Apie tai pranešęs portalas lrt.lt rašė, kad vyras tris džiovintas raudonųjų musmirių kepuraites suvalgė tam, „kad geriau miegotų ir būtų sveikesnis“.
„Vyras buvo itin haliucinuojantis, psichomotoriškai susijaudinęs, agresyvus ir neadekvatus, drebantis. Žmogus visiškai nesiorientavo nei aplinkoje, nei laike. Jam pasireiškė psichozė. Tokia būklė yra sunki ir pavojinga. Pacientą teko panardinti į dirbtinę komą, intubuoti“, – ligonio būklę komentavo ligoninės klinikinė toksikologijos gydytoja Gabija Laubner-Sakalauskienė.
Gali baigtis net mirtimi
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, jog prasidėjus grybavimo sezonui nevertėtų pamiršti, kad ne visi grybai yra skirti tiekti ant pietų stalo, nes apsinuodijus grybais ir laiku nesikreipus pagalbos, gali prireikti ir kepenų transplantacijos.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų skubiosios medicinos gydytoja Ugnė Vasiliauskaitė naujienų portalui tv3.lt yra pasakojusi, kokie pavojai slypi apsinuodijus grybais.
Gydytoja yra pastebėjusi, kad apsinuodiję grybais atvyksta žmonės, kurie valgė tiek šviežius, tiek konservuotus grybus, kuriuos rinko patys arba davė kiti.
„Žmonės dažniausiai skundžiasi pilvo skausmais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Jeigu žmogus tiksliai nežino, ką valgė, mes patys nežinome ar žmonės yra apsinuodiję grybais, ar žarnynas yra sudirgintas. Tačiau kiekvienam žmogui, kuriam po grybų valgymo atsirado tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, reikia kreiptis į gydytojus, kad būtų atliktas stebėjimas ir atlikti išsamūs tyrimai dėl kepenų ir inkstų pažeidimų.
Pagal tyrimo rezultatus sprendžiama, ar žmogus apsinuodijo nuodingais grybais, ar tiesiog atsirado žarnyno, skrandžio sudirginimas. Kai kurie nuodingi grybai gali sukelti ne tik kepenų ir inkstų pažeidimą, bet ir sąmonės sutrikimus, haliucinacijas, mieguistumą, komą, širdies veiklos sutrikimus. Vėmimo ir viduriavimo metu pavojų kelia ir skysčių ir elektrolitų netekimas. Kai netenkama daug skysčių, prireikia pasitelkti ir lašelines, todėl nereikėtų patiems apsiimti spręsti ar apsinuodijote, ar ne. Geriau kreiptis į medikus“, – aiškino gydytoja.
Ji nurodė, kad apsinuodijimo rimtumas priklauso ne nuo suvalgyto grybų kiekio, o nuo grybų rūšies. Netyčia suvalgytas nuodingas grybas gali negrįžtamai sužaloti kepenis ar netgi baigtis mirtimi.
„Yra nemažai grybautojų, kurie gerai pažįsta grybus, tačiau jeigu žmogus nėra tikras, kokius grybus suvalgė ir atsirado minėti simptomai, reikėtų pasidaryti tyrimus. Apsinuodijimai yra pavojingi inkstų ir kepenų būklei, kurie negydomi gali pasibaigti ir mirtimi.
Dažniausiai apsinuodijama amanitinais, kurių turi kai kurios žvynabudėlės, pavyzdžiui, kaštoninės žvynabudėlės ar smailiažvynės žvynabudėlės, kurias grybautojai sumaišo su valgomomis žvynadubėmis, ar pačios musmirės, tokios kaip baltosios musmirės, blyškiosios arba žalsvosios musmirės, smailiakepurės musmirės ir kitos. Ši medžiaga pažeidžia kepenis, jeigu laiku pradedama gydyti, pažeidimas gali būti nedidelis arba gali jo ir visai nebūti, tačiau jeigu pacientai pavėluoja, galima prieiti ir prie kepenų transplantacijos“, – vardijo U. Vasiliauskaitė.