apsinuodijimas grybais
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „apsinuodijimas grybais“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „apsinuodijimas grybais“.
Jokiu būdu nerinkite šio grybo Lietuvos miškuose: gali baigtis mirtimi
Rugsėjis – tai idealus metas grybautojams papildyti savo pintines tokiomis sezoninėmis gėrybėmis kaip ūmėdės, voveraitės, lepšės, raudonviršiai ir baravykai.
Visgi, „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pastebi, kad šiuo laikotarpiu padidėja apsinuodijimų ir virškinimo problemų rizika. Ji įspėja, kad apsinuodijus grybais būtina nedelsti ir iš karto vykti į gydymo įstaigą, rašoma pranešime spaudai.
Šis Lietuvos grybas – mirtinai nuodingas: jokiu būdu jo nelieskite
Šiemet gamta Lietuvos grybautojus apdovanoja įspūdingu derliumi – grybautojai grybus iš miškų tempia pilnomis pintinėmis, tačiau renkantiems ir vartojantiems grybus svarbu nepamiršti, kad jų galime ne tik paskanauti, bet ir jais apsinuodyti.
Šis grybas nužudo kepenis per 3 dienas: toksikologas įspėja visus, kaip išvengti nelaimės
Lietuviams plūstant į miškus grybauti gydytojai įspėja, kad praradus budrumą iki nelaimės kartais tegali būti vos vienas žingsnis. „Nerinkite to, ko nežinote ir nevalgykite grįžę tų grybų su spirgais ir grietine, geriau palaukite rytojaus, nes skrandis išties gali sustoti“, – tiesiai šviesiai sako toksikologas Linas Zdanavičius.
Šiltuoju metų sezonu ypač daug laiko leidžiant gamtoje netrūksta situacijų, kai prireikia gydytojo toksikologo konsultacijų.
Užvalgęs musmirių vilnietis pateko į reanimaciją: vyrui sukelta koma
Į Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) reanimaciją pateko džiovintų musmirių užvalgęs šešiasdešimtmetis vilnietis. Gydytojai įspėja, kad toks apsinuodijimas grybais yra itin pavojingas.
Apie tai pranešęs portalas lrt.lt rašė, kad vyras tris džiovintas raudonųjų musmirių kepuraites suvalgė tam, „kad geriau miegotų ir būtų sveikesnis“.
„Vyras buvo itin haliucinuojantis, psichomotoriškai susijaudinęs, agresyvus ir neadekvatus, drebantis.
Skubiai įspėja plūstančius į miškus: šios klaidos gali baigtis mirtimi
Prasidėjus grybų sezonui žmonės plūsta į miškus ieškoti šių gėrybių. Specialistai pastoviai primena, kad reikia rinkti tik pažįstamus grybus, kuriuos tikrai žinote, kad galite valgyti, tačiau to neužtenka – būtina teisingai juos paruošti bei vartoti, kad ši smagi pramoga nesibaigtų nelaime – apsinuodijimu.
„Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“ Gamtos tyrimų centro darbuotojas, mikologas dr.
Kreipiasi į Lietuvos grybautojus: tai būtina žinoti kiekvienam
Stebint socialiniuose tinkluose grybautojų miško laimikius, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus specialistai primena, kaip reikėtų saugiai grybauti.
„Lietuviškai vasarai sugrįžus, vėl socialiniuose tinkluose pasipils pilnos grybų pintinės bei gardžiausių patiekalų su grybais nuotraukomis!“ – rašo feisbuko paskyroje Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Košmaras šeimoje: žmona vyro giminei į maistą įdėjo nuodingų grybų
Vyro palikta žmona pakvietė jį ir jo šeimą pietų, siekdama susitarti su juo dėl susitaikymo. Tačiau ji pagamino maistą su nuodais, po šeimos pietų apsinuodijo keturi asmenys, iš kurių trys jau mirė, o ketvirtas yra kritinės būklės.
Jokiu būdu nevalgykite šių grybų: gali baigtis net mirtimi
Pamažu prasidedantis grybavimo sezonas lietuvius sutraukia į miškus, iš kurių šie nešasi įspūdingus laimikius. Tačiau vis dar į krepšius ar kibirus nugula ne tik valgomi, gerai žinomi, bet ir nepažįstami grybai, tarp kurių ir nuodingi.
Gamtininkas Almantas Kulbis pastebi, kad vienos stebuklingos taisyklės, kaip pažinti gerus ir valgomus grybus nėra. Viskas priklauso nuo vieno – noro pažinti grybus ir domėjimasis jais.
Šiukštu nerinkite šių grybų Lietuvoje: gali pražudyti
Jau visai netrukus į miškus pradės plūsti grybautojai iš visos Lietuvos kraštų. Rinkti grybų skubės ir patyrę, ir dar tik naujokai. Nors atrodo, kad didžioji dalis lietuvių moka pažinti tinkamus vartoti grybus, tačiau kasmet medikai praneša apie atvejus, kuomet ligonines užplūsta netinkamais grybais apsinuodiję gyventojai.
Jokiu būdu nedarykite šių klaidų valgydami grybus: laukia liūdnos pasekmės
Lietuviai jau kurį laiką puikuojasi laimikiais, rastais miške – džiaugiasi pilnomis pintinėmis grybų. Vis dėlto kasmet pasitaiko apsinuodijimų grybais atvejų ir apsinuodijama ne tik nuodingais, bet ir valgomais grybais.
Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas dr. Jonas Kasparavičius primena, ką svarbu žinoti grybautojams ir kodėl apsinuodijama net gerais grybais.
REKLAMA
REKLAMA
Jokiu būdu miške nelieskite šių grybų: jie mirtinai nuodingi
Įpusėjus kol kas gana lietingai vasarai, grybautojai džiaugiasi pasipylusiomis miško gėrybėmis ir vos į pintines telpančiais laimikiais dalijasi socialiniuose tinkluose. Tačiau specialistai skuba įspėti, kad azarto apakinti lietuviai netyčia neprisirinktų mirtinai nuodingų grybų.
Į ligonines važiuoja grybais apsinuodiję lietuviai: specialistė įvardijo, kokiais
Vos prasidėjus grybavimo sezonui, daugelis lietuvių traukia į miškus ieškoti laimikių ir keliauja namo pilnomis pintinėmis. Tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai grybautojai ima nežinomus grybus ir juos ragauja namuose, kiti grybų mėgėjai jų tiesiog padaugina ir tenka kreiptis į specialistus dėl apsinuodijimo.
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyriaus vyr.
Perspėja konservuotų grybų mėgėjus: apsinuodijimas gali baigtis net mirtimi
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad grybai gali būti sunkios ligos priežastimi. Per pastaruosius penkerius metus (2015–2019 m.) užregistruoti 6 botulizmo atvejai. Dažniausia ligos priežastis – namuose konservuoti grybai.
Botulizmas yra pavojinga liga, kurią sukelia nervus veikiantis toksinas, kurį gamina Clostridium botulinum bakterijos.
Gydytoja įspėja grybautojus – šių grybų skonis gali būti mirtinas
Grybavimo sezonas įsibėgėja, tad žmonės ieško įvairių receptų bei būdų, kaip skaniai juos pateikti šeimai. Nors kol kas apsinuodijimo grybais „sezonas“ dar neprasidėjo, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės klinikinės toksikologijos gydytoja, gyd.
Toksikologai įspėja dėl apsinuodijimų grybais: pasakė, kada į medikus kreiptis jau per vėlu
Vasara – grybavimo metas. Kad ir koks malonumas tai būtų, vis dėlto nepažįstantiems grybų šis užsiėmimas gali būti pavojingas. Vien šiemet jau sulaukta 32-jų skambučių dėl apsinuodijimų grybais, iš kurių 7 kartus skambinta dėl vaikų. Toksikologai įspėja, kad laiku nesikreipus pagalbos, medikai gali ir nebepadėti, mat ilgai delsiant nuodas smarkiai pažeidžia kepenis.
Ar žinote, kaip atpažinti apsinuodijimą grybais? Įvardijo, kurie pavojingiausi
Vis labiau įsibėgėjant grybavimo sezonui, gydytojai toksikologai primena, kad rinkti ir valgyti galima tik labai gerai pažįstamus grybus: baravykus, lepšius, ūmėdes, kazlėkus, raudonikius, voveraites ir pan. Išplėsti savo renkamų grybų sąrašą, eksperimentuoti naujais skoniais tikrai nepatartina.
Nuo šio grybo mirštama kasmet: ką daryti apsinuodijus
Grybavimo sezonas vis labiau įsibėgėja ir gardžių grybų prisirinkti norintys žmonės traukia į miškus. Tačiau kartais malonią pramogą apkartina apsinuodijimas grybais. Ką daryti ir kada laiku atkreipti dėmesį į simptomus pasakoja Vilniaus Respublikinės universitetinės ligoninės ūminių apsinuodijimų skyriaus vedėja Gabija Laubner.
Vieni grybai nėra mirtinai nuodingi, o kita grupė savo sudėtyje iš tiesų turi mirtinus nuodus. Laikinų sveikatos problemų gali sukelti ir valgomi, ir nuodingi grybai.
Mikologas perspėja: apsinuodyti galima ir nenuodingais grybais
Pasibaigusi vasara džiugina grybautojus, kada pastarieji pradeda knibždėti miškuose ir krauti į pintines gėrybes. Tiesa, dėl karštos ir sausos vasaros grybų sezono pradžia kiek vėlesnė nei įprastai, tačiau mikologas Jonas Kasparavičius tikina, kad šiuo metu jau galima džiaugtis pirmaisiais rudeniniais grybais. „Kokių grybų galima rasti – priklauso nuo miško: viename gali būti voveraičių, kitame daugiau raudonviršių, kazlėkų, meškučių ar net baravykų.
Medikai įspėja: jau pasirodžiusiais grybais galima apsinuodyti
Pavasaris įsismarkauja – džiugina ne tik šylanti saulė ir parskrendantys paukščiai. Štai dzūkai skelbia atidarantys grybavimo sezoną. Miškuose pradėjo dygti pirmieji grybai – bobausiai. Dzūkai sako, kad be reikalo dažnas rauko nosį prieš šiuos grybus – jie esą ne tik gardūs, bet turi ir kone stebuklingų gydomųjų galių. Tiesa, medikai tuo abejoja, bobausiais galima net ir mirtinai apsinuodyti. Varėnos rajono Marcinkonių kaimo gyventoja Janina grybauja ir uogauja nuo vaikystės.
Apsinuodijote grybais? Suskubkite reaguoti
Dažniausiai neprityrę grybautojai grybais apsinuodija supainioję valgomus su nuodingais grybais. Apsinuodijus grybais, kaip ir kitų apsinuodijimų atveju, svarbiausia yra laiku suteikti pagalbą. Jei laikas prarastas, prognozė gali būti labai bloga. Kadangi dalis valgomų ir nuodingų grybų yra panašios išvaizdos, klaidos susijusios su nepakankamu valgomiesiems ir nuodingiems grybams būdingų požymių identifikavimu.
Ką svarbu žinoti renkant grybus?
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sveikatos edukologė Vida Dubinskienė pataria kaip išvengti apsinuodijimų grybais ir kaip suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus. Lietuviškoje tradicinėje virtuvėje yra gausybė patiekalų, į kurių sudėtį įeina grybai. Valgomieji grybai yra vertingas ir skanus maisto produktas. Pagal cheminę sudėtį ir baltymų kiekį jie artimi mėsai.