Didžiulė traktorių kolona juda Poznanėje – griežtėjančiais aplinkosaugos reikalavimais ir pigiu importu iš Ukrainos nepatenkinti ūkininkai žada mėnesį blokuoti dešimtis kelių ir sieną su Ukraina.
Sako, kad jiems vis sunkiau išgyventi. O dėl to kaltina nekontroliuojamą pigesnio maisto įvežimą iš karo draskomos Ukrainos ir ją užpuolusios Rusijos.
„Yra kaip yra. Beveik nebeturime pinigų dėl Europos Sąjungos politikos. Deja, mums tenka raginti visą Europą blokuoti produkciją iš Ukrainos – ir ypač iš Rusijos. Kitaip tiesiog bankrutuosime. Tikriausiai pradėsime dirbti žemę savo ūkiuose arklio traukiamu plūgu, kad maisto užtektų bent šeimai. Viso kito teks atsisakyti“, – sako Lenkijos ūkininkas Gracjan Cybinka.
Žemdirbiai protestuoja ir prieš visoje Europoje griežtinamus aplinkosaugos reikalavimus, augančias gamybos išlaidas.
Taip pat skundžiasi nesąžininga konkurencija iš užsienio. 39 metų ūkininkas Šymonas teigia, kad dėl pigesnio maisto importo kainas teko sumažinti taip smarkiai, kad jo ūkiui nebeįmanoma padengti net gamybos sąnaudų.
„Mano ūkis ir mano šeima kenčia asmeniškai. Mūsų auginamų grūdų – daugiausia kukurūzų ir kviečių – kainos šiuo metu tokios mažos, kad nepavyksta padengti visų gamybos sąnaudų. Sąnaudos tonai užaugintų grūdų dengiamos tik 80 procentų. Taip yra dėl to, kad sandėliai pilni pigių grūdų, kurie pas mus atkeliauja per rytinę sieną“, – teigia Lenkijos ūkininkas Szymon Kosmalski.
Kantrybė trūko ir vokiečiams, vengrams
Pyktis dėl skaudžių valdžios sprendimų liejasi ir anapus Lenkijos sienos, Vokietijoje. Ūkininkai ir smulkieji verslininkai į gatves išeina jau ne pirmą mėnesį. O pastaruoju metu – kaip ir Lietuvos ūkininkai – itin griežtai kritikuoja vyriausybės sprendimą naikinti mokesčių lengvatą žemės ūkio paskirties dyzelinui.
„Čia ne tik ūkininkai, bet ir amatininkai, smulkieji verslininkai, krovinių vežėjai. Į gatves išėjo ne tik vokiečių ir lenkų ūkininkai, bet ir visi kiti“, – tvirtina Vokietijos ūkininkas Kay Weisesmann.
Kantrybė trūko ir Vengrijos žemdirbiams. Šie irgi piktinasi jiems nepalankiu „žaliuoju kursu“, reikalauja stabdyti importą iš Ukrainos.
Ispanijoje dėl vietos ūkininkų blokados svarbioje eismo arterijoje susidarė milžiniškos spūstys – šimtai vilkikų ir automobilių įstrigo netoli Madrido. Ispanų žemdirbiai protestuoja prieš jiems gyvenimą sunkinančias išlaidas, augančią konkurenciją ir biurokratiją.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.