Įstatymų pataisose taip pat kalbama, kad nebebus galima rūkyti ir terasose, galerijose, dengtose viešojo transporto stotelėse, paplūdimiuose, vaikų žaidimo aikštelėse. Anot valdžios, šiuo metu lietuviai rūko per daug.
„Norėdami apsaugoti ypatingai mažus vaikus nuo pasyvaus rūkymo galimybės ir stengtis, kad ligomis, kuriomis žmonės suserga, arba rūkymas paskatina tomis ligomis sirgti, vėžinių įvairių susirgimų forma, kraujagyslių, širdies ligų, kad jų būtų, kiek įmanoma mažiau ir kad kuo mažiau žmonių sirgtų,“ tvirtino sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.
Apie griežtesnę rūkančiųjų kontrolę pavieniai Seimo nariai kalba be perstojo, tačiau vyriausybei tai pirmas rimtas žingsnis realių draudimų link. Įstatymų projekte kol kas neminima, kokiu atstumu nuo objekto būtų draudžiama rūkyti.
Verslininkai pokyčius vertina itin kritiškai
Tačiau, jeigu tokias pataisas patvirtintų Seimas, absoliučiai visose lauko kavinėse būtų draudžiama rūkyti. Tokios idėjos verslininkus piktina.
„Prieisime prie tokios situacijos, kur senamiestis išviso yra nerūkymo zona, kur tu bepasisuktum, visur negali rūkyti, nes ten kavinė arba baras. Manau, kad jeigu mes tiesiog taip įvestumėm tokį draudimą be jokių alternatyvų, tai yra labai negražus ir daug nepatogumų keliantis sprendimas“, sakė „Piano Man“ baro vadovas Šarūnas Čėsna.
Sveikatos apsaugos ministerija ramina, kad ji dėl savo siūlomų draudimų linkusi derėtis. Esą bus atsižvelgiama į verslininkų nuomonę.
„Sulaukim dar truputį vėliau. Gal po mėnesio, kada mes jau turėsim visus pasiūlymus ir nuomones, tai tada bus ir galutiniai sprendimai priimti“, teigė sveikatos apsaugos viceministras.
„Kažkada buvo situacija, kad nepakanka pareigūnų, kad jie patruliuotų gatvėse, kad išvengtumėm vagysčių, kažkokių muštynių, girtaujančių žmonių, visokių ten neblaivių vairuotojų ir panašiai. Tai mes ten nesužiūrim nei tų dalykų, nes neužtenka tarsi pajėgų, tai kaip mes dabar elgsimės su kiekvienu žmogumi, kuris stovi su cigarete“, kalbėjo baro vadovas.
Žala būtų didesnė už teigiamus rezultatus?
Rengiami nauji draudimai rūkaliams įtampą didina ne tik tarp verslininkų ir valdžios. Valdantieji ketina ne tik plėsti nerūkymo zonas, bet taikosi ir į pačias cigaretes.
Siūloma imti pavyzdį iš Australijos, kur štai toks cigarečių pakelis neturi nei ryškių logotipų, bei gražiai suraitytų pavadinimų. O ir patys cigarečių pakeliai slepiami parduotuvių stalčiuose.
Anot valdžios, kai pirkėjai cigarečių nematys parduotuvių stenduose ar lentynose, sumažės naujų rūkalių. Verslininkai aiškina, kad dėl tokio sprendimo cigaretės gali brangti, o dėl to išaugs šešėlis.
„Mūsų piliečiai turi pakankamai geras sąlygas ir lengvas įsigyti tos nelegalius tabako gaminius, rodo tie tyrimai, kad tai yra apie 20 procentų rinkoje tokių tabako gaminių nelegalių, tai klausimas, ar tai dar žvelgiant į tą Australijos pavyzdį, dar nepadidins nelegalios prekybos“, komentavo „Philip Morris Baltic“ atstovas Kęstutis Straigis.
Rinkos analitikai taip pat abejoja pakuočių suvienodinimo nauda.
„Europos sąjungos valstybės narės, kaimynės ir tos šalys taipogi svarsto panašias priemones išties šiuo metu yra sustabdžiusios procesą ir labiau stebi, kaip sekasi šalims, kurios turi tą vieningą pakuotę“, pasakojo rinkos ekspertė Ieva Valeškaitė.
Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija su draudimais žada neskubėti ir nedrįsta spėlioti, kada nauji apribojimai galėtų įsigalioti.