdingą mačą. Manau, kad bus labai svarbu atrasti x faktorius. Visi žino, kad Micičius su Larkinu užbaiginės 80 proc. atakų, o jeigu juos dvigubins ir jie bus priversti nusimesti – kiti žaidėjai turės imtis iniciatyvos“, – kalbėjo strategas.
Patirtis ir komandinė dvasia
Tiek „Anadolu Efes“, tiek „Real“ turi finalo rungtynių patirties. Turkijos klube praktiškai visa komanda pernai žaidė Eurolygos finale prieš „Barceloną“, o „Real“ krepšininkai tokių kovų anksčiau yra matę ne kartą.
„Aš galvoju, kad ta patirtis finale vaidins didelį vaidmenį. „Anadolu Efes“ komandoje praktiškai visi turi finalų patirties. „Real“ S. Llull‘as, W. Tavaresas, Anthony Randolphas, Rudy Fernandezas – šie krepšininkai taip pat turi didelę finalų ir finalų ketvertų patirtį. Šiame finale susitinka dvi patyrusios komandos.
Visgi dar vienas pranašumas, kurį matyčiau „Real“ komandoje, yra tas, kad karališkajame klube matosi labai didelis komandiškumas, kovingumas, vienas kito palaikymas ir tai, kad komandoje nėra nė vienos žvaigždės – „Real“ yra it viena didelė ir kovinga šeima. Vienas žaidėjas gali sužaisti vienerias geras rungtynes, o kitose praktiškai nežaisti“, – apibendrino patirties svarbą I. Pagalys.