O ar dėl sumažinto akcizo žemdirbiai atsisakytų minties vėl su traktoriais išvažiuoti į gatves, klausiame Žemės ūkio tarybos pirmininko Igno Hofmano.
Premjerė siūlo pusmečiui atidėti CO2 dedamąjį ir kompensaciją už tuos du mėnesius, kuriais brangiai mokate už naftos dujas. Ar tinka jums toks variantas?
Taip, jeigu tai bus padaryta su 14 eurų, prie 41 euro akcizo, mūsų pateiktame biudžeto komiteto dokumente prašėme ne pusei metų, o metams.
Kas turėtų nutikti, kad atnaujintumėte protestus?
Dujų akcizas yra maža dalis visos dėlionės, yra šeši mūsų pagrindiniai reikalavimai, stebėsime, kaip jie bus sprendžiami. Yra tokių klausimų, kurie pakibę – pieno sektoriaus problemos, rusiškų grūdų tranzitas, daugiamečių pievų problema.
Europos Komisija pažadėjo, kad šitas klausimas bus atidėtas metams, bet vis tiek mums reikia jį išspręsti, todėl mes pasiliekam galimybę bet kada sugrįžti, imtis kraštutinių priemonių, kaip protestų. Jei darbas vyks, problemos bus sprendžiamos, tai žemdirbių bendruomenė tuo pačiu bus nuraminta.
Aplinkos ministras tikina, kad esant mažam naftos dujų akcizui yra finansuojama Rusija ir taip žeminame save. Ar svarbus jums šitas argumentas?
Čia visiškai tuščias argumentas. Ministras vėl vynioja tą patį naratyvą, ne akcizu reikia kovot prieš rusiškas dujas ar produkciją – tiesiog reikia sankcionuoti. Uždėjus šitą, neadekvačiai buvusį didelį akcizą – 300 eurų – tuo pačiu apsimokestina „Orlen“ gaminamos dujos Lietuvoje. Finansiškai kenčia žmonės, kurie neturi alternatyvos ir negali pereiti prie kitų kuro rūšių, todėl šitie argumentai visiškai nepagrįsti.
Visą pokalbį pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.