Rugpjūčio viduryje Rusijos prezidentas vaizdo ryšiu susitiko su Rusijos Vladimiro srities gubernatoriaus pareigas einančiu Aleksandru Avdejevu. Viena iš Putino iškeltų problemų buvo didėjanti regiono kova su alkoholizmu.
Jis aiškiai pasakė, kaip nori, jog Avdejevas spręstų šią problemą: „turime pradėti naują sveikos gyvensenos kampaniją. Mums tereikia su tuo dirbti – nenurašyti to, kaip nesvarbios problemos. Vyrai geria ir toliau gers“. Putinas pridūrė, kad kovojant su priklausomybe nuo alkoholio „negalima nieko uždrausti, negalima tiesiog per daug kelti kainų, [ir negalite tiesiog įvesti] akcizų“.
Anot jo, teisingas požiūris yra skelbti „sveikos gyvensenos propagandą“, taip pat „plėtoti infrastruktūrą, kad žmonės galėtų mankštintis ir kultūros įstaigoms skirti dėmesio, kurio jie nusipelno“.
Prieš kelias dienas Putinas buvo susitikęs su kitu regiono vadovu – laikinai einantis Kirovo srities gubernatoriaus pareigas Aleksandru Sokolovu. Tuo metu Putinas taip pat iškėlė „aukštą gyventojų alkoholizmo lygį“ regione.
„Ne laikas šluoti daiktus po kilimėliu ar bandyti ką nors nubalinti – laikas spręsti mūsų aktualiausias problemas“, – sakė Putinas Sokolovui.
Putinas niekada taip dažnai nekalbėjo apie Rusijos alkoholizmo problemą. Vienas iš nedaugelio kartų praeityje tai užsiminė per spaudos konferenciją 2016 m., kai žurnalistas jo paklausė apie pastangas stabdyti prekybą denatūruotu alkoholiu Irkutske apsinuodijus 77 žmonėms. Putinas atsakė, kad nors „alkoholizacija“ yra tikra Rusijos problema, rusai geria ne daugiau nei šiaurės europiečiai (tai netiesa).
Dar keisčiau, kad nei Vladimiro, nei Kirovo srityje alkoholizmo lygis pagal Rusijos standartus nėra ypač aukštas. Rusijos sveikatos ministerija neskelbia statistikos apie priklausomybę nuo alkoholio visiems federaliniams subjektams, tačiau pranešė, kad skaičiai yra blogiausi Tolimuosiuose Rytuose, šiaurėje ir Penzos regione.
Tačiau Putinas kažkodėl viešai nekalbėjo apie tų sričių valdytojų problemą. Kremliui artimas šaltinis „Meduzai“ sakė, kad tiek Avdejevas, tiek Sokolovas buvo suglumę, kai Putinas iškėlė šią temą. Jo teigimu, sąraše dalykų, dėl kurių jų rinkėjai nerimauja, alkoholizmas „net nepatenka į dešimtuką“.
Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas „Meduzai“ sakė, kad Putinas iškėlė šį klausimą, nes Vladimiro ir Kirovo regionai „yra išimtys iš bendros tendencijos“, kai pastaraisiais metais Rusijoje mažėja alkoholio vartojimas.
Tačiau du šaltiniai, artimi Putino administracijai, „Meduzai“ sakė, kad Putino pareiškimai iš tikrųjų nebuvo pagrįsti statistika. Šaltinių teigimu, prezidentas pastaraisiais mėnesiais alkoholizmo problemai ėmė skirti daugiau dėmesio, nes vykstant karui Ukrainoje Rusijos pareigūnai pradėjo gerti gerokai daugiau.
Putiną ypač neramina „tam tikri žmonės iš jo vidinio rato“, sakė šaltiniai. „Nuo vasario mėnesio žmonės taip malšina stresą. Ministrai, jų pavaldiniai ir net kai kurie ministro pirmininko pavaduotojai, prezidento administracijos ir Saugumo tarybos nariai, valstybinių korporacijų vadovai ir gubernatoriai [pradėjo gerti]“, – sakė vienas šaltinis.
Jis teigė, kad pagrindinė streso priežastis yra Rusijos karo Ukrainoje padaryta žala vidaus reikalams ir po to kilusios sankcijos, o Putinas mano, kad biurokratams turėtų geriau susidoroti su stresu.
Kaip anksčiau pranešė „Meduza“, beveik jokie Rusijos pareigūnai nežinojo apie Putino planus įsiveržti į Ukrainą iki vasario 24 d., o daugelis jų vėlesnius mėnesius praleido šokiruoti ir sumišę.
„Jie paėmė į butelį [vasarį]. Ir kai kurie iš jų nenori sustoti“, – sakė vienas šaltinis. Tuo pat metu du Kremliui artimi šaltiniai „Meduzai“ sakė, kad, kiek jie gali suprasti, pastarojo meto Rusijos karinės nesėkmės Ukrainoje neturėjo jokios įtakos Kremliaus pareigūnų ir valstybinių korporacijų vadovų gėrimo įpročiams: „Jie turi savo karą, savo problemas“.
„Meduza“ šaltiniai teigė manantys, kad padidėjęs Rusijos pareigūnų alkoholio vartojimas kelia didelį nerimą Putinui, nes „pradėjo kentėti drausmė“: „Kai kurie [pareigūnai] praleido svarbius susitikimus, kiti nerišliai kalbėjo ir pasakė dalykus, kurie nėra geri oficialioje aplinkoje. Plačioji visuomenė jau pradėjo tai pastebėti.
Šaltiniai prognozuoja, kad Putinas kol kas tiesiog toliau metys „užuominas“. Jis nori, kad girtuoklių elgesys pasikeistų, nenori jų atleisti. Tačiau jei reikalai nepagerės, tai gali pasikeisti.