Pastaraisiais mėnesiais „Wagner Group“ – liūdnai pagarsėjusios privačios karinės bendrovės, kurią, kaip teigiama, finansuoja su Kremliumi susijęs oligarchas Jevgenijus Prigožinas, atstovai apsilankė mažiausiai 20 kalėjimų visoje Rusijoje. Jie verbuoja kalinius kovoti Ukrainoje. Rugsėjo 15 d. Ukrainos žurnalistas Jurijus Butusovas paskelbė savo interviu su vyru, vardu Jevgenijus Nužinas. Interviu Nužinas pasakoja apie savo kelionę iš kalėjimo Rusijos Riazanės srityje į Vagnerio stovyklą Ukrainos Luhansko srityje ir galiausiai į mūšio lauką, kur jįis pateko į Ukrainos pajėgų nelaisvę. „Meduza“ pateikia sutrumpintą interviu variantą.
Ukrainos žiniasklaidos Censor.net direktorius Jurijus Butusovas paskelbė interviu, kurį jis atliko su vyru, vardu Jevgenijus Nužinas, vaizdo įrašą. Anksčiau kalinys Rusijos kalėjime Riazanės mieste Nužinas išvyko į Ukrainą kaip privačios karinės bendrovės „Wagner“ (PMC) karys ir netrukus buvo sučiuptas Ukrainos pajėgų. Šaltinis, kalėjęs kartu su Nužinu, tyrimo leidiniui „iStories“ patvirtino, kad vaizdo įraše pavaizduotas vyras iš tiesų yra „Jevgenijus iš kolonijos“.
Nužinas Butusovui pasakė, kad pirmą kartą pateko į kalėjimą 1999 m. „Įvyko susirėmimas, ir aš turėjau šaudyti“, – sakė jis.
„Aš nužudžiau vieną vaikiną, o kitą sužalojau“. Iš pradžių jis buvo nuteistas kalėti 24 metus, tačiau po to, kai bandė pabėgti, buvo pridėti dar ketveri metai. Pastaraisiais metais jis buvo laikomas kalėjime Skopino mieste, Rusijos Riazanės srityje.
Pasak Nužino, liepą su Kremliumi susijęs oligarchas Jevgenijus Prigožinas į kalėjimą atvyko malūnsparniu. Surinkus visus kalinius, Prigožinas pasiūlė jiems galimybę prisijungti prie karo mainais už malonę. „Jis pažadėjo visiems atleisti“, – sakė Nužinas.
„Mūsų atlyginimai būtų apie 100 000 rublių (1 653 USD). Jei mus nužudytų, šeima gautų maždaug penkis milijonus rublių (82 644 USD). [Jis sakė, kad] tėvynei iškilo pavojus, ir taip toliau, ir taip toliau“.
Pasiūlymu nusprendė pasinaudoti 92 kaliniai, tarp jų ir pats Nužinas. Rugpjūčio mėnesį Prigožinas grįžo į kalėjimą. Štai tada Nužinas sužinojo, kad jie stos į Wagnerio grupę, o ne į Rusijos ginkluotąsias pajėgas.
Vyrai buvo paimti rugpjūčio pabaigoje ir sraigtasparniu nugabenti į Ukrainos Luhansko sritį, kur jie išgyveno savaitę trukusią stovyklą, kuri baigėsi rugsėjo 2 d. Nužinas sakė, kad jiems buvo duotos uniformos ir ginklai.
Nuteistieji buvo suburti į šturmo būrį. Paklaustas, kokia buvo padalinio užduotis, Nužinas Butusovui atsakė: „Net nežinau, kaip tai paaiškinti. Kiek supratau, [mes ten buvome patrankų mėsa. Jei nesilaikytumėte nurodymų arba padarytumėte ką nors ne taip, jie mus neutralizuotų. Nušautų. Jie tai pavadino „neutralizavimu“.
„Netoli nuo [mūsų treniruočių zonos] buvo dar viena stovykla. Mes atvykome iš 3-iosios pataisos darbų kolonijos, o kita grupė buvo iš 5-osios kolonijos, taip pat iš Riazanės, apie 60 žmonių. Prieš juos vienas žmogus buvo neutralizuotas: atsikalbėjo instruktoriui, tik žodinis viduriavimas, bet jis buvo neutralizuotas. Ir tada vienas žmogus iš 5-osios pataisos namų buvo neutralizuotas – apie tai mums papasakojo, kai susitikome aikštelėje. Jį nušovė, nes laidė liežuvį ir ten kažkur palaidojo“, – sakė Nužinas.
Rugsėjo 2 d. Nužinas ir 17 kitų nuteistųjų buvo nuvežti į „kažkokį gyvenamąjį rajoną“ ir jiems buvo nurodyta ieškoti žuvusių ir sužeistų Rusijos karių.
Savo pareigas jie atlikdavo naktimis, dieną, kol vyko apšaudymas, jie laukė prieglaudose. Rugsėjo 4 dieną Nužiną sugavo Ukrainos pajėgos.
„Aš nusprendžiau pasiduoti gerokai prieš tai. Kai buvau stovykloje ir viskas prasidėjo, žiūrėjau televizorių. Turėjau telefoną, todėl galėjau žiūrėti per „YouTube“. Čia [Ukrainoje] yra rusų legionas, ir jie kvietė žmones ateiti. Ir tada, kai prasidėjo visas šis [verbavimo] reikalas, pasakiau sau, kad kai ateisiu, padarysiu viską, kad pasiduotų, kad galėčiau pabandyti patekti į „Laisvės Rusijai“ legioną“, – sakė jis.
Nužinas tvirtina, kad nori kovoti Ukrainos pusėje. „Nes Ukraina užpuolė Rusiją“, – sakė jis. „Tai Putinas, kuris užpuolė Ukrainą. Ir aš turiu čia gyvenančių giminaičių. Mano dėdė gyvena Ivano Frankivsko srityje, o sesuo – Lvive. Kaip pažymėjo „iStories“, tai jau antras didelio atgarsio sulaukęs atvejis, kai nuteistasis atsidūrė Ukrainoje po to, kai jį užverbavo Wagnerio grupė. Rugsėjo 2 d. Jurijus Butusovas paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas kitas kalinys, kuris teigė, kad atvykęs į Ukrainą išgyveno savaitę trukusią stovyklą.
Pirmieji žiniasklaidos pranešimai apie rusų kalinius, verbuotus kovoti Wagnerio pusėje, pasirodė liepos pabaigoje. Rugsėjo 14 d. įkalinto opozicijos politiko Aleksejaus Navalno bendražygiai paskelbė vaizdo įrašą, kuriame, atrodo, matomas pats Jevgenijus Pigožinas, kalbantis su grupe kalinių.
Rugsėjo 15 d. Prigožinas pasakė: „Visi, kurie nenori, kad samdiniai ar kaliniai kovotų, visi, kurie diskutuoja šia tema, ir tie, kurie nenori nieko daryti ir kuriems tiesiog nepatinka ši problema, siųskite savo vaikus. Tai arba samdiniai, ir nuteistieji, arba jūsų vaikai. Spręskite patys“.