Kadangi į Nidoje vykstantį festivalį naujienų portalo tv3.lt kalbintas 21-erių Mauricijus (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) užsimanė vykti likus vos savaitei iki renginio ir visas dienas pagal grafiką turėjo dirbti, kaip pats sakė, neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik imti biuletenį.
„Mano manymu, visi esam užstrigę darbuose, kai kurie žmonės visą gyvenimą, tai vieną kartą paimti biuletenį nieko nenuskriaus.
Man darbas nėra pirmoje vietoje, nėra ir antroje vietoje, visada galiu susirasti kitą darbą, o prisiminimų negaliu atgauti“, – pridūręs, jog tiesiog norėjo paatostogauti, kalbėjo Mauricijus.
O štai, jeigu ir šiemet pakliūtų į panašią situaciją, kai negalėtų vykti į kokią nors šventę dėl darbo, nesibaidytų imti biuletenio darkart.
Išsisukti pavyko: „Nepykit ant darbuotojų, pykit ant sistemos“
Tačiau vilnietis atviravo, kad festivalio metu buvo neramu netikėtai sutikti kolegas iš darbo, ar kad darbovietėje kas nors išsiaiškins, kur jis leidžia laiką ligos metu. Tačiau vedamas azarto buvo linkęs surizikuoti.
Vis dėlto, tariamos ligos metu festivalyje kolegų nesutiko ir nemalonumų pavyko išvengti. Taip pat gavo apie 200 eurų ligos išmoką.
„Gal yra gydytojų, kurie rimčiau žiūri, bet daugumai gali tiesiog paskambinti į asmeninį numerį, pasakyti, kad tau reikia biuletenio savaitei, ir tu jį gausi. Tai čia jau nepykit ant darbuotojų, pykit ant sistemos“, – pažymėjo jaunuolis.
O štai, jis, užsirašęs pas gydytoją dėl apsinuodijimo, vėmimo bei pilvo skausmų, gavo 7 dienas pasveikti.
„Vėliau dar skambino turbūt paklausti, kaip jaučiuosi ir ar nereikia pratęsti biuletenio, bet, kiek pamenu, aš miegojau ir nepakėliau [telefono ragelio], tai nutraukė mano biuletenį“, – tikino vaikinas.
„Sodra“ įspėja, kas gresia atostogaujantiems ligos metu
Kaip anksčiau naujienų portale tv3.lt rašyta, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ir „Sodra“ įspėja, kad tokios atostogos gali baigtis ligos išmokos praradimu.
Pinigai bus atimti, jeigu laikino nedarbingumo metu gyventojai vietoje poilsio rinksis pramogas ar keliones. Vis dėlto, panašu, kad kai kuriems gyventojais tai nė motais.
„Kai žmogus nesilaiko gydytojo nustatyto gydymo režimo ir neatlieka paskirtų procedūrų, vartoja alkoholį ir kitaip svaiginasi, dirba, mokosi, keliauja, dalyvauja kultūros, sporto, pramoginiuose ar kituose renginiuose arba elgiasi taip, kad jo veiksmai gali užtęsti laikino nedarbingumo trukmę, tai laikoma taisyklių pažeidimu“, – atkreipė dėmesį „Sodra“.
„Sodra“ pažymėjo, kad elgesio taisyklių pažeidimus gali nustatyti gydytojai ir darbdaviai.
„Dažniausiai pranešimus apie pažeidimus gauname iš darbdavių, įvairių institucijų, gyventojų ar gydytojų. Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai. Mūsų specialistai atlieka nedarbingumo kontrolę, pasitelkdami informacines sistemas – programinę įrangą, kuri analizuoja nedarbingumo pažymėjimų išdavimą pagal tam tikrus rizikos vertinimo kriterijus. Nustačius pažeidimus, žmogus yra kviečiamas į Gydytojų konsultacinę komisiją (GKK), kurioje dalyvauja ir mūsų atstovai“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, dažniausiai žmonės iškviesti į GKK posėdį gydančių gydytojų sprendimu yra pripažįstami darbingais dar iki GKK posėdžio ir jiems nedarbingumo pažymėjimai yra užbaigiami.
„Dalies į komisiją iškviestų asmenų nedarbingumo pažymėjimai užbaigiami komisijos posėdžio metu, tai yra šie žmonės pripažįstami darbingais“, – sakė „Sodra“.
„Sodros“ duomenimis, balandį buvo išduoda 79 tūkst. biuletenių. Ligos vidutinė vienos dienos išmoka siekė 48,5 euro.
Liga – ne atostogos
VDI komentavo, kad nedarbingumo metu darbuotojas turėtų skirti laiką poilsiui ir atsigavimui.
„Darbuotojo laikinas nedarbingumas – tai ne papildomas poilsis, atostogos ar laikas, skirtas asmeniniam laisvalaikiui. Šį laiką darbuotojas turi išnaudoti įveikti ligai ir atgauti darbingumui. Nedarbingumo metu darbuotojui už dvi darbo dienas ligos išmoką moka darbdavys, vėliau – „Sodra“.
„Todėl šiuo laikotarpiu galioja sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų nustatytos elgesio nedarbingumo metu taisyklės. Gydytojas, išduodamas nedarbingumo pažymėjimą, turi pasirašytinai supažindinti ligonį tiek su gydymosi režimu, tiek su minėtomis elgesio taisyklėmis, kurių sergantis darbuotojas privalo laikytis“, – komentavo inspekcija.
Vagiu ir banditu salis..