Ištirti, kam gyvūnas alergiškas, brangu, tad žmonės dažnai renkasi slopinti simptomus, o ne aiškintis priežastį.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Klaipėdietė Ugnė su 4-erių metų Šiba Inu veislės šuniuku Balu atvyksta į veterinarijos kliniką apžiūrai. Ji pasakoja, kad šunelio būklė pablogėjo prieš pora metų.
„Išsigriaužė sau kojas su žaizda ir tada prasidėjo mūsų kelionė per daktarus išsiaiškinti kodėl, kas ir kaip“, – pasakoja Balu šeimininkė Ugnė Žarinskaitė.
Moteris sako nuėjusi kone kryžiaus kelią, aiškindamasi, kas gi kamuoja mylimą augintinį. Įtarė alergiją, pirmiausia, maistui.
„Pastebėjau, kad žiemą šita alergija dingsta ir tada supratau, kad maistas ne prie ko“, – sako U. Žarinskaitė.
Aiškėja, kad alergenai greičiausiai slypi gamtoje – tik nežinia kas tiksliai išprovokuoja Balu blogą savijautą.
Alergiškų gyvūnų daugėja
Pasak veterinarijos gydytojų, alergiški gyvūnai yra dažniausi jų pacientai. Alergiškų gyvūnų, kaip ir žmonių, kasmet daugėja.
„Gali pradėti pykinti, gali pasidaryti raudonas pilvas, raudonos ausys ir pats gyvūnas pasidaro neramus“, – teigia klinikos „Ruminavet“ veterinarijos gydytojas Paulius Morkūnas.
„Kartais savininkai net nesusimąsto, kad tai alergija, tie ilgai nepagydomi otitai, ausų uždegimai, tarpupirščių laižymas, tai nebūtinai turi pasireikšti odos nusikasymu, tai ir bendra savijauta“, – sako „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė.
Gyvūnus kamuoja pačios įvairiausios alergijos, dažniausiai maistui.
„Nuo maisto, nuo baltymo, gali kasytis nuo žolės, gali būti alergiškas įvairiems skanėstams, kuriuos duodame namuose. Yra gyvūnai alergiški smėliui, nuvažiuojame į pajūrį, grįžtame ir į veterinarijos kliniką“, – pasakoja P. Morkūnas.
Vaistai – ne sprendimas
Pasitaiko ir itin retų alergijų.
„Mano praktikoje yra buvę netgi konservuoto maisto pačiai dėžutei gyvūnas alergiškas. Obuoliui gali būti alergija, namų dulkėms, namų pelėsiui, kilimuose gyvenančioms erkutėms“, – teigia J. Gustaitienė.
Šunys dėl alergijų kenčia gerokai dažniau, mat daugiau būna lauke, kur daug alergenų, katės rečiau – jos tūno namuose. Išsiaiškinti alergijos priežastį brangu, ne visi ryžtasi. Štai Ugnė apsisprendė – augintinį tirs.
O neturėdami finansinių galimybių žmonės dažnai renkasi, atrodo, paprastesnį būdą, deja, jis nėra palankus gyvūnui
„Vaistais nuslopinti simptomus mes galime, suleidus vieną injekciją gyvūnas nesikasys 2–3 mėnesius, gal ir ilgiau. Bet tai tik slopinimas, o ne sprendimas. Steroidiniai vaistai labai kenkia gyvūno sveikatai ir trumpėja amžius“, – pasakoja P. Morkūnas.
Veterinarai duoda patarimų
Specialistai duoda ir patarimų, kaip užkirsti kelią alergijai ar mažinti jos pasireiškimą. Viena dažniausių alergijų – maistui.
„Jeigu duodamas maistas, sausas ar skanėstai, tai kad būtų vieno baltymo. Dažnai maistuose, pakuotėse yra maišoma – pvz., rašoma, maistas su ėriena, o tu pasižiūri, vištienos baltymai“, – vardina P. Morkūnas.
„Galim koreguoti gyvūno šėrimo būdą, kur mes vaikštome, kokiam vandeny šuniukas maudosi – nuo vandens viena iš dažnesnių alergijų“, – teigia J. Gustaitienė.
Ypač alergizuoja žydintis vanduo, tad maudynių jame ir žmonėms, ir gyvūnams specialistai pataria vengti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.