Po pateikimo iniciatyvai pritarė 95 Seimo nariai ir 7 politikai susilaikė. Teisės aktas toliau bus svarstomas kuo skubiau, todėl į posėdžių salę tolesniam svarstymui grįš kitą savaitę.
Iki šiol savivaldybių tarybų nariai gaudavo mažutį valandinį atlygį už dalyvavimą posėdžiuose, tačiau greta to kiekviena savivaldybė nusimatydavo kanceliarines išlaidas, kurios turėjo būti naudojamos sąžiningai atsiskaitant, bet, kaip atskleidė žurnalisto Andriaus Tapino tyrimas, buvo švaistomos į kairę ir į dešinę. Kai kurie tarybų nariai netgi galimai sunešdavo ne savo čekius už kurą tam, kad pagrįstų savo išlaidas.
Dalis politikų grąžino lėšas, kiti purkštauja
Ne vienas politikas, norėdamas nusiplauti dėmę buvo priverstas grąžinti lėšas, nes negalėjo pagrįsti jų naudojimo. Tarp tokių buvo finansų ministrė Gintarė Skaistė, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius, dabartinis Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius, tačiau kai kurie kiti politikai nesupranta, kas visuomenei nepatinka. Tarkime, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis užsipuolė žurnalistą A. Tapiną ir mano, jog galiojusi tvarka buvo puiki.
Kai kuriais atvejais dėl kanceliarinių lėšų naudojimo netgi buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, o prokurorai skirtinguose regionuose pradėjo tyrimus dėl viešojo intereso gynimo ir įvertins, ar reikia sugrąžinti pinigus į kai kurių savivaldybių biudžetus.
Remiantis Specialiųjų tyrimų tarnybos duomenimis, Plungės rajono savivaldybėje buvo galima kompensuotis iki 43 eurų, Kazlų Rūdos ir Raseinių rajono savivaldybėse – iki 50 eurų, Šalčininkuose – iki 70 eurų per mėnesį vienam tarybos nariui.
Didžiausios išmokos savivaldybių tarybos nariams buvo nustatytos Kauno mieste – iki 1072 eurų bei Kauno rajone – iki 1018 eurų. Švenčionių rajono ir Šilutės rajono savivaldybių tarybos narių išmokos siekė po 840 eurų, Palangos ir Neringos savivaldybės – po 714 eurų.
Nori mokėti 20 proc. nuo mero algos
Pagal naują tvarką, kanceliarinės išmokos naikinamos, o kiekvienas savivaldybės tarybos narys už savo veiklą gautų 20 proc. nuo tos savivaldybės merui numatyto atlygio. Tai būtų darbo užmokestis, nuo kurio skaičiuojami mokesčiai ir įmokos. Šią sumą tarybos nariai galėtų naudoti kaip panorėję – kas norės, galės pirkti trintukus, įmautes, kas kompensuosis išlaidas kurui, kas pirks gėles ir dovanos jas įvairių renginių metu.
Opozicijos lyderiui, nuolatinių komitetų ir komisijų pirmininkams turėtų būti mokamas 20 proc. didesnis savivaldybės tarybos nario atlyginimas, o nuolatinių komitetų ir komisijų pirmininkų pavaduotojams – 10 proc. didesnis.
Projekte taip pat siūloma nustatyti, kad atlyginimas mažinamas proporcingai praleistų posėdžių skaičiui, o konkreti tvarka ir dydžiai turėtų būti nustatoma kiekvienos savivaldybės reglamente.
Seimo narys Artūras Skardžius stebėjosi, kad tarybų nariams ketinama mokėti atlyginimas, mat savivaldos politikai dažniausiai renkasi tik į tarybos ir komitetų posėdžius, bet iš esmės viską atlieka meras, politinė mero komanda, savivaldybės administracija. Savivaldybių tarybų nariai taip pat dirba pagrindinius savo darbus, kur gauna darbo užmokestį. Tačiau projektą pristatęs parlamentaras Audrius Petrošius teigė, kad taip politikai turės didesnių intencijų dalyvauti tarybų ir komitetų posėdžiuose nei rinktis tiesioginį savo darbą, kuris netgi gali būti geriau apmokamas.
Kai kurie tarybų nariai išloš
Kadangi merų atlyginimai nuo liepos 1-osios ryškiai augs, tai kai kurių savivaldybių tarybų nariai gali net išlošti, nes iki šiol savivaldybių tarybos buvo nusistačiusios itin skirtingas kompensacijas kanceliarinėms išmokoms, visa tvarka priminė zoologijos sodą.
Jeigu prezidentas pasirašys valstybės tarnybos reformos įstatymus, nuo liepos Vilniaus mero atlyginimas sieks 6,2 tūkst. ant popieriaus ir 3,7 tūkst. eurų į rankas. Tokiu būdu išeina, kad Vilniaus miesto tarybos nario užmokestis per mėnesį gali sudaryti 750 eurus jau atskaičius mokesčius. Taigi Vilniaus politikai išloš, nes čia iki šiol buvo numatytos apie 300 eurų dydžio kompensuojamosios išlaidos.
Po reformos Kauno miesto mero atlyginimas sieks apie 6 tūkst. eurų ant popieriaus ir 3,6 tūkst. į rankas. Vadinasi, Kauno miesto tarybos nariai galės gauti 728 eurus, tai yra, mažiau nei iki šiol.
Šiuo atveju labiau išloš tų savivaldybių tarybų nariai, kur buvo nustatytos itin mažos kanceliarinės išmokos. Tarkime, iki šiol Raseinių rajone buvo numatytos iki 50 eurų kompensacijos. Kadangi nuo liepos Raseinių rajono mero atlyginimas bus 5,3 tūkst. ant popieriaus ir 3,2 tūkst. į rankas (Raseinių rajone gyvena apie 32 tūkst. gyventojų), tai 20 proc. nuo Raseinių rajono mero atlyginimo bus 643 eurai į rankas.
„Šis įstatymo projektas yra labai gera iliustracija, kaip galima ir reikėtų spręsti krizes, kurios iškyla tose srityse, kur Seimas pajėgus įsiterpti. Tai projektas, manyčiau, yra pakankamai gerai apgalvotas ir nepanašėja į tuos skambius pareiškimus, kad viską trenksime ir organizuosime priešlaikinius rinkimus. Tikrai džiaugiuosi, kad Seimo pirmininkė turėjo tą racionalumo grūdą priimti sprendimus ir kartu suvienyti Seimo narius bendram darbui“, – sakė Seimo narė iš Mišrios grupės Agnė Širinskienė.
Pensininkai neėdę,vaikai alkani,o jūs piniguose maudytis.
Užsprinkit vieną kartą šėtonai žmonių išnaudotojai prakeikti.
Matyt prieš pabaigą šėlstat,niekas jūsų nesiruošia ateičiai rinkti