Parlamentaro nuomone, reikėtų ankstinti amžių, nuo kurio galima gauti priklausomybės ligų centro paslaugas. Jo įsitikinimu, jos turi būti prieinamos vaikams nuo 12 metų amžiaus. T. Tomilinas siūlo tokio amžiaus vaikams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, pritaikyti visuomenės sveikatos biurų teikiamą ankstyvosios intervencijos programą.
„Vis dažniau pastebima, kad pagalba nėra pakankama ar nepasiekiama tais atvejais, kai ji reikalinga vaikams iki 14 metų. Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad Respublikinis priklausomybės ligų centras šiuo metu ambulatorines ir stacionarines psichosocialinės reabilitacijos paslaugas vaikams ir paaugliams teikia tik nuo 14 metų amžiaus, tačiau realybėje vis dažniau susiduriama su atvejais, kai vaikai žalingą vartojimą ar priklausomybę įgyja gerokai anksčiau“, – Eltai sakė Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys T. Tomilinas.
Jis pastebi, kad nevyriausybinės organizacijos paslaugas paaugliams teikia tik nuo 16 metų, o jų finansavimas dažnai remiasi laikinais projektais.
Ragina peržiūrėti ir atnaujinti prevencines programas
Parlamentaro nuomone, reikėtų peržiūrėti ir atnaujinti prevencines programas, užtikrinant jų turinio aktualumą ir pritaikymą šiuolaikinėms jaunimo elgsenos tendencijoms.
Atsižvelgiant į augantį nepilnamečių, sergančių priklausomybės ligomis, gydymo poreikį, T. Tomilinas siūlo steigti dar bent vieną stacionarinio gydymo skyrių vaikams Respublikinio priklausomybės ligų centro tinkle.
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys ragina sudaryti galimybes vaikams po gydymo gauti tęstinę reabilitaciją, kuri apimtų psichosocialines paslaugas ir ilgalaikį specialistų palaikymą.
„Suaugusiesiems sudarytos plačios galimybės gydytis nuo priklausomybės ligų, įskaitant nedarbingumo suteikimą ir platų paslaugų tinklą. Tuo tarpu vaikams stacionarinio gydymo ir reabilitacijos galimybės yra labai ribotos, o paslaugos dažnai neapmokamos ligonių kasų, nors visi nepilnamečiai yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu“, – sako T. Tomilinas.
Jis kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrę Mariją Jakubauskienę, Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Editą Žiobienę ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorę Ilmą Skuodienę, kurių teiraujasi, ar planuojama plėsti paslaugas priklausomybę turintiems vaikams, ankstinti amžiaus ribą, stiprinti infrastruktūrą ir spręsti finansavimo klausimus.
ELTA primena, kad praėjusį šeštadienį dėl apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis mirė penkiolikmetis paauglys. Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas teigė, kad jam pavartojus narkotines medžiagas išsivystė organų nepakankamumas.
Kaip anksčiau pranešė policija, 15-metis į Kauno klinikas iš Jonavos buvo atvežtas birželio 30 d. Anot teisėsaugos, buvo įtariama, jog nepilnametis galimai apsinuodijo narkotinėmis medžiagomis.
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams.
Tas, kas platino narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 3 iki 12 metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!