Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Pirmieji ukrainiečių dronų karo taktiką primenantys vaizdai iš kariaujančio Sudano internete ėmė plisti dar pernai rudenį. Tuomet atsirado ir informacijos nuotrupų, neva kariaujančioje Afrikos šalyje galimai veikia kovotojai iš Ukrainos.
Bet pastarosiomis savaitėmis abejonių neliko. Anglų kalba leidžiamo Ukrainos dienraščio „Kyiv Post“ gautame vaizdo įraše – Ukrainos specialiųjų pajėgų kariai naktį tikrina kulkų suvarpyto sunkvežimio kabiną, kurioje karys su „Wagner“ antsiuvu.
O dieną rodo prie palmės musių maistu tapusį kitą kruviną „Wagner“ antsiuvo ir „koloradkės“ nešiotoją, kitus nukautus jo sėbrus ir tris belaisvius.
Ne tik „Kyiv Post“, bet ir amerikiečių „The Wall Street Journal“ skelbia, kad ukrainiečiai išties Afrikoje kovoja su „Wagner“ samdiniais ir vietos sukilėlių pajėgomis, kurias rusų samdiniai remia.
Zelenskis padėjo
Sudane pernai pavasarį prasidėjus karui, ukrainiečius į pagalbą pakvietė faktinis šalies vadovas Abdelis Fattah al-Burhan‘as, kai sukilėliai apsupo sostinę.
Zelenskis sutiko padėti ir netrukus po to, kai ukrainiečių specialiosios pajėgos išvadavo iš apgultos sostinės Chartumo Sudano vadovą – Zelenskis susitiko su juo Airijoje.
Ukrainiečių ir amerikiečių žiniasklaida skelbia, kad Kyjivas savo specialiąsias pajėgas į Sudaną nusiuntė ne šiaip pakariauti su rusais. Sudanas turi dideles ginklų atsargas ir invazijos pradžioje padėjo Kyjivui amunicija. Be to, „Wagner“ samdiniai Sudane iki šiol kontroliuoja aukso kasyklas, kuriomis Maskva maitina savo karo mašiną.
Ukrainos karinės žvalgybos vadas oficialiai nepatvirtina, bet ir nepaneigia, kad jam pavaldūs daliniai padeda Sudano kariuomenei. Bet patys Sudano kariai abejones sklaidė šiemet sausį sveikindami Kyrylo Budanovą su gimtadieniu.
Išvadavo nuo sukilėlių
Skelbiama, kad koviniais dronais ir naktinio matymo prietaisais aprūpintos Ukrainos specialiosios pajėgos – kur kas pranašesnės nei vietiniai sukilėliai ir padeda Sudano kariuomenei perimti iniciatyvą kare, moko juos naudotis dronais, kirsti per sukilėlių logistiką.
Rezultatas akivaizdus – šį mėnesį Sudano kariuomenė paskelbė pagaliau išvadavusi kai kuriuos rajonus nuo sukilėlių ir susigrąžinusi valstybinės televizijos ir radijo pastatą.
Bet karas tęsiasi – sukilėliai vis dar kontroliuoja dideles Sudano teritorijas, o beveik pusė šalies populiacijos – kone 25 mln. žmonių – kenčia badą arba liko be namų. Visa tai ne be Rusijos kaltės – skelbiama, kad Kremlius su savo samdiniais prieš kelerius metus tiesiogiai prisidėjo prie perversmo Sudane.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnioje viršuje.
Ukrainoj mat karių užtenka