dumbliai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „dumbliai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „dumbliai“.
Užfiksavo kraują stingdantį sūkurį Baltijos jūroje: jo dydis atima žadą
Baltijos jūroje užfiksuotas žadą atimantis reiškinys – iš žydinčių cianobakterijų susidaręs sūkurys. Šis įspūdingas žalias sūkurys Baltijos jūroje susidarė dar 2018 m., prasidėjus masiniam dumblių žydėjimui.
Vyras prie vandens aptiko neįprastą radinį: krykštavo kaip vaikas
Vyras Australijoje užfiksavo įspūdingą vaizdą – upelio vanduo ir šalia esanti žemė nuo žmogaus prisilietimo imdavo žibėti ryškia mėlyna šviesa. Ją internautai iškart praminė „Avataro“ šviesa, mat žydri blyksniai jiems priminė garsųjį Holivudo filmą.
Vyras, vaikščiodamas šalia upelio Brisbano mieste, Australijoje, aptiko magišką radinį. Kur tik jis žengė, ten pasirodė mėlynas švytėjimas – ir kuo daugiau vandens, tuo labiau jis matėsi.
Poilsiautojai Melnragėje bijo artintis prie jūros: „Tiesiog pykina nuo kvapų“
Nors pastarosiomis dienomis oro temperatūra perkopė 20 laipsnių padalą, tačiau į Pirmąją Melnragę atvykę klaipėdiečiai Baltijos jūros malonumais mėgautis neskuba. To priežastis – jūros pakrantę nuklojęs didžiulis dumblių sluoksnis. Be to, nosį riečia žuvų ir supuvusių kiaušinių smarvė.
„Neįmanoma prieiti arčiau jūros – tiesiog pykina nuo kvapų. Jau net nekalbu apie kojų kišimą į jūrą. Vaikai taip pat negali statyti smėlio pilių jūros pakrantėje. Apmaudu.
Kauno marioms – pagalba: sukurtas laivas, renkantis kenksmingus dumblius
Kasmet žydinčios Kauno marios – ne tik gražus vaizdas. Tai – smarvė ir pavojus žmonėms ir gyvūnams. Tad mokslininkai į marias siunčia greitąją pagalbą. Pirmą kartą Lietuvoje sukūrė laivą, kuris surenka kenksmingus, vandenį žaliai nudažančius dumblius ir melsvabakteres.
Deja, sako, telkinio tai visiškai neišvalys, pagelbės tik sudėtingiausiu metu. O norint gerų rezultatų reikia mažinti ir atitekančių upių taršą.
Žalutėlis vanduo, o papūtus vėjeliui – siaubingas dvokas.
Naujas tyrimas parodė, kad žydint dumbliams oru gali sklisti galimai pavojingas toksinas
Mokslininkai pastebėjo, kad melsvai žalia spalva žydintys dumbliai į orą gali išskirti nedidelį kiekį nuodingo toksino. Jau seniai žinoma, kad žydinti dumbliams šio nuodo būna vandenyje, tačiau tai pirmas kartas, kai jis buvo aptiktas ore šalia vandens telkinio.
Nors dar nėra žinoma, ar jis yra žalingas gyvūnų ir žmonių sveikatai, tyrėjai mano, kad dumblių žydėjimas gali būti pavojingesnis nei buvo manyta anksčiau.
Jūra pasiglemžė 5 jaunų vyrų gyvybes: jie netikėtai pateko į gamtos spąstus
Tai turėjo būti šventinis plaukimas, galimybė pasitreniruoti kartu likus vienam vakarui iki oficialios vasaros sezono pradžios. Tačiau pirmasis bandymas po karantino draudimų atšaukimo įveikti bangas penkiems jauniems ir tvirtiems Nyderlandų sportininkams kainavo gyvybes. Mirtiną pavojų sukėlė staiga susidariusios nepalankios gamtos sąlygos, netikėtai susiformavusios jūros putos.
Visi penki olandai buvo patyrę banglentininkai ir patys kitus mokė šios sporto šakos meno.
Meksikos pakrantėse – šimtų vėžlių tragedija
Meksikos pakrantėse – šimtų vėžlių tragedija. Pražydusiems dumbliams skleidžiant toksiškas medžiagas apsvaigę ir paralyžiuoti gyvūnai žūsta, todėl į pagalbą jiems suskubo gamtosaugininkai.
Spalvinguose vaikiškuose baseinuose vėžliai ne šiaip leidžia laiką – bando išgyventi. Gyvūnų gelbėtojai į pagalbą vietiniams Oachakos žaliesiems vėžliams suskubo pasipylus pranešimams apie šių vandens gyvūnų mirtis.
Draudžia maudynes Baltijos jūroje: žydi nuodingi dumbliai
Aplinkosaugininkai griebiasi už galvų – taip smarkiai sužydėjusios Baltijos jūros nematė jau daugelį metų. Dumbliais nukloti Lenkijos ir Suomijos paplūdimiai – ypač skaudus smūgis vietos turizmui. Dėl šių dumblių maudytis negalima ne tik Lenkijoje, bet jau ir Suomijoje. Tačiau mokslininkai dėl to tik trina rankomis. Iš gausios vandens augalijos jie gamina vaistus ir atlieka svarbius tyrimus.
Nasa palydovai Baltijos jūroje užfiksavo mistišką sūkurį
Nasa palydovai Baltijos jūroje užfiksavo kai ką netikėto. Mistiški dumbliai pražydo didžiulio sūkurio viduryje. Nasa pasidalino neįtikėtina didžiulio sūkurio nuotrauka. Keista buvo tai, kad sūkurys buvo žalias, dėl žydinčių dumblių. Suomijos įlankoje masiškai ėmė žydėti fitoplanktonas. Mokslininkai nėra įsitikinę, kas sukelia šį efektą. Jiems reikia atlikti daugiau tyrimų. Tačiau pastebima, kad šiemet Skandinavijoje užfiksuota labai daug dumblių.
JAV mokslininkai išmoko pasigaminti naftos per 1 valandą
Gamtoje naftos formavimosi procesas trunka milijonus metų, tačiau biotechnologijų pasiekimai jau leidžia jį sutrumpinti vos iki 1 valandos, praneša „Gizmodo“. Tokiu būdu gauta žalia nafta kaip ir natūrali gali būti naudojama perdirbimui į kitus naftos produktus, tarp jų benziną, sakoma pranešime. JAV Šiaurės vakarų nacionalinės laboratorijos Energetikos skyriaus mokslininkai naftos gamybai naudoja dumblius.
REKLAMA
REKLAMA
Vasarą „žydintys“ ežerai – ne baubas, tačiau atsargumas maudynių mėgėjams pravers
Maudytis, ar susilaikyti nuo maudynių „pražydusiame“ vandens telkinyje? Lietuvoje žmonių, gyvūnų intoksikacijas cianotoksinais ir mirties atvejų neužfiksuota. Žinomi tik alerginiai susirgimai išsimaudžius „žydinčiame“ vandenyje. Bijoti kiekvieno „žydinčio“ ežero neverta, tačiau atsargumas pravers. ALystau„Žydinti“ Dusia aiktelėti ar vandens teikiamų malonumų atsisakyti priverčia ne vieną poilsiautoją“, - Alytausgidas.
Dumbliai išmoko „skolintis“ genus iš bakterijų
Vandens dumbliai išgyvena pačiomis atšiauriausiomis sąlygomis – net rūgštinių geizerių baseinuose. Trūkstamus atsparumui genus jie pasiima iš bakterijų. Raudonieji dumbliai Galdieria sulphuraria auga karštųjų Jeloustouno parko (JAV) šaltinių baseinuose. Naudodami fotosintezę jie pasigamina reikalingų maistingųjų medžiagų.
Sidnėjaus gyventojus šokiravo „kraujo jūra“
Tikriausiai daug kam pasakymas „kraujo jūra“ skamba tik kaip vaizdingas palyginimas, o štai Australijos sostinės Sidnėjaus gyventojai tokį reiškinį gali pamatyti savo akimis, mat Bondi paplūdimys, kuris paprastai džiugina lankytojus skaidriu vandeniu vos per kelias valandas tapo raudonu. Šis unikalus gamtos reiškinys atsiranda todėl, kad tam tikru metų laiku itin suaktyvėja vienos iš dumblių rūšių žydėjimas.
Degalinėse pradėjo pardavinėti dyzeliną, pagamintą iš dumblių
Keliose JAV degalinėse pradėta prekiauti dyzelinu, kuris pagamintas iš jūros dumblių. Šio kuro pardavimas kol kas yra eksperimentinis, tiesa, svarbu tai, kad šis eksperimentas persikėlė iš laboratorijų į realų gyvenimą.
Naudojant šiuos degalus į aplinką yra išmetama daug mažiau anglies dioksido. Taip pat šio kuro gamybą yra gerokai pigesnė nei standartinio dyzelino. Pagaminti vieną litrą tokio dyzelino kainuoja apie 1,3 Lt.
Ar galima sulėtinti pasaulinį atšilimą vandenynus papildžius geležimi?
Garsus okeanografas yra pasakęs, kad turėdamas puspilnę cisterną geležies galėtų sugrąžinti ledynmetį. Juokas juokais, bet iš dalies šis pokštas – pusiau tiesa. Vandenyno papildymas geležimi priverstų žydėti dumblius, o šie surinktų didžiulius anglies dioksido kiekius iš oro ir taip vėsintų planetą.
Straipsnis, pasirodęs „Nature“ žurnale, remia tokią idėją, rašo npr.org.
Po maudynių jūroje – ištinusi ranka
Išsimaudžiusią jūroje klaipėdietę užklupo sveikatos negalavimai. Gydytoja įtarė medūzas. Tačiau specialistai spėja, kad bėdų galėjo pridaryti ir nešvari jūra.
Įtarė medūzos įgėlimą
Nuo įprastų maudynių klaipėdietės Leonoros Ubartienės neatbaidė nei apniukęs dangus, nei nešvarus vanduo – 85 metų moteris beveik kasdien vasarą maudosi jūroje.
Tąkart L.Ubartienė maudynėms pasirinko moterų paplūdimį tarp Pirmosios ir Antrosios Melnragės. Vėjas nebuvo malonus, tad maudėsi netoli kranto.
Gamtos pokštas: Prancūzijoje pažaliavo paplūdimys
Jei paplūdimys jums asocijuojasi su baltu puriu smėliuku ar mažais apvaliais akmenukais išimtiniu atveju, tuomet tai, kokiu paplūdimiu gali mėgautis vieno Prancūzijos regiono Bretanės gyventojai, jus tikrai nustebins. Smėlėtą Kerlazo pakrantę žalia vaja pavertė gausybė jūros dumblių ir paplūdimys labiau primena pievą.
Tiesa, tokios gamtos išdaigos nėra labai naudingos žmonėms, mat šie dumbliai išskiria nuodingas dujas.
Suomiai ketina gaminti degalus iš vandens augalų
Kompanija „Neste Oil“ ir Suomijos aplinkos institutas (SYKE) pradeda vykdyti vandens augalų tyrimų programą.
Ši programa yra dalis „Neste Oil“ projekto, kuris skirtas tyrinėti ateityje vandens augalų alyvą kaip degalų NexBTL gamybos žaliavą.
Vandens augalai tyrinėjami nuo 2008 metų. Tyrimai yra susiję su Baltijos jūros augalais.
„Neste Oil“ taip pat bendradarbiauja dar su keliais institutais.
Mokslininkai ieškos Atlanto vandenyno spalvos
Mokslininkų komanda iš keturių šalių leidžiasi į jūrinę ekspediciją, kurios metu tirs, kokios spalvos yra Atlanto vandenynas.
Jie nori išsiaiškinti, kokią įtaką dumbliams daro tiršti aerozolio debesys, kabantys virš vandenyno. Mat dumbliai yra jūrinės maisto grandinės pagrindas, praneša „Telegraph.co.uk".
Maždaug trečdalis anglies dioksido, išmesto į atmosferą dėl žmonių veiklos, vėliau įsisavinamas jūros dumblių.
Dumbliai pajūrio svečius veja į krantą
Nepasisekė tiems, kurie atostogas prie Baltijos suplanavo liepos pabaigoje ar rugpjūtį. Pliuškentis jūroje šiomis dienomis nėra didelis malonumas, nes jau nuo liepos pabaigos žydi vanduo. Nors, specialistų teigimu, tai natūralus reiškinys, šįmet Baltijos vanduo žydi kaip niekad gausiai, pradedant Suomijos ir baigiant Lenkijos krantais.
Kai kuriuose uostamiesčio paplūdimiuose jūros vandens dvoką –pagrindinį žydinčio vandens požymį –poilsiautojai pajuto jau liepos viduryje.
Patariama nerinkti moliuskų ir austrių
Dėl neįprastai didelių šios vasaros karščių jūroje padaugėjo nuodingas medžiagas išskiriančių dumblių. Kiek anksčiau rašėmė apie tai, kaip jie vargina Bretanės paplūdimius.
Dėl nuodingų dumblių medžiagų keliautojams laikinai rekomenduojama susilaikyti nuo austrių ir moliuskų gaudymo ir valgymo. Šios jūros gėrybės nuolat filtruoja vandenį, todėl į jas neišvengiamai patenka ir ir dumblių išskirtos nuodingosios medžiagos.
Bretanės paplūdimius vargina dumbliai
Bretanės pakrantėje (Šiaurės Prancūzijos regionas) į krantą išmetama vis daugiau dumblių. Dėl to vienas paplūdimys jau buvo uždarytas.
Pranešama, jog nuo sezono pradžios čia surinkta 25 000 kubinių metrų dumblių.
Prancūzijos valdžia nors ir skyrė nemažai pinigų dumbliams surinkti, nepašalino problemos šaltinių. Dumblių surinkimo darbams iš viso buvo skirta 700 000 eurų. Beje, dumblius siūloma naudoti žemės ūkyje.
Žmonėms pavojingos yra pūvančių dumblių dujos.
Baltijos jūroje – Vokietijos dydžio nuodingų dumblių plotas
Dėl Europoje tvyrančių karščių Baltijos jūroje susiformavo Vokietijos dydžio žydinčių melsvadumblių ir žaliųjų dumblių, potencialiai pavojingų žmonėms ir jūros gyvūnijai, plotas.
Rytoj į dangų pakils pirmasis dumblių varomas lėktuvas
Trečiadienį Berlyne prasidedančioje „Berlin Air Show“ aviacijos parodoje bus pristatytas Europos aerokosminės technikos koncerno EADS sukurtas pirmasis pasaulyje lėktuvas, naudojantis vien tik iš dumblių pagamintus biodegalus, pranešė dienraštis „Die Welt“.
EADS techninio direktoriaus Jeano Botti teigimu, 100 proc. tokio lėktuvo naudojamų degalų pagaminti iš vandens dumblių, ir šis pasiekimas esą iš esmės pakeis visą aviacijos pramonę. „Mums netrukus prireiks alternatyvos aviaciniam žibalui.