Vilniaus universiteto (VU) Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius Arūnas Bukantis teigė, kad birželis Lietuvoje visada būna kupinas staigmenų ir orų anomalijų, kaip ir praėjusią savaitę.
„Toks laikotarpis, likus porai savaičių iki vasaros saulėgrįžos, yra labai palankus įvairiems vasaros reiškiniams formuotis. Kartais tokie dar būna ir vėlyvojo pavasario reiškiniai.
Apskritai, birželio mėnuo pasižymi ypatingai stipriais škvalo reiškiniais, netgi viesulo, šį mėnesį taip pat Šakių rajone buvo užfiksuotas viesulas. Taip pat pasitaiko stiprių liūčių, kai per valandą iškrinta 90 milimetrų ar daugiau kritulių – tai irgi pasitaiko.
Birželio mėnesį taip pat yra nukritęs ypatingai stambūs krušos ledėkai. 1964 metais birželio 20 dieną Alytuje buvo iškritęs rekordiškas krušos ledėkas, kuris svėrė net 300 gramų. 1972 metais birželį Anykščiuose buvo nukritęs 7 centimetrų skersmens ledėkas.
Prisiminkime ir praėjusių metų birželio mėnesį – jis buvo rekordiškai karštas. Buvo užfiksuotas ir karščio rekordas – 35,07 Kaišiadoryse birželio 12 dieną. Kitose Lietuvos dalyse irgi buvo apie 35 laipsnius, buvo ir sausra. Šiemet galime džiaugtis, kad tokių karščių neturėjome ir pavasarinė sausra taip pat baigėsi“, – kalbėjo klimatologas A. Bukantis.
Šią savaitę – iki 30 laipsnių karščio
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad Lietuvos orus lems virš Pietryčių ir Vidurio Europos įsitvirtinęs žemo atmosferos slėgio laukas.
Antradienį Lietuvoje nepastoviai debesuota. Vietomis trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 metrų per sekundę. Aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos.
Birželio 17-os naktį vietomis, dieną daug kur trumpi lietūs, perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, naktį silpnas, dieną 5–10 metrų per sekundę, per perkūniją kai kur gūsiai 15-20 metrų per sekundę. Temperatūra naktį 12–17 laipsniai.
Trečiadienio dieną 24–29 laipsniai šilumos, o pajūryje 19–21 laipsnis šilumos.
Birželio 18-os naktį vietomis, dieną daug kur trumpi lietūs, perkūnija. Vėjas rytinių krypčių, naktį 4–9 metrai per sekundę, dieną 8–13 metrų per sekundę, per perkūniją kai kur gūsiai 15-20 metrų per sekundę. Temperatūra naktį 14–19, o ketvirtadienio dieną 25–30 laipsnių šilumos.
Birželio 19–20-os naktimis vietomis, dienomis daug kur trumpi lietūs, perkūnija. Vėjas rytinių krypčių, 7–12 metrų per sekundę, per perkūniją kai kur gūsiai 15-20 metrų per sekundę. Temperatūra naktimis 15–20 laipsnių, o dienomis 25–30 laipsnių šilumos.
Praėjusią savaitę ypatingi reiškiniai truko net 5 paras
Pasak profesoriaus A. Bukančio, atmosferos cirkuliacijos procesai ir lemia audringų reiškinių susidarymą.
„Nuo birželio 8 iki 12 dienos buvo palankios sąlygos tropinės oro masės veržimuisi į Lietuvą. Baltijos regione įvyko sandūra su šaltomis oro masėmis ir formavosi aktyvūs atmosferos frontai, kurie lėmė labai galingų kamuolinių debesų susidarymą. Tokias sąlygas turėjome mes net ištisas penkias dienas.
Šiuo požiūriu – tai ypatingas atvejis, kadangi tokių reiškinių viena porcija trunka apie keliolika valandą, o daugiausiai dvi paras.
Tai šiuo požiūriu tikrai buvo anomali situacija. Nors nebuvo net užfiksuota rekordiška temperatūra, kritulių kiekių, bet perkūnijos, liūčių, škvalo, viesulas buvo užfiksuotas“, – teigė pašnekovas.
Augalai džiaugiasi didesniu kritulių kiekiu
Pasak klimatologo, birželio mėnesį ypatingai greitai auga ir vystosi augalai.
„Didesnis kritulių kiekis jiems buvo tik į naudą. Nebent, škvalo reiškiniai galėjo išguldyti jau paaugusius javus. Krušos ledėkai galėjo iškapoti daržovių lapus.
Apskritai, iškrito dvigubai didesnis kritulių kiekis nei norma – tai gamtai labai geras pamaitinimas vandeniu, nes prieš tai buvęs sausringas laikotarpis nuo kovo pabaigos iki gegužės mėnesio pradžios labai išsekino ir dirvožemines vandens atsargas, upių ir ežerų vandens lygis buvo kritęs.
Didelis kritulių kiekis birželio mėnesį jis lemia gana neblogą vasarinių ir dvimečių kultūrų derlių – daržovių, javų ar ankštinių augalų“, – teigė A. Bukantis.
Jo teigimu, apie Jonines kalbėti dar anksti, nes tikslesnių prognozių reikėtų laukti likus apie trims dienoms iki švenčių: „Joninės tradiciškai būna lietingos ir vėsios Lietuvoje. 7 atvejai iš 10 būna gana nemalonūs – su lietumis, vėjais ir žema paros temperatūra – apie 16-17 laipsnių. Jei šiemet Joninės bus šiltesnės, tai reikės tik džiaugtis, nes tai gana retai būna. “
Tai klimato kaitos padariniai: jie tik stiprėja ir dažnėja
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vedėjas Donatas Valiukas teigė, kad vykstant klimato kaitai birželio mėnuo yra pakitęs mažiausiai.
„Žiūrint per 50 metų laikotarpį, tai birželio mėnesis išliko stabilus palyginus su kitais vasaros mėnesiais. Tie pokyčiai matosi tik paskutiniais metais – pernai birželis buvo rekordiškai karštas. Anksčiau tie birželio mėnesiai nebūdavo tokie karšti, tai iš tos pusės truputį stebina, tačiau nereikėtų sakyti, kad tai nenormalu.
Vykstant klimato kaitai dažnėja karščio įsiveržimai ir temperatūros svyravimai. Karščio pasikeitimas vėsiais orais – tai šis dalykas nėra normalus. Tai čia jau klimato kaitos padarinys.
Praėjusi savaitė buvo specifinė. Lietuva buvo tarp dviejų oro masių ir stabilus frontas, kuris ir lėmė tokius orus. Apskritai, ledokšniai, kruša, viesulas – tai vasaros laikotarpio reiškiniai ir jų būna kiekvieną vasarą, ir beveik kiekvieną mėnesį. O vykstant klimato kaitai, tie reiškiniai stiprėja ir dažnėja“, – teigė klimatologas.