Kadangi pagal priimtą valstybės tarnybos reformą merų algos nuo šių metų liepos mėnesio stipriai auga, tai savivaldybių tarybų nariai, jeigu bus priimtas minėtas pasiūlymas, iš to nemenkai išlos.
Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai po įstatymo priėmimo turėtų gauti po 756 eurus į rankas kiekvieną mėnesį. Už šias išmokas nereikės atsiskaityti, jos galės būti leidžiamos taip, kaip leidžiami atlyginimai – tai yra, pagal savo poreikius. Šias išmokas taip pat ketinama apmokestinti kaip darbo užmokestį.
Savivaldybių, kuriose gyvena nuo 100 iki 500 tūkst. žmonių, politikai kas mėnesį turėtų kortelėse rasti po 734 eurus jau atskaičius mokesčius. Tokios išmokos turėtų būti mokamos Kauno miesto, Kauno rajono, Klaipėdos miesto, Vilniaus rajono ir Šiaulių miesto tarybos nariams.
Mažesnių savivaldybių politikams išmokos bus kiek mažesnės. Ten, kur gyvena nuo 50 iki 100 tūkst. gyventojų, išmoka sieks 691 eurą į rankas, kur gyvena nuo 15 iki 50 tūkst. žmonių – 647 eurus po mokesčių kas mėnesį.
Visai mažų savivaldybių – iki 15 tūkst. gyventojų – savivaldos politikams į kortelę turėtų įkristi po 605 eurus.
Minimali alga Lietuvoje 2023 metais siekia 840 eurų ant popieriaus ir 633 eurai į rankas.
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete trečiadienį po balsavimo buvo nutarta nekeisti pradinės minties ir savivaldybių tarybų nariams skirti būtent 20 proc. išmoką nuo mero algos, nors mažesnėms savivaldybėms tai dideli pinigai.
„Daugelyje mažesnių savivaldybių buvo visiškai apsieinama su mažesnėmis sumomis metai iš metų ir jokių problemų nekilo“, – sakė Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas, Liberalų sąjūdžio atstovas Ričardas Juška.
Kaip pasakoja pašnekovas, konservatorių Seimo narys Jurgis Razma ir keletas kitų parlamentarų buvo pateikę pasiūlymą tarybų nariams mokėti ne daugiau nei 20 proc. nuo mero algos, kad savivaldybės galėtų pačios nuspręsti mokėti tarybų nariams šiek tiek mažiau.
Tačiau komiteto narių dauguma neparėmė savo kolegos idėjos, todėl įmanoma, kad išmokos liks tokios, kaip numatyta.
Galutinai tai nuspręs Seimas, balsuodamas plenarinių posėdžių salėje.