Pasak alergologų, tokių atvejų ypač padažnėja vasarą, pacientams niežti visą kūną, krenta kraujospūdis, trūksta oro. Gydytojai specialistai pabrėžia – jei žmogus jaučia tokius simptomus, nedelsiant turi kviesti greitąją pagalbą.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Pasak medikų, anafilaksinį šoką vaikui sukėlė ne kas kitas, o širšės įgėlimas. Tėvai skubiai atvežė vienuolikmetį vaiką šoko būsenos tiesiai į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę.
„Tėvai, geriausia, ką gali padaryti, tai ir veža į artimiausią gydymo įstaigą – taip ir tą kartą atsitiko, ir tai tikrai ne pirmas atvejis, nors mūsų ligoninė dirba tik su suaugusiais“, – sako skubiosios medicinos gydytojas Andrius Černauskas.
O anafilaksinis šokas yra ganėtinai reta, tačiau pavojinga reakcija. Dažniausios priežastys yra maisto alergijos, vaistai ir vabzdžių, tokių kaip širšių, bičių, įgėlimai. Šis šokas gali pažeisti širdies ir kraujagyslių, virškinimo, kvėpavimo ir odos sistemas.
Patiria ir suaugę žmonės
Gydytojai specialistai pasakoja, kokie simptomai yra būdingi šiai sunkiai būklei.
„Viso kūno niežulys, bėrimas, silpnumas sąmonės praradimas, kraujospūdžio nukritimas, oro trūkumo jausmas“, – vardija A. Černauskas.
„Gali pasireikšti virškinimo trakto simptomai: pilvo skausmas, viduriavimas“, – teigia vaikų alergologė Ieva Adomaitė.
Pasak Santaros klinikų vaikų alergologės, tokių atvejų ypač padažnėja vasarą, o vaikų su tokiomis reakcijomis pasitaiko kiekvieną mėnesį.
„Vieną vaiką per mėnesį tikrai turim su anafilaksija, na, taip grubiai, sakyčiau, vidutiniškai“, – tikina vaikų alergologė.
Tai, kad šios reakcijos pasitaiko vaikams dažniau – tik mitas. Gydytojai pasakoja, jog anafilaksinį šoką patiria ir vyresnio amžiaus žmonės.
„Visai neseniai turėjom tikrai garbaus amžiaus žmogų, kuriam, atrodo, jis turėtų žinoti, kad jis alergiškas nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, skausmo, bet, paskyrus tą vaistą, ištiko anafilaksinis šokas“, – sako skubiosios medicinos gydytojas.
Žmonėms žinių trūksta
Tačiau ne visi žino, ką reiškia anafilaksinis šokas. TV3 žurnalistai nusprendė pakalbinti gyventojus ir išsiaiškinti jų žinias:
„Pradeda dūsti žmogus, nebegali kvėpuoti ir arba tu turi vaistus suleisti, arba kviesti greitąją.“
„Nelabai žinau, apie ką kalba eina.“
„Šokas nuo karščio. Kai skysčių trūkumas, dar tas.“
„Galbūt iš medicinos pusės kažkas?“
„Alerginė stipri reakcija, nežinau, aš taip manau, ar įkandus širšei.“
„Bitės įkandimas gali alergiją sukelti, anafilaksinį šoką.“
O štai gydant anafilaksinį šoką, medikai į švirkštą, pagal paciento svorį, pritraukia nustatytą adrenalino dozę ir adrenalinas suleidžiamas į išorinę, vidury šlaunies esančią raumens dalį. Gydytojai specialistai taip pat primena, kaip naudotis adrenalinu tiems, kuriems adrenalinas yra išrašytas.
„Mes šį epipeną išsitraukiame iš pakuotės, jį visą laiką reikėtų anafilaksijos metu panaudoti laikant stipriai. Pagrindinėje rankoje laikome kumštį, niekada nedėliojam pirštų, nuimame mėlyną dangtelį ir oranžiniu galu, vėlgi, į išorinį vidurinį trečdalį iš, maždaug vidutinio 10 cm atstumo, leidžiame ir laikome tris sekundes, tada suskaičiavus reikia atleisti ir švelniai pamasažuoti“, – pasakoja alergologė.
Šokas gali būti mirtinas
Pasak pašnekovės, jeigu situacija sunki, adrenaliną galima naudoti ir per drabužius. Tačiau gydytojai akcentuoja – jeigu jaučiami anafilaksinio šoko simptomai, svarbiausia kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą. O kol ši vyks, artimieji privalo imtis pirmosios pagalbos.
„Jeigu yra dusulys, galima pasilenkti į priekį, kad būtų paprasčiau kvėpuoti, jeigu vėmimas – gulame ant kairio šono“, – teigia alergologė Ieva.
„Stengtis kažkur prisėsti, pritūpti, gal net atsigulti. Aplinkiniai irgi galėtų žmogų paskatinti tai daryti, galbūt kojas truputį pakelti, kad tą kraujospūdį, kuris dar likęs, kad jį išlaikytų ties gyvybiškai svarbiais organais – tai yra širdis, smegenys“, – nurodo gydytojas Andrius.
Nors anafilaksija yra gana reta, ši gali būti mirtina. Remiantis Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje praėjusiais metais nuo anafilaksinio šoko mirė du žmonės.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.