Šių metų sausį Šiaulių apygardos teismas nutarė dar trims mėnesiams pratęsti E. Manovui taikomą suėmimą. Šis sprendimas buvo apskųstas Apeliaciniam teismui.
Teismo posėdis dėl kardomosios priemonės taikymo E. Manovui prasidėjo prokuroro Redo Savicko prašymu klausimą spręsti už uždarų durų. Anot jo, į Šiaulių apygardos teismą jau kreiptasi dėl neviešo bylos nagrinėjimo, kadangi joje gali būti aptariama nevieša ar įslaptinta informacija, tad, pasak prokuroro, ir su byla susijusių kardomųjų priemonių taikymo klausimai turėtų būti nagrinėjami neviešai.
„Manau, reikėtų nagrinėti neviešame posėdyje“, – teigė R. Savickas.
Jam pritarė ir E. Manovo advokatas M. Barkauskas. Pats kaltinamasis nepageidavo dalyvauti teismo posėdyje, jis šiuo metu yra suimtas.
„Mano ginamasis yra Šiauliuose. Tokio amžiaus žmogui ypatingai sunku keliauti tokius atstumus nekomfortiškomis sąlygomis“, – sakė M. Barkauskas.
Vis dėlto Apeliacinio teismo teisėjų kolegija nutarė, kad E. Manovo skundas dėl kardomosios priemonės taikymo jam bus nagrinėjamas viešame teismo posėdyje.
Advokatas: žmogus yra praktiškai aklas
E. Manovo advokatas M. Barkauskas teisme nurodė, kad skundu siekiama, jog kaltinamasis būtų išleistas į laisvę.
„Pavyzdžiui, galima intensyvią priežiūrą taikyti“, – kitą kardomąją priemonę E. Manovui siūlė jo advokatas.
M. Barkauskas teigė nesutinkantis su Šiaulių apygardos teismo, kuris nutarė pratęsti E. Manovui taikomą suėmimą, motyvais. Advokatas akcentavo, jog 82 metų amžiaus kaltinamasis neketina bėgti ar slėptis nuo teismo proceso.
„Tokio senyvo amžiaus žmogus, kuris praktiškai yra aklas, beveik nejuda be kitų pagalbos, galėtų dalyvauti teismo procese, nebūdamas suimtas“, – sakė advokatas.
„Tokio senyvo amžiaus žmogus, kuris praktiškai yra aklas, beveik nejuda be kitų pagalbos, galėtų dalyvauti teismo procese, nebūdamas suimtas“, – sakė advokatas.
Prokuroras R. Savickas teigė nesutinkantis su E. Manovo advokato M. Barkausko pozicija. Jo įsitikinimu, sprendimas šnipinėjimu kaltinamam vyrui pratęsti suėmimą buvo pagrįstas.
„Jis turi ir Rusijos pilietybę, plačius ryšius šioje valstybėje. (...) Teismas tinkamai įvertino motyvus suimti asmenį. E. Manovas, nepaisant jo amžiaus, gali slėptis, gali būti išgabentas į Rusijos Federaciją ar Baltarusijos Respubliką“, – dėstė prokuroras.
Šiaulių apygardos teismas, anksčiau nutaręs pratęsti E. Manovui taikomą suėmimą, tokį sprendimą argumentavo tuo, kad vyras kaltinamas nusikalstama veika, kuri priskiriama prie labai sunkių nusikaltimų, už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 6 iki 15 metų.
Taip pat, anot teismo, yra duomenų, kad kaltinamasis gali bėgti, jis turi ryšių su užsienio asmenimis.
Apeliacinis teismas sprendimą E. Manovo skundo, kuriuo prašoma jam taikyti švelnesnes kardomąsias priemones, skelbs ketvirtadienį, 16 val.
Pirmasis teisiamasis posėdis E. Manovo byloje Šiaulių apygardos teisme planuojamas sausio 27 dieną, ateinantį pirmadienį.
ELTA primena, kad praėjusių metų gruodžio 31 d. prokuratūra teisminiam nagrinėjimui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje 82 metų amžiaus E. Manovas yra kaltinamas šnipinėjimu Rusijai.
Anot teisėsaugos, ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad TS-LKD ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai priklausęs E. Manovas slaptai bendradarbiavo su Rusijos karine žvalgyba (GRU) ir jos užsakymu rinko informaciją apie Lietuvos politinį, ekonominį gyvenimą, partijų veiklą, valstybės gynybinį potencialą, vidaus ir užsienio politiką. Teisėsaugos duomenimis, rinkta ne slapta, tačiau jautri, Rusijai svarbi informacija.
Kaip skelbė prokuratūra, Lietuvos ir Rusijos pilietybę turintis E. Manovas informaciją Rusijos GRU užsakymu pradėjo rinkti 2018 m., tačiau su juo Rusijos žvalgybos pareigūnai dėl neteisėtos veiklos esą buvo sutarę anksčiau.
Teisėsaugos duomenimis, įtariamam šnipui už informacijos rinkimą buvo mokamas piniginis atlygis.
Anot prokuratūros, šnipinėjimu kaltinamas E. Manovas turėjo priėjimą prie TS-LKD vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų, tačiau susitikimų su jais Seime ir Vyriausybėje nefiksuota.
Gavusi teisėsaugos patvirtinimą, jog įtarimai dėl šnipinėjimo Rusijai E. Manovui, TS-LKD Šiaulių skyriaus taryba praėjusių metų gruodžio viduryje jį pašalino iš partijos.
Tuometis Šiaulių konservatorius E. Manovas 2011 m. dalyvavo savivaldos rinkimuose, kai TS-LKD iškėlė vyro kandidatūrą į Šiaulių miesto tarybą. E. Manovas į TS-LKD įstojo 2005 m.
Vyras yra nurodęs, kad 1945 m. buvo ištremtas iš Lietuvos, prisistatė, kaip asmuo, nukentėjęs nuo 1939-1990 m. okupacijų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!