Šeštadienį R. Karbauskio gimtuosiuose Naisiuose vyksta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suvažiavimas, kuriame tvirtinami nauji partijos įstatai.
„Nuoširdžiai myliu jus ir noriu būti su jumis“
„XXI amžiuje mūsų partijos pirmininkas keitėsi tik vieną kartą prieš 12 metų. Tai, beje, vyko Anykščiuose, kur pernai kandidatavau ir laimėjau.
Tada, 2009 metais, buvo didelė drama, jaunas partijos vicepirmininkas maištavo prieš solidžios, daug ministrų ir didelę Seimo frakciją turinčios partijos vadovę, profesorę Prunskienę, priekaištavo dėl per mažo partijos narių įtraukimo į sprendimų priėmimą, dėl aktyvaus darbo su skyriais stokos, dėl įsigalėjusio vienvaldiškumo. Jis buvo nušvilptas suvažiavime, jį buvo bandoma užčiaupti, kvailinti. <...>
Tada jis išėjo iš partijos ir buvo vadinamas išdaviku. Atspėkite, koks buvo jo vardas. Aš jį rėmiau. Jo vardas – Ramūnas Karbauskis“, – LVŽS suvažiavime sakytoje kalboje sakė T. Tomilinas.
Jis teigė, kad buvo atviras kiekvienam partijos nariui, pagal išgales sprendė LVŽS narių problemas, lankėsi skyriuose, dirbdamas Seime kvietė visus aktyviai dalyvauti socialinės politikos formavime.
„Nuoširdžiai myliu jus ir noriu būti su jumis. Tačiau bet kokie santykiai prasideda nuo pagarbos, pripažinimo kito asmens orumo ir individualumo. Jūs negalite manęs priversti daryti tai, ko negaliu daryti.
Negaliu taikytis su panieka žmogui, kuri dabar iš ne vieno kalbėtojo nuskambėjo. Neturi būti paniekos iš miestiečio kaimo žmogui, iš turtingo – sunkiau besiverčiančiam, iš politikų – paprastam žmogui. Todėl aš atėjau į politiką, ir aš nuo šito nesitrauksiu.
Aš nesutiksiu, kad mes, dauguma, tradicinių šeimų atstovai, turim teisę kurti sąmokslo teorijas apie šalia esančius, gal ir kitokius nei mes, bet ne prastesnius lietuvius. Pagarba žmogaus teisėms, tolerancija kitoniškumui yra Lietuvos tradicija“, – tikino T. Tomilinas.
Teigė, kad kėlė Karbauskiui diskomfortą
Politikas pripažino, kad galbūt būdamas partijos valdybos nariu padarė klaidų, tad T. Tomilinas atsiprašė visų valstiečių narių, kurie jaučiasi nusivylę, įžeisti ar ką išvargino konfliktai partijos viduje. Suvažiavimo metu T. Tomilinas pareiškė, kad atsistatydina iš partijos vicepirmininko pareigų.
„Aš šventai tikiu, kad nuomonių įvairovė, aštri diskusija yra gero sprendimo pagrindas“, – sakė T. Tomilinas.
Politikas taip pat apgailestavo, kad į suvažiavimą net nepakviestas jį užstojęs eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
„Partija jungia žmones, o ne šaškių figūras. Mus vienija bendros vertybes, bet mes turime teisę ginčytis dėl jų įgyvendinimo būdų“, – teigė T. Tomilinas.
Jis tvirtino, kad diskusijas dėl Partnerystės įstatymo R. Karbauskis tiesiog išnaudojo kaip progą sunaikinti vidaus oponentą, kuris, anot T. Tomilino, kėlė jam diskomfortą.
„Bet demokratiškos partijos vadovas ir neturi jausti ypatingo komforto. Minčių ir interesų konkurencija yra reikalinga. Aš niekada per dvidešimt metų partijoje piktybiškai nekritikavau asmenų. Blogus sprendimus – taip, bet asmenų – niekada. Galbūt niekada, išimtis nebent Puidokas. Padėjau Ramūnui, kai jis buvo populiarus ir kada dar buvo niekam nežinomas“, – kalbėjo T. Tomilinas.
Kėlė klausimą, ar valstiečiams įdomi Skvernelio nuomonė
Politikas kėlė klausimą, ar valstiečiams rūpi Sauliaus Skvernelio, žmogaus, kurį delegavo į premjerus ir kėlė į prezidentus, nuomonė.
„Ar nuoširdžiai norime jį matyti partijoje? Ar priešingai, bijome jo lyderystės ir už akių kurstome nepasitikėjimą juo?
Mūsų ilgametė parlamentarė Rima Baškienė, solidi, diplomatiška, tačiau niekada nebijanti pirmininkui išsakyti kitos savo nuomonės, vienas ryškiausių partijos veidų, realiai galinti tapti partijos vadove, yra spaudžiama ir išstūminėjama. Ar visi tam pritariame?“ – partiečių klausė T. Tomilinas.
Po šių žodžių pasigirdo suvažiavime dalyvaujančių valstiečių ir žaliųjų švilpimas, raginimas baigti kalbą.
„Laikas, išjunkite jam mikrofoną“, – šaukė vienas iš suvažiavimo dalyvių.
Jis negailėjo kritikos ir naujiems siūlomiems LVŽS įstatams, kurie partijos pirmininko pavaduotojus leistų pasirinkti pačiam pirmininkui, o partijos lyderiu galėtų tapti tik LVŽS narys, kuris partijai priklauso bent 5 metus.
„Leiskite pacituoti Virginijų Sinkevičių, partija renkasi susinaikinimo kelią ne dėl vertybių, ką įžūliai meluoja Karbauskis, iškraipydamas Virginijaus žodžius, o dėl demokratijos aukojimo vardan Karbauskio komforto, dėl eilinių partijos narių teisių suvaržymo.
Gerbiamas Ramūnas, kurį visą gyvenimą gerbiau, dabar kuria legendą apie tai, kad Tomilinas, Sinkevičius ir kiti jam nepatogūs asmenys nori LVŽS paversti dar viena liberalų partija.
Esu tikras, ir šiandien, ir vėliau jūs tai girdėsite dar daug kartų. Tačiau tikiu, kad dalyvaudami politikoje Jūs nesate politiškai neraštingi, išmanote politinės ideologijos skirtumus ir būsite atsparūs šiai absurdiškai manipuliacijai ir melui. Aš esu vienareikšmiškai kairysis politikas, jūs tą žinote mintinai. Neketinu kurti jokios naujos partijos.
Tad kaltinti mane tuo įžūlus ir jus pačius žeminantis melas. <...> Aš knygą parašiau ir norėčiau padovanoti partijos pirmininkui ją“, – savo kalbą baigė T. Tomilinas.
Politikas siūlė prisiminti akimirką, kai LVŽS dar nebuvo radikalios dešinės partija.
Naisiuose vyksiančiame partijos suvažiavime valstiečiai sprendžia, ar įvesti taisyklę leisti į partijos pirmininko rinkimus pretenduoti tik tiems, kas sąjungos nariais buvo tam tikrą laikotarpį.
Įstatų pakeitimais taip pat siūloma padidinti partijos pirmininko įtaką renkantis pavaduotojus.
Pakeitimų iniciatoriai sako, kad jie padės užtikrinti stabilumą partijoje, tačiau kritikai perspėja, jog R. Karbauskis šitaip stiprina galimybes išsaugoti partijos pirmininko kėdę ir apsistatyti vadovybę sau lojaliais žmonėmis.