Ekspertai perspėjo, kad besikartojantys epizodai turėtų paskubinti kreiptis į medikus.
Mokslininkai ištyrė daugiau nei 31 tūkst. žmonių iš 18 valstybių psichinės sveikatos apklausas, kurias atliko Pasaulio Sveikatos Organizacija.
Tyrimo dalyvių buvo klausiama, ar jie kada nors girdėjo balsus bei matė ką nors, kas neegzistuoja. Taip pat jų buvo klausiama, ar kada nors patyrė iliuzijos jausmą, kad, pavyzdžiui, jų mintys yra kontroliuojamos ar yra persekiojami.
Mokslininkai atmetė tuos rezultatus, kuriuos pateikę asmenys turėjo psichinių sutrikimų, tokių kaip šizofrenija ar maniakinė depresija. Šios ligos gali pasireikšti iliuzijomis ar haliucinacijomis. Tačiau jie taip pat nustatė, kad žmogus nebūtinai turi turėti rimtų psichinių sutrikimų, kad jam pasireikštų šie simptomai.
„Mes įpratę galvoti, kad tik žmonės su psichoze girdi balsus ar išvysta iliuzijas, tačiau dabar mes žinome, kad visiškai sveiki, puikiai funkcionuojantys žmonės taip pat praneša tai patyrę“, – „Live Science“ cituojamas vienas iš tyrimo autorių, Kvinslando smegenų instituto profesorius Johnas McGrathas.
Buvo nustatyta, kad apie 6 proc. žmonių pranešė patyrę bent vieną haliucinaciją ar iliuziją savo gyvenime. Haliucinacijos buvo gerokai dažniau pasitaikantis dalykas nei iliuzijos: apie 5 proc. apklaustųjų prie 1 procentą.
Mokslininkai kreipė dėmesį į tokius atvejus, kuriuose buvo akivaizdus „realybės praradimo“ pojūtis, lygiai taip pat, kaip būna psichozės atveju. Daugeliui tyrime dalyvavusių žmonių šie potyriai nebuvo dažni; net trečdaliui tai pasireiškė vos vieną kartą gyvenime, o dar trečdaliui smegenys pateikė siurprizų 2-5 kartus.
„Žmonės turėtų žinoti, kad tai nieko blogo, jeigu tokie dalykai nutinka sykį ar kelis, – pažymėjo australų profesorius. – Tačiau jeigu tai reguliariai kartojasi, mes rekomenduojame ieškoti pagalbos“.
Psichotiniai išgyvenimai buvo dažnesni moterims negu vyrams: tarp moterų haliucinacijos pasitaikė 6,6 proc., o vyrų – 5 proc. Kol kas nėra aišku kodėl, tačiau abiejų lyčių žmonės dažniau susidūrė su psichotiniais reiškiniais būdami nesusituokę negu tie, kurie buvo santuokoje, ir neturintys darbo už tuos, kurie dirbo.
Būtina išsitirti, jeigu kyla klausimų
Medikai pažymi, kad haliucinacijos gali būti visiškai „normalios“ tam tikrais atvejais. Pavyzdžiui, po mylimo žmogaus mirties, kai kurie girdi to asmens balsą, netgi trumpam gali „matyt“ jį. Ekspertų teigimu, tai gedėjimo ir smegenų „gijimo“ proceso dalis.
Niujorko Lenox Hill ligoninės klinikinis psichiatras Alanas Manevitzas teigė, kad daugybė psichiatrinių ir sveikatos sutrikimų yra susiję su haliucinacijomis ar kliedesiais. Šios būklės yra asmenybės sutrikimai, potrauminio streso sutrikimas, obsesinis-kompulsinis sutrikimas, smegenų augliai, skydliaukės sutrikimai, epilepsija ir tam tikros infekcinės ligos bei vaistai. Moterys taip pat gali patirti pogimdyvinę psichozę (arba psichozinius simptomus po gimdymo), kurios gali apimti haliucinacijas.
Daktaras rekomenduoja kiekvienam, turėjusiam psichozės atvejų, tokių kaip haliucinacija ar iliuzija, pranešti apie tai su savo gydytoju, atlikti tyrimus tam, kad būtų atmestos rimtesnės diagnozės.
„Reikėtų pasikalbėti su išmanančiu asmeniu, kad įsitikintumėte, jog šis laikinas kontakto su realybe praradimas yra iš tiesų trumpalaikis, o ne dėl kitų priežasčių“, – sakė A. Manevitzas.
Medikas taip pat pažymėjo, kad daug žmonių, sergančių psichinėmis ligomis net nenutuokia apie savo realią psichinę būklę, o kai kurie asmenys australų atliktame tyrime galėjo turėti nediagnozuotą psichinį sutrikimą. Maža to, dalis jų galėjo patirti haliucinacijas dėl narkotikų vartojimo, tačiau to nesusieti, nes simptomai pasireiškė praėjus kelioms dienoms po vartojimo.
Australų medikai savo tyrimą pratęsė, siekdami išsiaiškinti, kodėl kai kuriems žmonėms haliucinacijos pasireiškia itin retai ir nebesikartoja, o kitiems tai tampa psichoze.