Nors dar nėra žinoma, ar jis yra žalingas gyvūnų ir žmonių sveikatai, tyrėjai mano, kad dumblių žydėjimas gali būti pavojingesnis nei buvo manyta anksčiau.
Paprastai, keisto vandens telkinio pažaliavimo arba pamėlynavimo priežastis yra dumblių žydėjimas. Jį sukelia padidėjęs maistingų medžiagų kiekis vandenyje, dažnai dėl nutekėjusių trąšų, kurios skatina mikroskopinių dumblių ir melsvabakterių augimą. Vandens žydėjimas kenkia telkinyje gyvenantiems gyvūnams, nes gausios bakterijų kolonijos sumažina deguonies kiekį vandenyje, dėl to žūsta daug žuvų.
Negana to, daugelis mikroskopinių dumblių bei melsvabakterės išskiria bjaurius nuodus, kurie kelia papildomą pavojų gyvybei vandenyje. Vienas šių chemikalų yra anatoksinas-a (ATX), geriau žinomas kaip „Labai greitos mirties faktorius“, kurį žydint dumbliams gamina melsvabakterės.
ATX yra neurotoksinas, lėmęs daugybės gyvulių, laukinių gyvūnų ir naminių augintinių, atsigėrusių užteršto vandens, mirčių. Vandeniu, kuriame yra ATX, gali apsinuodyti ir žmonės, tiesa, nėra žinių, kad bent vienas asmuo būtų miręs nuo šio chemikalo.
Tačiau neseniai atliktas tyrimas parodė, kad ATX gali būti pernešamas ir oru. Žurnale „Lake and Reservoir Management“ mokslininkai paaiškino, kad toksiną jie aptiko šalia nedidelio žydinčio vandens tvenkinio, Nantaketo saloje, Masačiusetso valstijoje. Tyrėjai pažymi, kad toksiną jie aptiko 2019 m. rugsėjo mėnesį, ūkanotą dieną po vėjuotos nakties. Gali būti, kad stiprus vėjas iškėlė vandens paviršiuje buvus toksinus į orą, kur juos sulaikė rūkas.
Neaišku, ar ATX ore yra dažnas reiškinys. Gali būti, kad tyrėjai pastebėjo fenomeną, kuris vyksta susidarius idealioms, tačiau ypač retai pasitaikančiomis sąlygomis. Nepaisant to, jų teigimu, šis pastebėjimas parodė naują potencialų pavojų žmogaus sveikatai, kurį reikia ištirti kruopščiau.
„ATX yra vienas iš pavojingesnių toksinų, kuriuos išskiria žydintys dumbliai, o dėl globalinio atšilimo ir klimato kaitos vanduo pasaulio ežeruose ir tvenkiniuose žydi vis dažniau“, – sakė dr. Jamesas Sutherlandas, pagrindinis tyrimo autorius iš Nantaketo žemės tarybos.
Mokslininkas aiškino: „Žmonės mėgsta ilsėtis prie ežerų ir tvenkinių, kuriuose žydi dumbliai, net nenutuokdami apie gresiančius pavojus. Tiesioginis kontaktas su šiais chemikalais ar jų įkvėpimas gali pakenkti žmonių sveikatai, ir mes pranešėme apie galimą pavojų, kuris anksčiau nebuvo tyrinėtas.“