„Mūsų priešas ne Rusija, o mūsų valdžia“ arba „nedelsiant turi būti atkurti santykiai su Rusija“ – tai tik vos kelios frazės iš socialinio tinklo „TikTok“ paskyrų su šimtais ar tūkstančiais peržiūrų ar širdučių. Vaizdo įrašai skelbiami ir lietuvių, ir rusų kalbomis. Tačiau kas tokių filmukų autoriai – lieka neaišku.
„Reguliavimo, moderavimo šitoj platformoj yra minimaliai. Tai jie ten gali visaip kaip save pristatyti, bet tas autentiškumas toli gražu nėra aiškus“, – komentuoja informacinio karo tyrėjas Nerijus Maliukevičius.
Taigi, kai socialinis tinklas menkai reguliuojamas, atsiveria galimybė sukurti gausybę netikrų profilių, botų, kurie gali skleisti propagandą, o „naudingi idiotai“ tokiu turiniu dar ir pasidalija.
„Sėdi koks nors strategas arba toks piktavalis kūrybinis veikėjas, kuris sugalvoja, kaip tai vykdyti kur nors Maskvoj arba Minske, arba dar kur nors kitur, ir tada jis panaudoja visus tuos šiuolaikinius automatizuotus įrankius, kad tą žinutę paskleistų. Ir mes atsiduriame tokioj dirbtinėj realybėj“, – sako N. Maliukevičius.
Bandyti atsekti rusų botus – lyg kova su vėjo malūnais
Ir tada žmogui gali pasirodyti, kad Rusiją šlovinančių žmonių yra labai daug, tad ginčai su jais – lyg kova su vėjo malūnais. O kad dažnai ne žmonės kuria Rusiją šlovinančius filmukus, liudija ir įdomios jų atsiradimo aplinkybės. Pavyzdžiui, „TikTok“ profilis „Nikita šlovė Rusijai“ dalijosi nuotrauka, esą tuoj Lietuvoje vyks referendumas dėl prisijungimo prie Rusijos.
Referendumas, aišku, neįvyko ir vadinamojo Nikitos profilio jau neberasime. Kiek vėliau pasirodė panašus filmukas apie neva Latvijos įjungimą į Rusijos sudėtį. Tačiau dezinformuoja ir realūs žmonės.
Tūkstančių širdučių „Tik toke“ sulaukia tikra kosmetologė, kuri nusprendė, kad nori pasisakyti apie Rusijos karą prieš Ukrainą. Nuvažiavusi į Ukrainą ir pabendravusi su viena moterimi, kosmetologė padaro išvadą, kad Ukrainos nereikia remti: „Lietuva yra per maža, čia ne mūsų karas“
Kitas veikėjas neseniai nuvažiavo į Maskvą, kur Raudonojoje aikštėje laikė Lietuvos vėliavą. Taip jis esą turėjo parodyti, kad rusai nėra agresyvūs Lietuvos atžvilgiu. Tiesa, greitai prisliūkinę Rusijos pareigūnai pareikalavo Lietuvos vėliavą suskleisti.
„Tam tikriems video kūrėjams tai sukuria piniginę grąžą, tai reklamos grąža. Sąmokslo teorijos parsiduoda lygiai taip pat“, – sako N. Maliukevičius.
Rekomenduoja mažiau laiko praleisti socialiniuose tinkluose
Rusai dar labiau į socialinius tinklus sulindo, kai po plataus masto karo prieš Ukrainą pradžios suprato, kad pastebimai tarp žmonių Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse veikti nebegali.
„Dezinformacijos veikla socialiniuose tinkluose, internete, bandant lygiai taip pat torpeduoti pasitikėjimą valstybės institucijomis. Tai to mes matome gana daug, tai yra tęstinė veikla“, – komentuoja politologas Vytis Jurkonis.
Dezinformacijos suaktyvėjimą šiuo metu gali lemti išaugęs nusivylimas Jungtinių Valstijų prezidentu ir nerimas, kad Jungtinės Valstijos nebesuinteresuotos ginti Europos. Tad derybos su Rusija žmonėms vaizduojamos kaip neva vienintelis kelias išsaugoti taiką.
„Dabartinė ta nauja medija yra paprasčiausiai tokia įtraukianti į nuolatinį dalyvavimą, nes yra paremta emocine tokia komunikacija ir žmogus turėtų išmokti reflektuoti, padaryti tam tikras pertraukas“, – pataria informacinio karo tyrėjas.
Kitaip tariant, geriausias sprendimas – mažiau sekti socialinius tinklus. Domėtis įvairiais informacijos šaltiniais ir atsargiai vertinti skambius pareiškimus.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.








































































































































































































































































7 val. ·
Pasakykime pagaliau tiesą. Kas nori - supras. O kas nenorit ar nesugebat - nesupraskit į sveikatą. Atlėkit išsivemti ir pakelti koją - visus užblokuosiu. Aš čia bendrauju ne su psichiniais ligoniais, o su tais sveikais, kurie dar esame beprotnamyje išlikę.
Taigi palyginkim, tarp kokių alternatyvų buvome patekę prieš tuos 80 metų. Aišku, rinktis negalėjome, už mus "didieji" pasirinko, susitarė ir istorinis procesas realizavo galimybes. Lygiai kaip ir dabar "didieji" pasirinks, susitars ir istorinis procesas galimybes realizuos.
TSRS mums atidavė Vokietijos atimtą Klaipėdą ir Lenkijos atimtą sostinę Vilnių. Taip, kad perduotų savo vėliau sukurtai butaforinei LTSR, kuri priklausė TSRS. Taip, tai buvo imperija, kuri nužudė ir ištrėmė pagal klasinį principą daug tūkstančių Lietuvos piliečių. Tačiau savo butaforiniame valstybingume išsaugojome tautą, kalbą, kultūrą ir subrandinome galimybę esant šansui valstybę atkurti. Išlikome.
Vokietija mums nieko neatidavė ir nesirengė atiduoti, tik atėmė. Jokio, net butaforinio valstybingumo mums nebuvo numatyta. Tai buvo imperija, kuri išžudė pagal rasinį-tautinį principą ne mažiau, o gal net daugiau tūkstančių Lietuvos piliečių. Jokių, net mažiausių kalbos, tautos ar kultūros išsaugojimo galimybių mums niekas neplanavo. Pagal Generalinį planą OST 85 proc. Lietuvos gyventojų turėjo būti išnaikinta arba deportuota. Likusieji suvokietinti, Lietuva kolonizuota ir apgyvendinta vokiečiais. Net menkiausių galimybių išlikti.
Jokių kitų variantų tada istorijoje nebuvo ir ne mes rinkomės. Iš dviejų blogybių mums teko geresnė. O neblogybių, bent kokių geresnių ir iš viso kitų pasirinkimų mes tiesiog neturėjome.
Tačiau kaltinam, kaltinam ir dar kartą kaltinam. Kitus - ne mus, savo pačių tautos iškilius kultūros žmones, kurie tais lūžio metais suklydo ar tiesiog suprato realybę. Arba gal nebuvo tokie drąsūs mirties akivaizdoje, kokie dabar esate narsūs ant sofų, prie klaviatūrų gadindami orą su kavytės puodeliu gležnose, darbo nemačiusiose rankelėse.
Juk svarbiau pasmerkti Justiną Marcinkevičių, negu kolaborantę D.Grybauskaitę, ar ne? Juk labiausiai TSRS spec.tarnybų represijas "smerkiate" tie, kurie išvogėte KGB bylas ir blokuojate KGB bendradarbių viešinimą, ar ne?
Virš 300 tūkstančių Lietuvos Respublikos piliečių yra rusai, lenkai, baltarusiai. Daugelis čia atėję į pasaulį ir užaugę, Lietuva - jų gimtoji šalis. Konstitucija jiems garantuoja teisę į įsitikinimus, teisę nebūti niekinamais dėl tautybės, teisę į žodžio laisvę. Jie ateina pagerbti karo aukų, ne vienas - savo artimųjų. Tų, kurie žuvo, nors niekas jų neklausė, ar jie nori mirti. Ir mirė už tą mažesnę iš blogybių Lietuvai, nes kitų pasirinkimų ir jie neturėjo.
Ir štai, atėję su gėlėmis į kapus, jie pamato benkunskines šiukšlių dėžes savo atneštoms gėlėms išmesti. Didelės policijos pajėgas, pasirengusias tuojau pat sulaikyti ir nubausti už mažiausią "pažeidimą". Prezervatyvus jiems su patyčioms dalinančius "aktyvistus", laukiančius emocinių reakcijų, kurias tuojau pat neutralizuotų policija.
Visą šį antivalstybinį marazmą tyliai skatina ir palaiko valdžia. Ar ji supranta, kad šitokiais veiksmais kenkia nacionaliniam saugumui, kuriam veidmainiškai kas valandą "meldžiasi"? Ar neaišku kam nors, kad šitaip sukuriame valstybės nekentėjų ir vidaus priešų bendruomenes, iš kurių žmogiškų jausmų ir išsityčiojome? Ar būsime saugesni valstybėje, kurios sostinės regione dauguma piliečių neapkenčia tos valstybės valdžios?
Ar kovoti su mirusiaisiais yra viskas, ką sugebame savo valstybei stiprinti globalaus pavojaus akivaizdoje? Stebint visą tai, kas šiandien įvyko, mane apėmė vis dažniau ateinantis jausmas. Gėda už savo Lietuvą. Ne, ne už valstybę. Už taip besielgiančius idiotus - Lietuvos priešus. Už tą skatinančią valdžią. Ir to "nepatebinčią", su viskuo visada susitaikančią Tautą. Šiandien man buvo gėda būti lietuviu.